Největší krach našich dnů je za dveřmi. Přijde ještě letos nebo nejpozději v roce 2018. To jsou slova, kterými před nedávnem zaujal světová média jeden z guruů finančních trhů Jim Rogers.

Americký býčí trh, který letos v březnu oslavil už osmé narozeniny, ale provokuje mnohem více skeptiků. Korekce je podle nich před branami. Otázka podle nich nezní kdy, ale jak velké dopady tato korekce bude mít. A do prvních řad se v mediální pozornosti dostávají ti, kteří používají nejexpresivnější termíny.

V podstatě není čemu se divit. Býčí trh v tuto chvíli trvá 100 měsíců, což je druhé nejdelší období v poválečných dějinách Spojených států. Ze dna v březnu 2009 se vyšplhal téměř na trojnásobnou hodnotu, pokořil několik významných milníků − Dow Jonesův index historicky poprvé překonal hranici 20 tisíc bodů. Celá investorská Amerika si tak užívá pořádnou jízdu, druhou nejdelší od boomu 90. let, který skončil splasknutím internetové bubliny.

Kdo vyleká býka

Nicméně v některých investorech začíná postupně hlodat červíček pochybností, zda by nebylo rozumnější začít své peníze chránit před rizikem velkého propadu. A jak zmínil investiční šéfstratég CRFA Sam Stovall: "Býčí trhy neumírají věkem, ale na vyděšení."

Vyděsit trhy se snaží hned několik Nostradamů. Problémem u některých těchto "znalců budoucnosti" je, že jsou jako zaseknutý gramofon a stejně hororovou předpověď opakují už několikerý rok po sobě.

Třeba v úvodu zmíněný Jim Rogers, který si v minulosti získal slávu několika úspěšnými sázkami na komodity. V posledních letech se ale realizuje především jako zvěstovatel přicházejících černých dní. Jeho poslední prognóza je už osmým dílem seriálu internetem pojmenovaného Apokalypsa podle Jima Rogerse. Už v roce 2011 například varoval, že do konce roku na 100 procent přijde propad, který předčí hrůzy spojené s kolapsem Lehman Brothers v roce 2008.

V roce 2014 zase zaujal výrokem, ve kterém běžným investorům doporučoval, aby prodali všechno a utíkali od burzy jako o život. Loni dokonce vyjádřil velikost "biblického kolapsu" na 68 bilionů dolarů. Letos se v rozhovoru s Henrym Blodgetem z Business Insideru relativně držel zpátky a pohovořil jenom o největším krachu naší doby. Viníkem je podle něj jednoznačně Fed. "Může za to naše centrální banka. Vytvořila pětibilionový dluh. A nachystala na nás hrozivou, ale opravdu hrozivou katastrofu," říká Jim Rogers.

jarvis_59941cc4498e27acfb8a3762.jpeg
Marc Faber alias pan Zkáza, švýcarský investor: Trhy se propadnou o polovinu, řada lidí přijde o vše.
Foto: Profimedia

Zvěstovatelé zkázy

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.