reklama

Zajišťovací příkaz zničil podnikatele z Třebíče už před téměř dvaceti lety. Odškodnění se nedočkal

  • Berní správa mu zabavila všechno zboží v prodejně v hodnotě 1,3 milionu korun a pak vydražila za 505 334 korun.
  • Marně sháněl právníky, nikdo se jeho případu nechtěl ujmout. V roce 1999 o zajišťovacích příkazech téměř nikdo nic nevěděl.
  • Podnikatel přišel o majetek, o budoucí zisky, zůstal naprosto bez prostředků a dodnes mu na jeho osobním daňovém účtu narůstá příslušenství k dluhu, který nikdy nebude schopen uhradit.
Co je zajišťovací příkaz, poznal podnikatel z Třebíče už téměř před dvaceti lety. Přišel o majetek, a ač mu úřad dal zčásti za pravdu, odškodnění se nedočkal. Co je zajišťovací příkaz, poznal podnikatel z Třebíče už téměř před dvaceti lety. Přišel o majetek, a ač mu úřad dal zčásti za pravdu, odškodnění se nedočkal. Foto: Shutterstock

Vtrhli do prodejny, všechno zabavili, včetně zboží, které ani nebylo jeho. Marně obcházel právníky ve městě, nikdo se jeho případu nechtěl ujmout. V roce 1999 o zajišťovacích příkazech, dnes velmi populárních, téměř nikdo nic nevěděl. Stanislav Neuman z Třebíče podnikal jako fyzická osoba a stačil jeden "zajišťovák", aby ho z pod­nikání vyřadil na celý život. "Jsem mrtvý muž. Nic nemám a mít nebudu," říká dnes člověk, který je bez majetku. "Bylo to hodně drsné. Ale nikde nemáte dovo­lání," nerad vzpomíná na jaro před 18 lety, kdy přišel o svou cykloprodejnu. Z dobře rozjetého "kola" ho srazil zajišťovací příkaz na dosud nestanovenou a nesplatnou daň v lik­vidační výši 1,3 milionu korun, které měl uhradit do tří dnů. Obratem berní správa zahájila exekuci. Zaba­vila všechno zboží v prodejně v hodnotě 1,3 milionu korun, a to včetně věcí, které ani nebyly majitele prodejny. Dražba byla "veleúspěšná" − výsledek činil rovných 505 334 korun.

Vydraženo méně než polovic

Po pár měsících obdržel Stanislav Neuman dodatečné platební výměry, a to za DPH a daň z příjmu, obojí za rok 1997. Neúspěšně se proti nim sám odvolal, ale žalobu k soudu včas nepodal, neboť si nebyl vědom toho, že jsou dané nějaké lhůty. "Zjistil jsem, že všechno je možné. Seberou vám obchod, kterému se dařilo. Za­bavené zboží prodají ani ne za polovinu hodnoty," dodnes nechápe. S nespravedlností se těžko smiřoval, v roce 2001 se začal bránit s pomocí daňové poradkyně Jitky Routkové.

Zajišťovací příkazy v číslech

100 zajišťovacích příkazů

vydaly finanční úřady v roce 2010, zajistily tak 2,6 miliardy korun.

1561 zajišťovacích příkazů

vydaly finanční úřady v roce 2016, zajistily tak 3,3 miliardy korun.

309 firem

obdrželo vloni zajišťovací příkazy.

1 miliardu korun

získala finanční správa vloni ze zajištění, v roce 2014 to bylo 256 milionů korun.

"Podala jsem návrh na přezkum. U daně z příjmů vyhověli a platební výměr zrušili. Přestože u DPH šlo o stejné důvody, u ní jsme neuspěli. Následná správní žaloba byla odmítnuta, včetně kasační stížnosti a ústavní stížnosti," popisuje daňová poradkyně další postup. Důvod odmítnutí byl ten, že rozhodnutí v přezkumu nelze napadat správní žalobou. "Je do očí bijící ne­spravedlnost, když o stejných skutečnostech a průběhu stejného řízení rozhodl tentýž odvolací orgán různě," těžko si vysvětluje Jitka Routková. Náhradu škody nešlo uplatnit, když zajišťovací příkaz nebylo coby předběžné opatření možné žalovat jako nezákonný. "Tudíž exekuce a dražba byly v souladu se zákonem, protože proběhly na základě zajišťovacího příkazu," podotýká.

Stanislav Neuman přišel o majetek, o budoucí zisky, zůstal naprosto bez prostředků a dodnes mu na jeho osobním daňovém účtu narůstá příslušenství k dluhu, který nikdy nebude schopen uhradit.

Daňová poradkyně Routková připomíná, že od té doby se u zajišťovacích příkazů hodně změnilo. Jsou přezkoumatelné u správního soudu, kde dříve byly odmítány. "Přetrvává ale základní problém, kdy dotyčná osoba či firma má ze dne na den uhradit nepřiměřenou finanční částku vzhledem k majetkovým poměrům. Proto následuje exekuce a dražba, přestože výše daně není doposud najisto stanovena či se o ni vede letitý soudní spor," říká.

Daňový poradce ex offo

Za nejzákeřnější u tohoto nástroje poradkyně považuje to, že daňový subjekt většinou zůstane najednou úplně bez prostředků. "Přitom je povinen hradit své běžné dluhy, dostává se do druhotné platební neschopnosti. Navíc k likvidační dani, kterou není schopen zaplatit, nabíhá nemalé příslušenství, tedy penále a úroky," připomíná Routková.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 199 Kč na měsíc.

Aktivace předplatného okamžitě a snadno ve 3 krocích • Přihlášení až na 5 zařízeních • Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin

Předplatit

Táňa Králová
Přeposlat
Diskuse

Koruna poprvé od konce intervencí prolomila hranici 25,50 za euro. Je nejsilnější od června 2013

Až 70 procent Čechů platí za tarify podpultové ceny. Jak získat výhodnější podmínky, ale operátoři tají

Elektroauta nebudou mít v roce 2030 ani pětinu trhu. Zato vodík může nastoupit rychle, tvrdí šéf Benziny

Berňáky kontrolují prodejce aut, kvůli DPH jim zadržují peníze. Úředníci naše podnikání nechápou, brání se obchodníci

Zahraniční výbor a místopředseda sněmovny za podporu Vondráčka. ANO s ČSSD oprašují partnerství

reklama