reklama

Lidé se stanou pouhými neurony megamozku. S křemíkem je mají zrovnoprávnit čipy v těle

Čtěte více: Elon Musk | internet věcí
  • Vrcholem zrovnoprávnění lidí s křemíkem mají být čipy implantované v těle.
  • Elon Musk má plán na přímé propojení počítače s mozkem.
  • Z lidí se tak stanou pouhé "buňky" vyššího organismu.
Čipy pomohou lidem udržet krok s roboty - Ilustrační foto. Čipy pomohou lidem udržet krok s roboty - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Internet věcí se tváří jako poslední výkřik konektivity, ale jestli chcete jít s dobou, zapomeňte na něj. Za obzorem budoucnosti se chystá něco ještě lepšího: internet lidí (Internet of People, IoP). Ano, pochopili jste to správně, už se nebudou spojovat pračky s ledničkami, auta s domy a televize s osvětlením bytu, ale věci se propojí přímo s vámi − v nejjednodušší podobě pomocí vašeho smartphonu nebo něčeho podobného, ale nevylučuje se ani čip zavedený pod kůži.

Pro fanoušky sci-fi není tento koncept nic nového. Už v polovině minulého století napsal Ray Bradbury povídku Přijdou vlahé deště, v níž sofistikovaný dům obsluhuje své majitele, přestože jsou dávno mrtví. Přímé propojení různých zařízení s lidmi může skutečně od základu změnit podstatu civilizace.

"Kombinací internetu věcí a internetu lidí vznikne nová kvalita − internet všeho," konstatuje Andrew Targowski, polsko-americký kybernetik specializovaný na otázky vlivu IT na společnost. "Dopad na společnost i ekonomiky bude v průběhu 21. století přinejmenším stejný, jaký měla průmyslová revoluce v 19. století," tvrdí.

Podle populárního britského astrofyzika Stephena Hawkinga jsou lidé spojeni internetem tak, jako jsou v mozku spojeny neurony svými synapsemi, takže se z lidstva stává jakýsi megamozek. Jenže "synapsemi" mezi lidmi a sítí jsou těžkopádné klávesnice a displeje. Posláním internetu lidí by proto mělo být omezující rozhraní odstranit.

Pokud chce člověk přežít ve světě plném technologií, musí se stát kyborgem.

Návrat lidského faktoru

Je tady ale ještě jeden důvod, o kterém se však většinou moc nemluví. Objevují se mnohé ohlasy, kvůli nimž vzbuzuje internet věcí nedůvěru. Proto nepostupuje tak rychle, jak optimistické prognózy už několik let tvrdí. Internetové domy a byty předváděly počítačové firmy už v 90. letech, a přesto je o ně dodnes minimální zájem. Rčení "můj dům, můj hrad" funguje i ve vztahu majitele k příliš chytré elektronice − stejně jako k automobilům a dalším věcem.

Své dělají i obavy z hackerů. Joseph Steinberg, publicista specializovaný na problematiku kybernetické bezpečnosti, v časopise Forbes zveřejnil přehled případů, kdy útočníci prostřednictvím internetu převzali kontrolu nad zařízením domácností nebo bezpečnostními kamerami.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 199 Kč na měsíc.

Aktivace předplatného okamžitě a snadno ve 3 krocích • Přihlášení až na 5 zařízeních • Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin

Předplatit

Jan A. Novák
Přeposlat
Diskuse

ŽIVĚ: Vondráček se stal předsedou sněmovny. Babiš je připravený na její rozpuštění, když nedá dohromady vládu

Čeští podnikatelé podepsali v Moskvě smlouvy za 19 miliard korun. Další dohody uzavřou v Jekatěrinburgu

O post prezidenta se utkají Drahoš se Zemanem, Topolánka lidé nechtějí, ukázal nový průzkum

Čínská CEFC a Penta chtějí koupit majitele Novy. Za podíl v CME by mohly podle Reuters zaplatit přes 10 miliard

Článek, který tvrdí, že Československo mělo být vděčné za sovětskou okupaci, je dílem šílence s vylízaným mozkem, řekl Zeman. Medveděv se od textu distancoval

reklama