reklama

Fotografování zakázáno, platba pouze v bitcoinech. Hackeři se sjeli do Prahy

Čtěte více: Praha | IT | konference | IT security
  • Sako a kravata k hackerskému fóru rozhodně nepatří, dress code si žádá mikinu s kapucí či roušku na tvář.
  • Účastníci diskutovali o využitelnosti virtuálních měn k nedetekovatelné korupci anebo o tom, jak snadno by mohly nahradit klasické papírové peníze.
Na konferenci mohl fotogra­fovat pouze oficiální fotograf, a to výhradně se souhlasem dotyčného. Na snímku německý hacker Frank Braun a privacy extremistka, která vystupuje pod přezdívkou SVA. Na konferenci mohl fotogra­fovat pouze oficiální fotograf, a to výhradně se souhlasem dotyčného. Na snímku německý hacker Frank Braun a privacy extremistka, která vystupuje pod přezdívkou SVA. Foto: Pavel Šinagl, Paralelní Polis

Soukromí znamená bezpečnost nebo daně jsou loupež − taková hesla zaznívala od pátku do neděle na čtvrtém Hackers Congressu, který pořádala holešovická Paralelní Polis. Mluvilo se o využitelnosti virtuálních měn k nedetekovatelné korupci anebo o tom, jak snadno by mohly nahradit klasické papírové peníze. Mezi hosty hackerského festivalu byl třeba Amir Taaki, označovaný za nejnebezpečnějšího člověka současného internetu. V černých brýlích a chirurgické roušce přes ústa dorazil i německý hacker Frank Braun.

Při příchodu na kongres přivítal každého hosta shluk kuřáků postávajících před dveřmi bitcoinové kavárny. I tady stejně jako v jiných "občerst­vovnách" platí protikuřácký zákon. Ačkoliv ke kongresu neodmyslitelně patří moderní technologie, hostesky u vstupu kontrolují jména hostů z pomačkaného papíru. A na papíře dostávám i instrukce − hned ta první, na kterou hosteska upozorní i slovně, říká: Respektujte soukromí druhých, nefotografujte. Stejný vzkaz hlásají i piktogramy na dveřích kavárny.

Vedle instrukcí a papírového "party" náramku provedeného v křiklavých barvách návštěvníci dostávají ještě dvě kryptoměnové karty. "Na ty si v bankomatu můžete nabít bitcoiny," vysvětluje slečna. Platit jinak než virtuální měnou se na kongresu nedá. A pokud nejste tak velký fanoušek moderních technologií jako Jan Hubík, který si nechal do ruky implantovat čip s bitcoinovou peněženkou, je speciální platební karta tím nejjednodušším způsobem, jak si na akci koupit kafe.

Dobít ji v bitcoinovém bankomatu však není zrovna snadné. Přikládám na vyznačené místo na bankomatu nejprve černou kartu. Jenže na displeji se objeví upozornění, že můj účet nebyl nalezen. Zkouším druhou, šedivou kartu, vybírám možnost koupit bitcoiny, přikládám kartu a… Ouha. Na obrazovce se jen točí přerušované kolečko.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 199 Kč na měsíc.

Aktivace předplatného okamžitě a snadno ve 3 krocích • Přihlášení až na 5 zařízeních • Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin

Předplatit

Alžběta Vejvodová
Přeposlat
Diskuse

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama