reklama

Lidé se stanou pouhými neurony megamozku. S křemíkem je mají zrovnoprávnit čipy v těle

Čtěte více: Elon Musk | internet věcí
  • Vrcholem zrovnoprávnění lidí s křemíkem mají být čipy implantované v těle.
  • Elon Musk má plán na přímé propojení počítače s mozkem.
  • Z lidí se tak stanou pouhé "buňky" vyššího organismu.
Čipy pomohou lidem udržet krok s roboty - Ilustrační foto. Čipy pomohou lidem udržet krok s roboty - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Internet věcí se tváří jako poslední výkřik konektivity, ale jestli chcete jít s dobou, zapomeňte na něj. Za obzorem budoucnosti se chystá něco ještě lepšího: internet lidí (Internet of People, IoP). Ano, pochopili jste to správně, už se nebudou spojovat pračky s ledničkami, auta s domy a televize s osvětlením bytu, ale věci se propojí přímo s vámi − v nejjednodušší podobě pomocí vašeho smartphonu nebo něčeho podobného, ale nevylučuje se ani čip zavedený pod kůži.

Pro fanoušky sci-fi není tento koncept nic nového. Už v polovině minulého století napsal Ray Bradbury povídku Přijdou vlahé deště, v níž sofistikovaný dům obsluhuje své majitele, přestože jsou dávno mrtví. Přímé propojení různých zařízení s lidmi může skutečně od základu změnit podstatu civilizace.

"Kombinací internetu věcí a internetu lidí vznikne nová kvalita − internet všeho," konstatuje Andrew Targowski, polsko-americký kybernetik specializovaný na otázky vlivu IT na společnost. "Dopad na společnost i ekonomiky bude v průběhu 21. století přinejmenším stejný, jaký měla průmyslová revoluce v 19. století," tvrdí.

Podle populárního britského astrofyzika Stephena Hawkinga jsou lidé spojeni internetem tak, jako jsou v mozku spojeny neurony svými synapsemi, takže se z lidstva stává jakýsi megamozek. Jenže "synapsemi" mezi lidmi a sítí jsou těžkopádné klávesnice a displeje. Posláním internetu lidí by proto mělo být omezující rozhraní odstranit.

Pokud chce člověk přežít ve světě plném technologií, musí se stát kyborgem.

Návrat lidského faktoru

Je tady ale ještě jeden důvod, o kterém se však většinou moc nemluví. Objevují se mnohé ohlasy, kvůli nimž vzbuzuje internet věcí nedůvěru. Proto nepostupuje tak rychle, jak optimistické prognózy už několik let tvrdí. Internetové domy a byty předváděly počítačové firmy už v 90. letech, a přesto je o ně dodnes minimální zájem. Rčení "můj dům, můj hrad" funguje i ve vztahu majitele k příliš chytré elektronice − stejně jako k automobilům a dalším věcem.

Své dělají i obavy z hackerů. Joseph Steinberg, publicista specializovaný na problematiku kybernetické bezpečnosti, v časopise Forbes zveřejnil přehled případů, kdy útočníci prostřednictvím internetu převzali kontrolu nad zařízením domácností nebo bezpečnostními kamerami.

Exkluzivní obsah pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 199 Kč na měsíc.

Aktivace předplatného okamžitě a snadno ve 3 krocích • Přihlášení až na 5 zařízeních • Úplný obsah Ekonomu a Hospodářských novin

Předplatit

Jan A. Novák
Přeposlat

Konec čínského eldoráda: Objem čínských investic v Evropě klesl oproti loňsku na třetinu

Češi na rozdíl od Švýcarů zvládli intervence na jedničku, říká šéf Saxo Bank, která bude z Prahy řídit byznys ve 28 zemích

Nový kancléř sněmovny Morávek slíbil, že vrátí odměny, které protiprávně získal za členství v dozorčích radách

Microsoftu vzrostl zisk o 40 procent, jeho akcie jsou na historickém maximu. Těžil ze zájmu o cloudové služby

Lídr hudební skupiny Linkin Park Chester Bennington spáchal sebevraždu. Bojoval s depresemi

reklama