Sociálním demokratům se nedaří. Doma je válcuje Andrej Babiš a pozice vyklízejí i v Evropě. V Maďarsku a Polsku se prakticky vypařili, vliv ve prospěch radikální levice ztrácejí v jižní Evropě a porážka je v příštím roce čeká ve Francii. Politologové za tímto pro socialisty neradostným propadem vidí změny ve složení společnosti. Lidí v kvalifikovaných dělnických profesích, kteří byli po desítky let hlavní oporou sociálnědemokratických stran, s ústupem klasického průmyslu ubývá. Ti, kdo se dál živí rukama, k volbám buď nechodí, nebo sympatizují s nacionalistickou pravicí. A lidé ve službách a státní zaměstnanci hlasují raději pro zelené či rozmanité odstíny liberálů. Do Česka tato změna dorazila v roce 2010, kdy ČSSD získala jen 20 procent hlasů. Nyní se potvrzuje, že nejde o náhodný výkyv, ale trend rozbíjející stranu s téměř 150letou tradicí.

Zemanovi lidé

Sociální demokracie takovému chátrání na čas může čelit změnou své tváře. Jak obrazně, programově, tak doslova. Jako o nástupci Bohuslava Sobotky se v minulých letech spekulovalo o Milanu Chovancovi, který se zabydlel na ministerstvu vnitra a získal body u části populace tvrdým postupem proti hrozbě migrace.

Nicméně jeho doba pro přechod do nejvyšší stranické funkce pominula. Nejprve nevyhovoval proto, že byl příliš prozemanovský a musel se "kát", nyní je zase příliš prosobotkovský. Takže vlastně neznamená žádnou větší změnu. Navíc si ho Sobotka předchází a chce si jej udržet jako "svého" prvního místopředsedu.

Za toho naopak nechce Jeronýma Tejce, muže, který se proti němu v posledních týdnech, po dalším propadu stranických preferencí, nejhlasitěji vymezuje. A který přišel s návrhem, aby o budoucím šéfovi ČSSD rozhodlo stranické referendum. Tejc se stejně jako Chovanec v roce 2013 zúčastnil lánského jednání s prezidentem Zemanem, na němž se plánoval pád Sobotkova vedení před rozhovory o sestavení vlády. Stálo ho to post předsedy poslaneckého klubu, avšak četné kontakty s důležitými lidmi uvnitř ČSSD mu zůstaly.

K prozemanovskému křídlu patří rovněž další účastník zmíněné schůzky s prezidentem, staronový jihočeský hejtman Jiří Zimola. Do přímého souboje se Sobotkou se nehrne, jeho handicapem je nezakotvenost ve stranických strukturách, i když nelze podceňovat počet jeho stoupenců v krajích. Do sjezdu ČSSD ale zůstává čtvrt roku a o předsednické křeslo je možné se přihlásit až po uzavření politických obchodů těsně před hlasováním. V roce 2003 takto na poslední chvíli, a nakonec neúspěšně, zaútočil Jiří Rusnok proti někdejšímu šéfovi sociální demokracie Vladimíru Špidlovi.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.