reklama

Vážení čtenáři

Čtěte více: editorial
Dalibor Martínek, šéfredaktor Dalibor Martínek, šéfredaktor Foto: Jan Hunter Doležálek

Musím přiznat, že debaty s experty mají jedno slabé místo. Odborníci jsou snad až příliš ponořeni ve svém tématu. Po desítkách let bádání a praxe od nich těžko čekat revoluční přístupy nebo odstup.

Když jsme nyní dělali předvolební debatu o důchodech, pozvaní hosté byli fundovaní, s rozhledem a tunou znalostí. Byli schopni se na vysoké úrovni přít o jakýkoliv detail a měli řadu zlepšováků.

Měli jste však vidět zděšení v jejich očích, když zazněla zdánlivě prostá otázka: Měli by důchod z veřejných zdrojů pobírat i lidé, kteří si během života dokázali vydělat miliardy? Samozřejmě že ano! vyhrkli téměř současně. Už jen fakt, že zazněla takto kacířská otázka, je zcela pobouřil. Představa dekonstrukce systému je jako vidění ďábla.

Na druhou stanu je třeba uznat, že když budete chtít ferra­ri, spíš vám ho udělají konstruktéři Škodovky než náhodní kolemjdoucí, kteří nerozeznají hasák od sikovek. Onen nedostatek odstupu totiž spíš bude zkušenost. Pohledy zkušených na budoucnost penzijního systému vám přinášíme v aktuálním čísle.

Záznamy z předvolebních debat, které nyní v týdeníku Ekonom pořádáme, můžete sledovat na www.ekonom.ihned.cz.

Citát týdne

V naší bance máme lidi, kteří dělají práci jako roboti. Zítra budeme mít roboty, kteří se chovají jako lidé.

Šéf Deutsche Bank John Cryan

Dalibor Martínek
Přeposlat
Diskuse
reklama

Vstupem technologických firem do bankovnictví jsem posedlý, říká nový šéf Komerční banky. Spoléhá na větší růst úvěrů

Tajemný král českých silnic Karel Rypl se sblížil s místopředsedou ANO Faltýnkem a jeho byznys rychle vzkvétá

Odboráři Škody Auto chtějí dvouciferný růst mezd jako na Slovensku. Deset procent je málo, to bychom se styděli, říká jejich šéf

Google kupuje za miliardu dolarů tým vyvíjející telefony pro společnost HTC, ta poslední roky čelí prudkému poklesu prodejů

Češi v Evropě Ondřeje Housky: Potřebujeme evropské Německo, ne německou Evropu. Díky bohu za Merkelovou!

reklama