V Česku máme v porovnání s ostatními státy nejvíce mužů s nadváhou. Hned na druhém místě následují Spojené státy, bronzovou příčku obsadilo Maďarsko. A zahanbit se nenechal ani náš další soused a dlouholetý souputník - bramborová medaile připadla Slovensku. Vyplývá to z žebříčku národů, který zveřejnila agentura Bloomberg. Sledovala, jak si vedou různé státy v řadě ohledů.

Česko dosáhlo ještě jednoho nelichotivého prvenství – vedeme žebříček úpadku. O co jde? Statistici dali dohromady vypitý alkohol na osobu a rok, vykouřené cigarety a marihuanu, prosázené peníze a spotřebu drog. Po nasčítání všech neřestí získala Česká republika opět zlato, druhou příčku obsadilo Slovinsko a třetí Austrálie.

Na čelních příčkách se držíme ale i v dalších nelichotivých kategoriích. Třeba v rozdílech platů mezi muži a ženami. Ženy v Česku v průměru vydělávají o čtvrtinu méně než muži, což nám zajistilo čtvrtou pozici žebříčku. Hůře jsou na tom už jen ženy v Jižní Koreji, Japonsku a Estonsku.

Je dost nereálné očekávat, že v Česku radikálně omezíme pití alkoholu nebo spotřebu cigaret. Ani s hubnutím mužů to zřejmě nebude nijak horké. Pozici žen by ale možná trochu mohly vylepšit peníze z Norských fondů, které nyní míří do Česka.

Ještě týden mohou zdejší firmy, ale i neziskové organizace žádat o celkem 137 milionů korun, které jsou určené na rovné příležitosti mužů a žen (více zde). Není náhoda, že peníze přicházejí z Norska. Podle žebříčku Světové obchodní organizace je Norsko v rovných příležitostech bronzové hned za Islandem a Finskem. Česko se umístilo až na 83. místě mezi 136 posuzovanými zeměmi světa.

Jenže nepůjde pouze o další plácnutí do vody a zbytečně vyházené peníze? Investujeme je efektivně? Řešení nemusí být podle Liss Skanke z Norského svazu měst a obcí nijak složité. Vyplatí se prý vsadit na školky a jesle. Pokud budou široce dostupné a levné, ženy snadněji najdou práci. S nedostatečnou kapacitou školek ostatně nyní Česko bojuje, o jeslích ani nemluvě.

A jak popsala Liss Skanke při nedávné návštěvě Prahy, v Norsku se osvědčila také povinná rodičovská dovolená pro muže. Každý otec by si tam měl „odkroutit“ alespoň 14 týdnů, jinak rodina přichází o část finanční podpory. Téhle možnosti prý v reálu využívá 90 procent mužů. A tím se opět zlepšuje pozice žen na trhu práce. V Norsku totiž přestalo platit, že děti přerušují pouze kariéru žen.

Související