V Hamburku začali testovat síť 5G − superrychlou datovou dálnici, která by měla být desetkrát rychlejší než ta, po které se proháníme nyní. Až 10 giga dat za sekundu by Evropané mohli stahovat někdy od roku 2020. Tedy mohli. Evropané snad ano, ale Čechy, kteří nedokážou chytře investovat do svých datových sítí, si u toho zatím ani nedokážeme představit. Vždyť snad nikde jinde k vysokorychlostnímu mobilnímu internetu nepřistoupili s takovým šlendriánem jako u nás. I proto švejkovský národ dal zkratce vysokorychlostního internetu LTE posměšný význam Leda Tak EDGE. A v mnoha odlehlejších místech republiky to bohužel je i krutá realita.

O zkušební provoz sítě 5G soupeřila mnohá evropská města, aby dala najevo, jak moc o tuto prestižní věc stojí. A jen tak mimochodem získala i související investici Evropské unie 7,7 milionu eur.

Nakonec volba padla na Benátky a právě Hamburk. V Benátkách se snese příval rychlých dat na turisty, v Hamburku se využije obří přístav pro testování průmyslového využití. Na síť se v přístavu navěsí všechno možné od dopravních světel po přepravu kontejnerů ovládaných mobilem. A síť by to vše měla unést. Alespoň to tak slibují tamní Telecom a Nokia, kteří projekt společně zaštiťují.

jarvis_59d4d62b498e2987e14ff410.jpeg
Ilustrace: Richard Fischer

Když vše půjde dobře, v roce 2019 bude testování u konce a o rok později se na příslušných frekvencích dostane signál i k nám obyčejným smrtelníkům.

I když. To bychom vedle evropského příběhu nesměli mít na paměti i ten český. Přestože i u nás jsme od obstarožních zkratek, jako je EDGE, už pokročili mnohem dále, stále je mapa pokrytí vysokorychlostním internetem tristní. Mezi městem a venkovem vzniká další škodlivý příkop − po mzdovém, dopravním, školském a mnohých dalších nyní i ten datový.

Veškerá odpovědnost přitom nepadá jen na operátory, na které jsme si zvykli hromadně nadávat. V každé zemi stát ví, že musí podpořit rozvoj datových dálnic i do těch nejzapadlejších koutů, kam se komerčním subjektům nevyplácí rychlá data tahat.

V Česku na to už roky máme vyčleněných 14 miliard z unijních fondů, ale stát, respektive ministerstvo průmyslu je stále nedokáže rozdělit, aby to konečně nenačítalo stránky v mobilu půl hodiny. V první výzvě ministerstva o 11,5 miliardy se přihlásilo jen pár žadatelů za několik desítek milionů korun. Cílem přitom bylo zapojit velké tuzemské hráče, aby pobídnuti unijními miliardami vystartovali i na venkov a z LTE se místo "Leda Tak EDGE" stal skutečně 3GPP Long Term Evolution či ještě něco lepšího.

Tímto způsobem nám snadno může datový šinkanzen 5G projet před očima stejně jako minulé vlny modernizace datové sítě. Budeme tak dál snít o internetu věcí, samořiditelných autech a dalších hitech, které nutně potřebují rychlý a spolehlivý internet.

V Hamburku to tak asi brzo bude i zrealizováno. Ale pak se ze vzdušných zámků vrátíme do Česka a uvědomíme si, že samořiditelné auto by kus za Prahou ztratilo signál a lednička by tak dlouho stahovala pokyny, až by celá rozmrzla.

Související