reklama

Udělat rozruch, když vás šéf nechce pustit na dovolenou, je snadná věc. Těžko se ale bere zpět

  • Když vás nechce šéf pustit na dovolenou kvůli špatným výsledkům, ujasněte si nejprve, jakou zodpovědnost za ně nesete.
  • Jestli od vás nejsou potřeba žádné akční kroky, za dovolenou si stůjte.
Radka Dohnalová Radka Dohnalová Foto: Jan Hunter Doležálek

Lucie se ptá

Mohu si vzít dovolenou, kdy chci? Tak to je jedna ze čtyř nejvyhledávanějších otázek na Googlu v souvislosti s dovolenou. Má zaměstnavatel právo mi dovolenou zrušit? je druhá nejhledanější otázka k tématu. Dovolená je předmětem diskusí i hádek hned na dvou frontách − doma i v práci. Zaměstnanec má ze zákona právo na určitý počet týdnů dovolené podle předchozí odpracované doby v dané práci. Pak už je ale většina věcí na citu, dohodě, kolegialitě. Dovolená z pohledu zaměstnavatele logicky ovlivňuje efektivitu práce. Většina z nich proto také termíny volna svých zaměstnanců předem konzultuje. Určitě jsou i chvíle, kdy dojde na kolize.

Nastupoval jsem na podzim do nové firmy s tím, že si v dubnu/květnu vezmu delší dovolenou s rodinou na cestu do Ameriky. Manažer to odkýval, ale po čtvrtletních výsledcích se cuká, že mě nepustí. Mám udělat rozruch a mám na něj, když se to vezme kolem a kolem, vůbec právo?


Radka Dohnalová odpovídá

Udělat rozruch je snadná věc, ale těžko se bere zpátky. Zamyslete se nejprve, jakou zodpovědnost za výsledky nesete a jaké jsou další nutné kroky k nápravě. Nabízejí se tři možnosti: Buď nesete plnou zodpovědnost vy, protože jde o osobní výsledky. Nebo jde o zodpovědnost celého týmu a vy na ní máte díl. V poslední řadě může jít o výsledky většího celku, na které neměla vaše práce vliv.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 199 Kč na měsíc.

Aktivace předplatného okamžitě a snadno ve 3 krocích • Přihlášení až na 5 zařízeních • Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin

Předplatit

Radka Dohnalová
Přeposlat
Diskuse

Čeští podnikatelé podepsali v Moskvě smlouvy za 19 miliard korun. Další dohody uzavřou v Jekatěrinburgu

O post prezidenta se utkají Drahoš se Zemanem, Topolánka lidé nechtějí, ukázal nový průzkum

Koruna poprvé od konce intervencí prolomila hranici 25,50 za euro. Je nejsilnější od června 2013

Čínská CEFC a finanční skupina Penta chtějí koupit majitele Novy. Za podíl v CME by mohly zaplatit přes 10 miliard

Článek, který tvrdí, že Československo mělo být vděčné za sovětskou okupaci, je dílem šílence s vylízaným mozkem, řekl Zeman. Medveděv se od textu distancoval

reklama