reklama

Udělat rozruch, když vás šéf nechce pustit na dovolenou, je snadná věc. Těžko se ale bere zpět

  • Když vás nechce šéf pustit na dovolenou kvůli špatným výsledkům, ujasněte si nejprve, jakou zodpovědnost za ně nesete.
  • Jestli od vás nejsou potřeba žádné akční kroky, za dovolenou si stůjte.
Radka Dohnalová Radka Dohnalová Foto: Jan Hunter Doležálek

Lucie se ptá

Mohu si vzít dovolenou, kdy chci? Tak to je jedna ze čtyř nejvyhledávanějších otázek na Googlu v souvislosti s dovolenou. Má zaměstnavatel právo mi dovolenou zrušit? je druhá nejhledanější otázka k tématu. Dovolená je předmětem diskusí i hádek hned na dvou frontách − doma i v práci. Zaměstnanec má ze zákona právo na určitý počet týdnů dovolené podle předchozí odpracované doby v dané práci. Pak už je ale většina věcí na citu, dohodě, kolegialitě. Dovolená z pohledu zaměstnavatele logicky ovlivňuje efektivitu práce. Většina z nich proto také termíny volna svých zaměstnanců předem konzultuje. Určitě jsou i chvíle, kdy dojde na kolize.

Nastupoval jsem na podzim do nové firmy s tím, že si v dubnu/květnu vezmu delší dovolenou s rodinou na cestu do Ameriky. Manažer to odkýval, ale po čtvrtletních výsledcích se cuká, že mě nepustí. Mám udělat rozruch a mám na něj, když se to vezme kolem a kolem, vůbec právo?


Radka Dohnalová odpovídá

Udělat rozruch je snadná věc, ale těžko se bere zpátky. Zamyslete se nejprve, jakou zodpovědnost za výsledky nesete a jaké jsou další nutné kroky k nápravě. Nabízejí se tři možnosti: Buď nesete plnou zodpovědnost vy, protože jde o osobní výsledky. Nebo jde o zodpovědnost celého týmu a vy na ní máte díl. V poslední řadě může jít o výsledky většího celku, na které neměla vaše práce vliv.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 199 Kč na měsíc.

Aktivace předplatného okamžitě a snadno ve 3 krocích • Přihlášení až na 5 zařízeních • Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin

Předplatit

Radka Dohnalová
Přeposlat

Český papírenský průmysl prochází bouřlivým obdobím. Kvůli oblibě hamburgerů či koláčů se zaměřuje na obaly

Portugalsku se pod vedením socialistického premiéra ekonomicky daří. Pyrenejský stát se nečekaně vyhnul "řeckému osudu"

Česko je pro módu nejtěžší trh, tvrdí Ladislav Trpák, jehož Zoot utržil na prodeji oblečení přes 700 milionů

V Kunovicích spouští "chytrou" výrobu pro Audi či BMW. Obrábění je zde plně automatizované

Strany před volbami slibují zjednodušení daní. Opozice chce konec EET, hnutí ANO jen její změny

reklama