reklama

Berní úředníci nejsou hnáni k odpovědnosti za způsobené škody. Stát po nich chce, aby šli tvrdě po daňových únicích, a pak je podrží

  • Jediná úřednice finančního úřadu se za minulé dva roky musela podílet na náhradě škody, kterou zavinila.
  • Jeden pracovník finanční správy, která má přes 15 tisíc zaměstnanců, byl zbaven výkonu služby a pravomocně odsouzen za trestný čin.
  • Šéf Martin Janeček uklidňoval podřízené, kteří se obávají trestní odpovědnosti v souvislosti se zátahy na karuselové podvody, že není čeho se bát.
Šéf Martin Janeček uklidňoval podřízené, kteří se obávají trestní odpovědnosti v souvislosti se zátahy na karuselové podvody, že není čeho se bát. Šéf Martin Janeček uklidňoval podřízené, kteří se obávají trestní odpovědnosti v souvislosti se zátahy na karuselové podvody, že není čeho se bát. Foto: Matej Slávik

Jediná úřednice finančního úřadu z více než patnáctitisícihlavé berní správy byla za minulé dva roky hnána k hmotné odpovědnosti za škodu, kterou způsobila. Existuje sice zákon, který ošetřuje odpovědnost úředníků za zaviněné škody, žádný strašák to ale není. O to přísněji se stejným předpisem řídí ministerstvo financí, když po něm občané a firmy žádají náhradu škody, kterou jim úředníci přivodili. Z 62 žádostí, které takto vloni obdrželo, vyhovělo pouze ve dvou případech. Ve čtyřech částečně a 56 žádostí zamítlo. To je standardní praxe, kolem 80 až 90 procent žádostí o odškodnění neprojde.

Kdo má sílu a peníze na advokáta, jde k soudu. Pokud uspěje, stát mu musí poskytnout finanční náplast, ale nikoliv nahradit škodu skutečnou. To, jestli pak bude po chybujícím berním úředníkovi žádat takzvanou regresní úhradu, posuzuje příslušná ministerská komise. "Za dobu existence komise v letech 2015 a 2016 byl předán jeden případ k vymožení regresní úhrady od pracovnice finančního úřadu," sdělila na dotaz Ekonomu Gabriela Štěpanyová z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství. Jak doplnila, jeden pracovník finanční správy byl v souvislosti s výkonem služby pravomocně odsouzen za trestný čin. "Celkem běží sedm trestních stíhání zahájených na základě zákona o státní službě, kdy státní zaměstnanci jsou zproštěni výkonu služby. Z toho jeden případ skončil pravomocným rozsudkem," uvedla Štepanyová s tím, že od roku 2010 dodneška evidují 11 trestních řízení se zaměstnanci finanční správy. Příslušným zákonem se státní správa řídí od ledna 2015.

Znejistělé podřízené chlácholil již dříve šéf finanční správy Martin Janeček zvláštním dopisem. Rozeslal ho v reakci na dotazy úředníků, kteří se obávali možné trestní odpovědnosti v souvislosti se zátahy na karuselové podvody a nejistoty ohledně CEP. CEP je zkratka pro taktický postup, kdy − uveďme to srozumitelně na příkladu − lidé z finančního úřadu ze Znojma vedou daňovou kontrolu ve firmě z Chebu a pod kontrolní závěr se podepíše člověk z chebského finančního úřadu. A úředníci v Chebu se bojí, že svým podpisem stvrdí něco, co jen převzali od kolegů z druhého konce republiky. Nejistota panuje celoplošně, ale není čeho se bát, ujišťuje generální ředitel Janeček.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 199 Kč na měsíc.

Aktivace předplatného okamžitě a snadno ve 3 krocích • Přihlášení až na 5 zařízeních • Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin

Předplatit

Táňa Králová
Přeposlat
Diskuse

Koruna poprvé od konce intervencí prolomila hranici 25,50 za euro. Je nejsilnější od června 2013

Až 70 procent Čechů platí za tarify podpultové ceny. Jak získat výhodnější podmínky, ale operátoři tají

Elektroauta nebudou mít v roce 2030 ani pětinu trhu. Zato vodík může nastoupit rychle, tvrdí šéf Benziny

Berňáky kontrolují prodejce aut, kvůli DPH jim zadržují peníze. Úředníci naše podnikání nechápou, brání se obchodníci

Zahraniční výbor a místopředseda sněmovny za podporu Vondráčka. ANO s ČSSD oprašují partnerství

reklama