reklama

Piráti založí komisi, která prošetří kauzu OKD. Před soudem nestanuly osoby, které jsou za prodej akcií odpovědné, tvrdí

Čtěte více: OKD | piráti | Bohuslav Sobotka
  • Piráti založí komisi, která prošetří privatizaci těžební firmy OKD. Pro vznik komise potřebovali 40 podpisů, získali jich 94.
  • Kromě ČSSD podpořili vznik komise poslanci napříč politickými stranami.
  • Piráti tímto způsobem chtějí prověřit prodej akcií uhelné společnosti OKD. Podle místopředsedy strany Jakuba Michálka před soudem vůbec nestanuly osoby, které jsou za kauzu odpovědné.
Předseda pirátů Ivan Bartoš a místopředseda strany Jakub Michálek oznámili, že mají dostatek hlasů pro založení komise pro vyšetření privatizace OKD. Předseda pirátů Ivan Bartoš a místopředseda strany Jakub Michálek oznámili, že mají dostatek hlasů pro založení komise pro vyšetření privatizace OKD. Foto: ČTK

Piráti sehnali 94 poslaneckých podpisů pro vznik vyšetřovací komise k privatizaci těžební firmy OKD. Pro zřízení komise je potřeba 40 podpisů. Její sestavení chtějí na sněmovním plénu stihnout do Vánoc, řekl ve středu předseda strany Ivan Bartoš a místopředseda strany Jakub Michálek. Komise má prověřit privatizaci černouhelné společnosti, závěry by měla předložit do deseti měsíců od svého vzniku. Každá sněmovní strana by v komisi měla mít jednoho člena.

Michálek řekl, že Piráti pro svůj záměr získali podpisy napříč politickým spektrem. Na seznamu podle něj zatím chybí podpis od poslanců sociální demokracie, ale návrh by na plénu mohli podpořit.

Komise by měla prověřit převod akcií OKD do vlastnictví jiných osob a také okolnosti, za jakých stát snížil svůj podíl ve firmě, a tím pádem přišel o možnost kontrolovat firmu. Komise má také prověřit prodej minoritního podílu státu a následné plnění závazků ze strany nabyvatele akcií. Má též prošetřit činnost státních orgánů a osob, které za majetkové operace při privatizaci odpovídaly.

Prodej akcií OKD schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, a tak vznikla při prodeji škoda přes 5,7 miliardy korun.

Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Ministrem financí byl v dané době Bohuslav Sobotka (ČSSD), který bývá kvůli údajně nevýhodné privatizaci terčem kritiky a který má v trestní věci postavení svědka. Výtky odmítá, vláda podle něj OKD prodala za nejvyšší nabízenou cenu.

Privatizaci OKD řeší soud, u něhož čelí obžalobě znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v těžební společnosti. Na lavici obžalovaných dále sedí dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Všichni obžalovaní vinu odmítají. Argumentují mimo jiné tím, že fond byl jen administrátorem privatizace a odpovědnost za cenu prodávaného státního podílu nesla ministerstva financí a průmyslu. "Před soudem nestojí ti, kteří byli odpovědní za tuto kauzu. Někdo musel tisk na vládu donést," uvedl ve středu Michálek.

Zdeněk Bakala je majitelem společnosti Economia, která vydává Hospodářské noviny.

ČTK, fel
Přeposlat
Diskuse
reklama

Manpower: Česko má kvalifikované zaměstnance, kteří ovšem neumí anglicky. Přesto patří do TOP 10 trhů práce Evropy

České soláry se rozrůstají po celém světě. V Íránu startuje projekt za 300 milionů, další vzniknou v Chile či Austrálii

Česká RSBC kupuje největšího výrobce pistolí ve Slovinsku. Sází na zhoršení bezpečnostní situace v Evropě

CRAB kontrolující nemovitosti státu měl šetřit miliony, namísto toho je spolykal. Evidence jednoho objektu stojí 27 tisíc

Zeman jmenoval novou vládu. Kabinet zvolil vicepremiéry Brabce a Stropnického a Babišovi nařídil odmítnout kvóty pro migranty

reklama