Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Vypadá jako klasický jídelní lístek, ale špatně hoří. Tak by v nadsázce mohl znít popis elektronické verze menu servírované v tabletech iPad od firmy Apple. „V restauraci mi vadilo, že po objednání jídla mi číšník sebral jídelní lístek a nemohl jsem se třeba podívat, jaké mají dezerty,“ vypráví jednadvacetiletý student biomedicíncké techniky Tomáš Zalužanský, jak vznikl jeho projekt iMenu.

V současné době touto technologickou novinkou vybavil tři podniky v Praze – restaurace Mr. Sushi nedaleko Náměstí Republiky, Výtopna na Václavském náměstí a Rebellion. Reakce hostů jsou prozatím pozitivní. „Na veletrhu v Českých Budějovicích si to vzala do ruky sedmdesátiletá babička a nemohla se od iMenu odtrhnout,“ vzpomíná Zalužanský.

„Jsme designová restaurace, zaměřená na vyšší klientelu a chceme jít s dobou i co se týče moderních prvků,“ vysvětluje Vladimír Matějka, manažer Mr. Sushi, proč zákazníkům servíruje iPady. „Lidi jsou z toho mile překvapeni,“ dodává po prvních týdnech provozu iMenu.

Podle Zalužanského tablety zvyšují nejen prestiž restaurace, ale přispívají také k většímu počtu objednávek. Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky, ale namítá, že prim by měl hrát profesionálně vyškolený a motivovaný personál. „Elektronické menu bych chápal spíše jako doplněk,“ uvedl Stárek.

Výběr ze dvou možností

K dispozici jsou dvě varianty iMenu – buď funguje tablet v off-line verzi jako elektronická verze klasického menu, nebo lze z iPadu odesílat objednávky rovnou do kuchyně a ve volných chvílích mezi chody jídla surfovat na internetu nebo číst noviny v elektronické podobě. Tablet nosí číšníci volně, nebo ho restaurace může zabudovat napevno do desky stolu pod speciální fólii tak, aby byl chráněný před rozlitými nápoji.

„iPad může nabídnout více informací, představit celé ,CV‘ pokrmu nebo postup přípravy,“ nastiňuje možné benefity elektronického jídelního lístku odborník na gastronomii Pavel Maurer. Jako negativní stránku vidí vyšší počáteční investici a riziko odcizení tabletů.

Pořizovací cena iMenu začíná na 15 tisících korun za licenci na počítačový program plus cena za hardware (přibližně devět tisíc korun bez daně). Firma nabízí i pronájem přístrojů (za 1200 měsíčně), ale tuto možnost zatím nikdo nevyužil.

Autor iMenu ale připouští, že ne všem se jeho novinka zamlouvá. „Někteří zákazníci si u jídla chtějí od technologií odpočinout, my to respektujeme, v restauraci je vždy alespoň z části zachované papírové menu“ uvedl.

iPadové menu jako doplněk

O projekt již projevil zájem investor z Londýna, který poskytl půl milionu korun na další rozvoj. O iMenu projevil již zájem i podnik z Nového Zélandu.

V světě existuje několik podobných projektů, které přenášejí papírové jídelní lístky do počítačové desky – z iTunes si můžete stáhnout například aplikaci Le Menu, eMenu nebo český projekt Menu55. Vlastní program má třeba i restaurace Global Mundo Tapas v australském Sydney.

Některé podniky nabízejí v iPadu pouze část menu – například nápojový lístek nebo dezerty. „Loni v listopadu jsem v restaurací Per Se v New Yorku dostal vinný lístek v iPadu (vázaném v pravé kůži). Měl asi 57 stránek a každé víno bylo možno si do detailů rozkliknout. Připadalo mi to velmi praktické. Jídelní lístek však byl stále na papíře,“ doplnil Pavel Maurer.

Maurer i Stárek se nezávisle na sobě shodli, že jako nejlepší formu prezentace jídel preferují nápisy na zavěšené tabuli. „Tak mám totiž první indicii o tom, že pokrm byl připraven z čerstvých surovin právě pro dnešní den,“ vysvětluje Stárek.


VIDEO: V českých restauracích si už můžete objednat jídlo přes tablet.