reklama

Nový velvyslanec USA sází na byznys. Okamžitě začal lobbovat za americké vrtulníky pro českou armádu.

Čtěte více: Velvyslanec | USA | King Stephen
  • Nový americký velvyslanec v České republice Stephen King sám sebe charakterizuje jako "muže byznysu".
  • Tomu budou odpovídat i jeho priority během působení v Praze.
  • Americká diplomacie se v Česku soustředí i na prezidentem Trumpem požadované navýšení výdajů na armádu.
jarvis_5a298aa7498e34d8c9447609.jpeg Nový velvyslanec USA v Česku Stephen King by chtěl, aby dědictvím jeho pobytu v Praze byl „rozvoj ekonomických vztahů“. Foto: HN - Lukáš Bíba

Nový americký velvyslanec v České republice Stephen King sám sebe charakterizuje jako "muže byznysu" a tomu budou odpovídat i jeho priority během působení v Praze.

"Česká ekonomika je ve skvělé kondici a já bych na tom chtěl stavět," uvedl včera šestasedmdesátiletý King na setkání s českými novináři. V příštím roce by se chtěl přednostně soustředit na oslavy 100. výročí Československa, což nový americký velvyslanec chápe i jako "oslavy 100 let přátelství, sdílených zájmů a společných hodnot mezi USA a Českou republikou".

Obecně by ovšem Stephen King chtěl, aby dědictvím jeho pobytu v Praze, jehož trvání se v případě amerických velvyslanců pohybuje mezi třemi a čtyřmi roky, byl "rozvoj ekonomických vztahů".

"Ekonomika USA také zažívá rozmach, a tak bych rád viděl více investic amerických firem v České republice a v opačném směru bych chtěl podpořit více českých investic v USA," říká King. Konkrétně by se chtěl soustředit na "vědu, technologie a inženýrství".

Za předchozích diplomatů se americká ambasáda preferenčně soustředila na podporu práv komunity LGBT. Podle Kinga není důvod, proč by "ambasáda neměla v podpoře nejen LGBT, ale všech lidských práv pokračovat".

Shodou okolností první oficiální akcí, kterou hostil Stephen King už jako potvrzený velvyslanec ve své rezidenci v Petschkově vile v Praze-Bubenči, bylo včera předávání letošní Ceny Alice Garrigue Masarykové za práci v oblasti lidských práv. Získal ji romský aktivista a předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička, který usiloval o zbourání vepřína v Letech u Písku, kde dříve stál romský koncentrační tábor.

Během včerejší tiskové konference se Stephenem Kingem ani jednou nezaznělo slovo "korupce", přitom pro jeho předchůdce Schapira a Eisena byla pomoc Česku při jejím potírání jednou z priorit.

Dalším odlišným rysem ve srovnání s předchozími velvyslanci pak bude neskrývaný pragmatismus. Naznačila to Kingova odpověď na otázku, zda jedním z témat, na která se chce americká diplomacie v Praze soustředit, bude prezidentem Trumpem požadované navýšení výdajů na armádu. "Samozřejmě je to téma. Můžete (Česko) v tomto ohledu udělat velký krok nákupem vrtulníků UH-1Y firmy Bell, což je prověřená válečná technika," odpověděl King s odkazem na tendr, v němž česká armáda rozhoduje o nákupu 12 bojových vrtulníků a kde jedním z uchazečů o zakázku je i zmíněná firma.

Na doplňující dotaz, zda by případný neúspěch firmy Bell ze strany USA nepoškodil česko-americké vztahy, velvyslanec King odpověděl, že takové nebezpečí nehrozí. Američané jsou podle něho přesvědčeni, že "nabízejí nejlepší techniku", a "žádná co by kdyby" se k jejich nabídce podle velvyslance nevážou.

Daniel Anýž
Přeposlat
Diskuse
reklama

Concord byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je skeptický

Firmy hýří optimismem. Lidé nejsou, zaměstnavatelé přesto chtějí nabírat jako nikdy v historii

Ve Velké Chuchli se začíná přepřahat. Rodina developera Radovana Vítka patrně ovládne firmu, která v Praze organizuje dostihy

Jsem eurofederalista, ale šéf německé SPD Schulz mě nepotěšil. Uškodil myšlence evropské federace jako nikdo jiný, řekl Zeman

V Rakousku explodoval plynový terminál, výbuch zabil jednoho člověka. Itálie se chystá na stav nouze, cena plynu stoupá

reklama