reklama

Sobotka lhal, že jsem neschopný. Kvůli němu jsem pak nemohl sehnat práci, říká odvolaný šéf České obchodní inspekce

  • Jiří Pěkný jako šéf východočeské obchodní inspekce (ČOI) odhalil trik, jímž splátkové firmy šidily své zákazníky.
  • Díky tomu se dostal do konfliktu s premiérem Bohuslavem Sobotkou.
  • Podle Sobotkova advokáta Martina Šípa ale šéf vlády pouze odkazoval na vyjádření ředitele ČOI.
Bývalý šéf východočeské ČOI Jiří Pěkný tvrdí, že kvůli výroku Bohuslava Sobotky nemohl tři roky sehnat práci. Bývalý šéf východočeské ČOI Jiří Pěkný tvrdí, že kvůli výroku Bohuslava Sobotky nemohl tři roky sehnat práci. Foto: Marek Pokorný

Jiří Pěkný jako ředitel východočeské pobočky České obchodní inspekce (ČOI) počátkem roku 2014 upozornil na to, že splátkové firmy špatně počítají úroky a nezapočítávaly poplatky za uzavření smlouvy do sazby RPSN, která ukazuje, jak je úvěr drahý. A jedné z nich - společnosti Essox - udělil dvoumilionovou pokutu. Celý případ rozjel kontroly smluv splátkových společností, které se poté začaly změnit.

Nyní se Pěkný pustil do dalšího boje. Kvůli této kauze žaluje odcházejícího premiéra Bohuslava Sobotku, po němž chce veřejnou omluvu. Pěkný totiž po několika týdnech nedobrovolně opustil svůj post - ředitel ČOI jej odvolal a celá kauza se poté dostala i na jednání Poslanecké sněmovny, kde Sobotku kvůli ní v červnu 2014 interpelovala poslankyně Miroslava Němcová. Končící premiér  Pěkného prý svým vyjádřením poškodil.

Soud případ začal projednávat tuto středu, ovšem bez hlavního aktéra Sobotky, který se omluvil kvůli poslednímu zasedání svého kabinetu a poslal za sebe pouze advokáta.

Opravdu sjednocená praxe?

 "Lhal, že jsem já špatně vykonával kontrolu a že jsem spotřebitele uvedl v omyl," uvedl Pěkný. Nelíbí se mu dva Sobotkovy výroky, které se ho podle jeho slov dotkly. V jednom Sobotka uvedl, že důvodem Pěkného odvolání byla nespokojenost s jeho "vystupováním, jednáním a pracovní komunikací" s ústředním ředitelem ČOI i svými kolegy.

Jako druhé napadl Sobotkovo vyjádření, že v případech kontrol správného vypočítávání sazby RPSN se již praxe České obchodní inspekce sjednotila. Sobotka tak prý nepřímo dal najevo, že Pěkný postupoval špatně.

Podle Pěkného to ale není pravda. Dokládal to stohem dokumentů, které si vyžádal podle zákona o svobodném přístupu k informacím - například dopisy, kdy se jednotlivé inspektoráty ptaly, jak mají v případě uvedených kontrol postupovat.

"Jsou to důkazy toho, že nebyl jednotný postup. Pokud se inspekce ptá, jaký má provádět postup a premiér už předtím uvede, že je vše sjednoceno, tak to asi sjednoceno není," konstatoval Pěkný, který je přitom přesvědčen, že jeho postup ve sporu se splátkovými firmami byl správný.

Jaký ty jsi odborník?

Podle Pěkného jej prý Sobotkovo vyjádření znemožnilo a kvůli němu pak nemohl najít tři roky práci - nyní pouze zaskakuje za ženu na mateřské jako kontrolor veřejného stravování u hygienické služby. "Hledal jsem pak zaměstnání a říkali mi: Jaký ty jsi odborník? Podívej se, co řekl předseda vlády, že jsi všechno dělal špatně," vysvětluje Pěkný.

Sobotkovo vyjádření a zmatek kolem toho, jestli byl tehdy Pěkného postup správný, navíc prý způsobil nejistotu spotřebitelů, jestli mají klamavé smlouvy zažalovat. "Protože nebyla jednotná metodika, spotřebitelé nevěděli, co je pravda, a bylo jim ústy tiskového mluvčího ČOI sděleno, že by mohli vše prohrát a museli by vše zpět zaplatit. Z toho důvodu se nebránili," uvedl s tím, že je přesvědčen, že by všichni spotřebitelé žaloby vyhráli a splátkové firmy by jim musely vracet obrovské sumy. A na své by si v podobě pokut přišel i státní rozpočet.

Podle Sobotkova právníka ale toto vůbec s předmětem žaloby, kterou podal, nesouvisí. "Žaloba je na poškození osobnostních práv," poukázal.

Jste tady za premiéra?

Hned na začátku přitom Pěkný jednání soudu zkomplikoval. Žádal totiž potvrzení, že Sobotkův advokát Martin Šíp jej výslovně zastupuje jako předsedu vlády, a ne pouze jako poslance. "Já ho žaluji jako předsedu vlády, protože žádám omluvu předsedy vlády," upozornil s tím, že proto také uvedl v žalobě jako Sobotkovo bydliště budovu Úřadu vlády.

"Pan Sobotka je osoba svéprávná, dal mi plnou moc a nic nebrání tomu, aby se případ projednal," reagoval Šíp a žalobu označil za nesmyslnou, protože se Pěkného premiérova slova neměla čím dotknout.

"V té odpovědi na interpelaci je (pan Pěkný) zmíněn dvakrát. Jednou je to pochvalně, když ho premiér oceňuje a říká, že byl zařazen do kontrolní skupiny věnující se problematice spotřebitelských úvěrů. Podruhé pouze odkázal na vyjádření ústředního ředitele ČOI," uvedl Sobotkův advokát.

Soudkyně Jaroslava Novotná nakonec asi po zhruba hodině a půl jednání odročila na únor s tím, že žaloba je neurčitá a je potřeba ji upravit, jinak ji bude muset odmítnout. A Pěkného vyzvala, ať upřesní, jaké informace od Sobotky považuje za nepravdivé, a doplní žalobní petit i důkazy.

Marek Pokorný
Přeposlat
Diskuse
reklama

Manpower: Česko má kvalifikované zaměstnance, kteří ovšem neumí anglicky. Přesto patří do TOP 10 trhů práce Evropy

České soláry se rozrůstají po celém světě. V Íránu startuje projekt za 300 milionů, další vzniknou v Chile či Austrálii

Česká RSBC kupuje největšího výrobce pistolí ve Slovinsku. Sází na zhoršení bezpečnostní situace v Evropě

CRAB kontrolující nemovitosti státu měl šetřit miliony, namísto toho je spolykal. Evidence jednoho objektu stojí 27 tisíc

Zeman jmenoval novou vládu. Kabinet zvolil vicepremiéry Brabce a Stropnického a Babišovi nařídil odmítnout kvóty pro migranty

reklama