reklama

Sponzoři se pupeční šňůrou spojili se stranami v prodotovaném Česku

Čtěte více: politické strany | sponzoři
  • Týdeník Ekonom zjistil, že firma Liglass Trading darovala zemanovcům 200 tisíc a hned se za ni hradní kancléř přimluvil.
  • To je ale jen vrcholek problému. Vztah mnoha stran a sponzorů je prohnilý.
jarvis_59ddeb7f498e27ac0804d0ff.jpeg 200 tisíc Foto: archiv

Ta souslednost je kouzelná. Firma Liglass Trading darovala minulý rok 200 tisíc Straně práv občanů, kterou zakládal a dosud je jejím čestným předsedou prezident Miloš Zeman. Dne 8. září toho roku obratem odešel na hlavičkovém papíře prezidentské kanceláře dopis hradního kancléře Vratislava Mynáře jeho kyrgyzskému protějšku, ve kterém se za neznámou firmu přimlouval. A firma nakonec v této zemi získala mnohamiliardovou zakázku na hydroelektrárny.

Bohužel to není jediný příklad. Týdeník Ekonom prošel dary stranám od právnických osob za několik let dozadu a ten vzorec je nepřehlédnutelný. Firma pošle dar straně a pak je úspěšná ve veřejných zakázkách či dotacích, které spravuje úřad dané strany.

Obzvláště viditelné je to u dotací z evropských fondů. Ekonom upozornil například na vodárenskou firmu Čevak, která byla úspěšným žadatelem o dotace z fondů spravovaných minis­terstvy KDU-ČSL a ČSSD a zároveň darovala lidovcům a sociálním demokratům minulý rok po 100 tisících.

To samé platí pro ANO. Firma Navos úspěšně dočerpala mnoha­milionovou dotaci řízenou ministrem životního prostředí, které spravuje ANO, a rok nato hnutí dostalo 100 tisíc.

Ministr životního prostředí Richard Brabec se rozčiloval, že novináři vůbec netuší, jak přísně se dotace kontrolují. Je to možné, nikdo nemůže dokázat, že korelace je kauzalita.

Ale těch propojení je prostě na první pohled příliš mnoho, a kdybychom pátrali i ve starších výročních zprávách, podobné toky bychom asi našli i u stran, které jsou nyní v opozici.

Stýkají se tu dva problémy. Jednak je čím dál nákladnější udržet průměrně velkou stranu finančně při životě, což snižuje jejich ostražitost vůči všemožným darům.

A pak je Česko tak prodotovanou republikou, že si mnohý podnikatel prostě řekne, že bez daru by možná na ty unijní peníze či velkou zakázku nedosáhl.

Což je hrozné.

David Klimeš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama