reklama

Vážení čtenáři

Čtěte více: editorial
Dalibor Martínek, šéfredaktor Dalibor Martínek, šéfredaktor Foto: Jan Hunter Doležálek

Co vás napadne jako první, když se řekne šlechta? V Česku máme k této, jak to nazvat, skupině obyvatel ambivalentní vztah. Pro někoho představuje staré časy, nerovnost nebo požitkářství. Ale také může asociovat noblesu, řád a pořádek, čest či úctu.

Minulý režim se pokusil se šlechtou definitivně zúčtovat. Téměř se mu to povedlo. Česká šlechta však stále existuje. Je malá, ale pořád fascinující. I pro ni poněkud nečekané restituce jí pak vrátily majetek a význam.

Co je na šlechtě nejpůsobivější, je sepětí s minulostí. To nová generace podnikatelů nemá a nemůže mít. Příslušníci šlechty vědí, že hromadění majetku není cíl. Správa a zušlechťování hodnot jsou odpovědností. Pojďte spolu s Ekonomem nahlédnout do uvažování zástupců významných českých rodů.

V aktuálním letním dvojčísle Ekonomu také naleznete příběhy aut, která zachránila své automobilky, dozvíte se, jak se Američané učí v Česku vařit pivo, nebo se dočtete, kdy Čína převezme vládu nad světem.

Příští Ekonom vychází 17. srpna, přejeme krásnou druhou polovinu léta.

Citát týdne

Lidé se mohou do dvou hodin vrátit do směnárny a požádat ji o zpětnou směnu.

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Nidetzký navrhuje, aby směnárny musely do dvou hodin peníze vyměnit zpět ve stejném kurzu. Omezilo by to nevýhodné nabídky.

Dalibor Martínek
Přeposlat
Diskuse
reklama

Šokuje mě, když vidím lidi pracující ve fabrikách za 16 tisíc. Pro mnohé se toho od socialismu moc nezměnilo, říká Zaorálek

Koruna je tam, kde byla před intervencemi. Posilování ale může zarazit úspěch Okamury a komunistů

Vlk z Wall Street míří do Česka. Dravý byznysmen bude v Praze radit podnikatelům, jak dosáhnout větších obratů

Vejce rychle podražují, do Vánoc může jedno stát přes pět korun. Chybí nosnice, tvrdí drůbežáři

Český obraz Evropské unie utvářejí především Zeman, Babiš a Klaus, ukázal průzkum. Na evropský projekt mají podobný názor

reklama