reklama

Čínské investice je potřeba krotit, mohou být nebezpečné. Zpřísníme pravidla, dohodli se senátoři

Čtěte více: akvizice | Evropská komise | Čína
  • Akvizic evropských firem čínskými investory přibývá. Evropská komise nyní navrhuje tvrdší pravidla pro jejich posuzování.
  • Nápad Bruselu nyní schválili i čeští senátoři.
  • V Česku mechanismus pro posuzování zahraničních investic do strategicky důležitých firem zatím chybí.
Fotbalový klub Slavia Praha koupili Číňané a miliardář Šimáně. Fotbalový klub Slavia Praha koupili Číňané a miliardář Šimáně. Foto: ČTK

Senátoři schválili plán na zavedení tvrdších pravidel pro povolování čínských investic. S nápadem nedávno přišla Evropská komise, které vadí, že by se Číňané mohli díky nákupům evropských firem dostat například k citlivým technologiím.

"Režimy, které k nám jsou zjevně nepřátelské, mohou využívat investice na to, aby nám takříkajíc škodily. To je velmi vážná věc," řekl senátor Václav Hampl (za KDU-ČSL).

Evropská komise navrhuje, aby se na ni jakákoliv členská země EU mohla v případě pochybností o konkrétní akvizici obrátit. Komise pak vypracuje analýzu, která danému státu řekne, jestli obchod skrývá možná bezpečnostní rizika. Stát se následně sám rozhodne, jestli investici zablokuje, nebo ne. S vytvořením nové instituce, jako je například americký Výbor pro kontrolu zahraničních investic návrh nepočítá.  

V Evropě má mechanismus na posuzování investic zahraničních firem 12 států, včetně Německa nebo Francie. Česko dosud žádný takový systém nemá. Podle Hampla by vláda na jeho vytvoření měla začít pracovat. 

Končící ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) připustil, že debata o vytvoření mechanismu, který by kontroloval nákupy strategicky důležitých nebo technologických firem, se u nás teprve rozbíhá. 

Opatření sice není výslovně namířeno proti Číně, je však zřejmé, že se týká hlavně akvizic čínských firem. Ty mají často nejasnou vlastnickou strukturu a hrozí, že jednají na objednávku státu. V řadě případů investorům nejde ani tak o nákup samotné firmy, jako spíše o to, aby se dostali ke špičkovým technologiím.

Jen v loňském roce přitekly do Evropy čínské investice v hodnotě 46 miliard dolarů (asi bilion korun), to je o 90 procent více než v roce 2015. 

V Česku je nejaktivnější skupina CEFC, která získala podíl například v aerolinkách Travel Service, pivovaru Lobkowicz nebo v J&T Finance Group. Firma, jejímž evropským šéfem je bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, vlastní také fotbalovou Slavii Praha. Před dvěma týdny navíc agentura Reuters přinesla informaci, že CEFC hodlá společně se skupinou Penta ovládnout televizi Nova. "To je zrovna dobrý příklad toho, kde by bylo dobré s jistotou vědět, že případný prodej by ve výsledku nevedl k nějaké škodě pro Česko," myslí si Hampl.

K přísnějšímu posuzování investic vyzvali Evropskou komisi Němci, Francouzi a Italové. Reagovali na případ německého výrobce polovodičů Aixtron. Firmu chtěli loni koupit Číňané, Německo nakonec obchod zatrhlo až kvůli varování Spojených států. Aixtron má totiž továrnu také v Kalifornii a americkým zbrojovkám dodává citlivé komponenty.

Jan Prokeš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Concord byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je skeptický

Firmy hýří optimismem. Lidé nejsou, zaměstnavatelé přesto chtějí nabírat jako nikdy v historii

Ve Velké Chuchli se začíná přepřahat. Rodina developera Radovana Vítka patrně ovládne firmu, která v Praze organizuje dostihy

Jsem eurofederalista, ale šéf německé SPD Schulz mě nepotěšil. Uškodil myšlence evropské federace jako nikdo jiný, řekl Zeman

V Rakousku explodoval plynový terminál, výbuch zabil jednoho člověka. Itálie se chystá na stav nouze, cena plynu stoupá

reklama