Musím na tomto místě skromně přiznat, a pozor, teď dostáváte přelomovou informaci, že původním autorem myšlenky, na níž stojí Airbnb, jsem já. Někdy před deseti lety mě napadlo, že by nebylo špatné půjčit svůj byt turistovi třeba z Ameriky, zatímco bych bydlel v tom jeho. Představoval jsem si, že by se vytvořila síť lidí, kteří by si navzájem půjčovali byty. Kolega David, kterému jsem nápad vykládal při obědě, je mi svědkem.

Nevím, jak se o mé myšlence ti tři kluci z Ameriky dozvěděli. Ale když vidím, jaké monstrum vzniklo, jsem rád, že jsem to tenkrát nechal ležet. Z idey půjčování bytů vyrostl miliardový byznys. O své zájmy se tak začal hlásit stát, města, hotely i sousedé. V aktuálním vydání Ekonomu přinášíme několik příběhů lidí, kteří se do − původně mého − nápadu pronajímání vrhli. Ukazujeme nejen skvělé možnosti, ale i odvrácenou tvář pronajímání. Ostatně o mnohém vypovídá fakt, že nikdo z oslovených nechtěl mluvit na své jméno. Ať kvůli závisti sousedů, nebo obavám z berňáku či budoucí regulace. Skvělý, ale tak trochu šedý byznys.

V aktuálním vydání také naleznete názory expertů z debaty Ekonomu na budoucnost zdravotnictví, dozvíte se, jak chce stát omezit šmírování na pracovišti, nebo se dočtete, proč se v Česku zlepšuje kvalita piva.

Citát týdne

Zhruba milion našich voličů přešlo k AfD a my se budeme snažit tyto voliče získat zpět.

německá kancléřka Angela Merkelová po zveřejnění volebních výsledků

Související