reklama

Babiš hledá lidi pro EU. Z ministerstva financí si přivádí Milenu Hrdinkovou

  • Babiš si s sebou na Úřad vlády přivede Milenu Hrdinkovou z ministerstva financí, bude s ní spolupracovat na evropské politice.
  • Hrdinková ale údajně nemíří na post státní tajemnice pro EU.
  • Babiš po volbách prohlašuje, že je proevropský. Chce hrát v EU aktivnější roli.
Budoucí premiér Andrej Babiš  postupně sestavuje svůj tým, který si přivede na Úřad vlády. Budoucí premiér Andrej Babiš postupně sestavuje svůj tým, který si přivede na Úřad vlády. Foto: HN – Zbyněk Pecák

Budoucí premiér Andrej Babiš (ANO) postupně sestavuje svůj tým, který si přivede na Úřad vlády. Do okruhu pravděpodobných spolupracovníků patří Milena Hrdinková, která vedla jeho kancelář v době, kdy byl ministrem financí. Nyní působí ve stejné roli i u současného šéfa státní pokladny Ivana Pilného.

Hrdinková HN potvrdila, že je její působení po Babišově boku ve hře. "Je pravda, že bych na Úřadu vlády mohla mít v záležitostech EU nějakou roli," uvedla. S budoucím premiérem se bude bavit, "jak evropské otázky uchopit".

Podle zdrojů HN už je přestup Hrdinkové na Úřad vlády prakticky domluvený. Podle Hrdinkové to ale neznamená, že by se chystala obsadit funkci státní tajemnice pro evropské záležitosti. Státním tajemníkem je teď Aleš Chmelař, který na tuto pozici letos vyhrál výběrové řízení. Jeho role spadá pod služební zákon, a tak by ho nový premiér neměl libovolně nahradit někým jiným.

Podle zdrojů HN Babiš Chmelaře v úřadu ponechá a uvidí, jestli bude spokojen se vzájemnou spoluprací. Chmelař je členem ČSSD, ale zdůrazňuje, že je státním úředníkem, a jeho politické přesvědčení se tak do jeho práce nemůže promítat.

Milena Hrdinková byla na ministerstvu financí jednou z klíčových osob, které Babišovi s evropskou agendou pomáhaly. Měla například velkou roli při jeho snaze vyjednat, aby Česko mohlo zavést přenesení daňové povinnosti při platbě daně z přidané hodnoty, takzvaný reverse charge.

Babiš se o záležitostech EU v minulosti radil s europoslancem za ANO Pavlem Teličkou. Ten se s ním ale nedávno politicky rozešel. V poslední době Babiš otázky EU hodně konzultuje s dalšími europoslankyněmi za ANO, Ditou Charanzovou a Martinou Dlabajovou. Žádná z nich ale nechce opustit svou nynější funkci a přesunout se do Prahy.

Obě europoslankyně mají údajně podíl na tom, že Babiš po volbách změnil svou rétoriku o EU. Zatímco v předvolební kampani ji ostře kritizoval, po jejím skončení začal zdůrazňovat, že je proevropský. Česko podle něj musí hrát v unii mnohem aktivnější roli než dosud.

Podle lidí z Babišova okolí má ale budoucí premiér o fungování EU jen omezené znalosti. I proto je důležité, jakými lidmi se obklopí, protože právě oni mohou mít velký vliv na to, kam se bude jeho evropská politika ubírat.

Ondřej Houska
Přeposlat
Diskuse
reklama

"Hříšná daň" z tabáku a alkoholu nestačí, na řadě je maso. Jeho zdanění zabrání klimatickým změnám i zdravotní krizi, tvrdí analýza

Zeman jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše. Kabinet s devíti nováčky požádá o důvěru až po Novém roce

Mládkův náměstek skončil, když poslal Čechy za levnějšími mobilními daty do Polska. Vrátil se jako poradce a dostal odměnu čtvrt milionu

Concorde byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je spíš skeptický

Oděvní firma Blažek chce po státu miliony za nezákonné stíhání kvůli dodávce bot pro policii

reklama