reklama

Po stopách divokých zvířat nebo spisovatele sci-fi vedou cesty českého podnikatele ve zdravotnictví

Čtěte více: cestování | Srí Lanka | Namibie
  • V mládí byl jeho nejoblíbenější knihou zahraniční jízdní řád, který si půjčoval na hlavním nádraží v Praze.
  • Dnes je Oldřich Šubrt majitelem firmy sídlící v Londýně a služebně jezdí hlavně do USA.
  • Sám vyráží za exotikou. V Namibii ho vtáhli do přírody řvoucí lvi, potápění v podmořském ráji Raja Ampat z něj udělalo jiného člověka.
jarvis_59b91743498e27acb78a319a.jpeg Podnikatel ve zdravotnictví Oldřich Šubrt Foto: Matej Slávik

Když byl Oldřich Šubrt náctiletý, jeho nejoblíbenější knihou byl zahraniční jízdní řád, který si půjčoval na hlavním nádraží v Praze. Tak moc toužil cestovat.

Dnes je majitelem skupiny Health and Domestic Services Limited se sídlem v Londýně, která má v Česku dvě dceřiné společnosti. Na služební cesty jezdí hlavně do USA na zkušenou. Program Health Plus je privátní poliklinikou, která nabízí nadstandardní péči po vzoru klientsky orientovaných amerických zdravotnických zařízení. A Academy of Health Care Management vzdělává řídící pracovníky ve zdravotnictví a spolupracuje s podobnými vysokými školami v Texasu, Alabamě, New Jersey či Pittsburghu.

Ale také třikrát až čtyřikrát v roce míří Šubrt na soukromé cesty, a to do opravdu exotických destinací. "Necestuji, abych vylezl na nejvyšší skálu nebo viděl za­střeleného lva. Získávám energii nezážit­kově, pocitově," tvrdí s tím, že si ze zapšklé středoevropské kotliny jezdí do ciziny pro pozitivní energii. "Mám rád místa, kde lidem dělá radost, že dělají radost jiným." Za krásnou považuje i "tvorbu" takové cesty.

Už první velkou výpravu na Západ, až do Londýna, si jako student medicíny ještě za komunismu připravil zcela sám. "Cestou zpět ve Vídni jsem si v bazaru koupil ojeté lyže Atomic za 400 šilinků. Na hranici mi naštvaný celník vyměřil pětitisícikorunové clo," vypráví a dodává, jak se raduje ze současných cestovatelských možností.

Srí Lanka: Se svatým mužem po hinduistických chrámech

jarvis_59b91743498e27acb78a31a1.jpeg
Foto: archiv Oldřicha Šubrta

V mládí fandil Oldřich Šubrt sci-fi a představitelem této literatury pro něj byl Arthur Charles Clarke. Takže se před třemi roky rozjel na Srí Lanku, kam se tento spisovatel přestěhoval a kam umístil děj svého románu Rajské fontány.

Z masivu Sigiriya, jinak také Lví skála, zapsaném na seznamu UNESCO, v knize vedl výtah do vesmíru. "Zažil jsem to skalní město, chodil jsem v místech, kde bral Clarke inspiraci," vzpomíná Šubrt. Mezi nohama lva se dodnes vchází do skalního komplexu, jehož součástí jsou jeskyně, zahradní areál, stále funkční nádrže na vodu pro fontány i barevné fresky poloobnažených dívek.

"Srí Lanka je pro mě ráj. Včetně poznání, že spolu mohou žít různá náboženství. Ve městech jsou tam vedle sebe kostely hinduistické, buddhistické, protestantské, křesťanské, islámské i židovské," říká Šubrt.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 199 Kč na měsíc.

Aktivace předplatného okamžitě a snadno ve 3 krocích • Přihlášení až na 5 zařízeních • Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin

Předplatit

Marcela Honsová
Přeposlat
Diskuse

Vstupem technologických firem do bankovnictví jsem posedlý, říká nový šéf Komerční banky. Spoléhá na větší růst úvěrů

Tajemný král českých silnic Karel Rypl se sblížil s místopředsedou ANO Faltýnkem a jeho byznys rychle vzkvétá

Odboráři Škody Auto chtějí dvouciferný růst mezd jako na Slovensku. Deset procent je málo, to bychom se styděli, říká jejich šéf

Google kupuje za miliardu dolarů tým vyvíjející telefony pro společnost HTC, ta poslední roky čelí prudkému poklesu prodejů

Češi v Evropě Ondřeje Housky: Potřebujeme evropské Německo, ne německou Evropu. Díky bohu za Merkelovou!

reklama