Českým vědcům na prahu dospělosti se na zahraničních soutěžích tradičně daří. Získávají rozhodně více medailí než fotbalisté a hokejisté. Nyní jde jen o to, aby si toho všimly české firmy a vysoké školy. Třeba v Číně nadaní studenti pozornosti médií a univerzit rozhodně neunikli. A některé podniky už také tuší, kde hledat mladé talenty.

"Zaujalo nás, jak pompézní je celá akce," popisuje své postřehy Zora Vidovencová z Českého svazu vědeckotechnických společností, který cestu studentů na soutěž do Pekingu podpořil. Vojtěch Boček, Václav Kotyza a Robin Kryštůfek získali na mezinárodním vědeckém klání v zemi rudého draka se svými projekty zlaté medaile.

Další dobrá zpráva dorazila před deseti dny. Trojice získala nárok na bezplatné studium v Číně, čínská strana jim uhradí školné, ubytování a poskytne i kapesné. Studenti nyní zvažují, zda nabídku využijí. Ostatně ještě o ně bude možná docela tahanice.

Dva ze studentů, Václav Kotyza a Robin Kryštůfek, mají nyní šanci získat další medaile a možná i stipendium na americké univerzitě. Už o víkendu totiž odlétá šestice mladých vědců do Spojených států. Bude tam bojovat o medaile na mezinárodní soutěži mladých vědců Intel ISEF 2014. Jde zpravidla o studenty, kteří obstáli v sítu národních vědeckých soutěží AMAVET a SOČ (Středoškolská odborná činnost).

České projekty mají rozhodně šanci uspět, naši studenti budou v kalifornském Los Angeles představovat třeba monitor životních funkcí o velikosti náramkových hodinek, organické články pro fotovoltaiku nebo projekt vývoje léčivých preparátů na diabetickou nohu.

Dva ze studentů už dokonce navázali kontakt s firmami. Marek Novák, mimochodem medailista z loňské soutěže Intel ISEF, spolupracuje s českobudějovickou technologickou firmou TSE. Václav Kotyza z Letohradského soukromého gymnázia dochází na praxi do firmy Contipro v Dolní Dobrouči.

Další soutěžící Aranka Hrušková z pražského Gymnázia Christiana Dopplera se zase nemusí trápit s přijímacími zkouškami na vysokou školu. Na americkou univerzitu MIT je už přijata a zatím čeká na výsledky přijímacího řízení z Cambridge, které se dozví v srpnu.

Michael Bátrla z Gymnázia T. G. Masaryka v Zastávce u Brna se pustil do populárního tématu – vyvíjí solární články z plastů, Robin Kryštůfek pracuje na projektu, jehož výsledky by se mohly využít třeba při léčbě AIDS. Jan Mazáč z opavského Mendelova gymnázia vytvořil obří model pro vlny na vodě i jinde. Na něm chce provádět další experimenty.

Úspěchy českých studentů v USA budeme příští týden sledovat na Ekonom.cz.

Související