reklama

(Ne)úspěšný premiér: Sobotka končí volební porážkou, ale je teprve třetí předseda vlády, který dokončil celý mandát

Extra
  • Bohuslav Sobotka poslal na Hrad demisi své vlády.
  • Ačkoli je teprve třetím premiérem, který dokončil celý mandát, má renomé neúspěšného předsedy vlády.
  • Většinu úspěchů mu sebral Andrej Babiš, podle straníků zavinil volební krach.
Dnes už bývalý premiér Bohuslav Sobotka. Dnes už bývalý premiér Bohuslav Sobotka. Foto: HN - Tomáš Škoda

Osmnáctiletý student bučovického gymnázia Bohuslav Sobotka vyrazil v pátek 15. prosince odpoledne tramvají směrem na Brněnskou přehradu. Zúčastnit se chtěl setkání fanoušků vědecko-fantastické literatury, akce se jmenovala Drakon.

Cestou mu ale vrtalo hlavou to, co si přečetl pár dní předtím v deníku Svobodné slovo: inzerát avizoval, že v Komíně, brněnské čtvrti mezi Žabovřeskami a nádrží, se v restauraci U Dvořáků uskuteční obnovovací schůze místní sociální demokracie. Podnik byl při cestě za příznivci sci-fi, a tak do něj ze zvědavosti zašel. "Jen jsem vystoupil o pár zastávek dříve," popisoval později Sobotka den, který změnil jeho život.

Jako v každé správné politické legendě i v této nebude všechno tak úplně pravda, to proto, aby se nekazil pěkný příběh. S nadsázkou, která provází historku o Sobotkových začátcích v ČSSD, se dá ale říct, že řada nynějších sociálních demokratů z jižní Moravy by byla radši, kdyby tehdy z tramvaje nevystupoval a místo politiky se šel věnoval třeba Marťanům.

"Výsledek voleb nelze označit jinak než jako debakl. Pokud sociální demokracie má pomýšlet na budoucí zlepšení, musí radikálně změnit své vystupování, svoji politiku a svoje vrcholové představitele," usnesli se o víkendu jihomoravští sociální demokraté a Sobotku vyzvali, aby složil post poslance, protože prý je za krach coby dlouholetý předseda strany a končící premiér odpovědný.

Projevil se tím jeden z charakteristických rysů dnes tolik vysmívaných tradičních politických stran v Česku − neschopnost důstojně zacházet se svými bývalými šéfy. Sobotka nápad svých spolustraníků odmítl a proti výzvě se postavili i další vrcholoví představitelé ČSSD, pachuť ale zůstala. Strana přitom má být nač hrdá − po Miloši Zemanovi a Václavu Klausovi je Sobotka teprve třetím premiérem, který dovládl celé funkční období, nepotkaly jej žádné skandály, v době jeho vlády výrazně posílila ekonomika, navíc znatelně klesla nezaměstnanost a stouply mzdy.

Jen o tom nikdo neví, nebo spíše jen málokdo to chápe i jako zásluhy ČSSD.

To je ovšem důsledek hlubších problémů strany, jejichž je Sobotka symbolem, nikoli příčinou. Totéž platí i pro ODS, lidovce či komunisty. Jde o naprostý nedostatek výrazných, tedy nejen slušných politiků, kteří by na sebe dokázali strhávat pozornost seriózními tématy, kteří by měli jasnou vizi, kam jdou, a uměli o ní přesvědčit i další.

Střety se Zemanem

Sobotka poslal tento týden na Pražský hrad demisi své vlády poštou. Je to poprvé v novodobé historii, kdy odcházející premiér nedonesl prezidentovi tento dokument osobně. Mezi Sobotkou a Zemanem jsou ale vztahy tak napjaté, že zmíněný krok mohl zaskočit jen málokoho.

Byl to přitom Zeman, kdo v posledních čtyřech letech dvakrát nevědomky nabídl Sobotkovi záchrannou ruku. Vždy ve chvíli, kdy kariérní politik hleděl do propasti, k níž ho Zeman zároveň dostrkal.

Nejprve to byl pokus o jeho sesazení po nevýrazné výhře v říjnových volbách 2013. Lánská schůzka Zemana s Michalem Haškem či Jeronýmem Tejcem se nakonec obrátila v Sobotkův prospěch. Zároveň to byl jeden z mála momentů, kdy vystudovaný právník působil jako energický a důrazný politik, když v přímém přenosu z pouličních protestů na svou podporu řečnil o puči a hradní klice.

S pomocí lidí typu Jiřího Dienstbiera, Karla Březiny a řady mladých sociálních demokratů se mu podařilo pokus o svou politickou popravu obrátit proti jeho strůjcům.

Podruhé to bylo letos na jaře, kdy Sobotka šokoval i velkou část ČSSD nečekanou a zmatečnou demisí (posléze odvolanou) celé vlády kvůli sporům s Andrejem Babišem z ANO. Rozčílené straníky ale ještě víc nahněval hulvátský Zemanův výstup na Hradě, kde Sobotku nedůstojně ztrapňoval a mával před ním svou stařeckou holí. To zažehnalo tlak na Sobotkův odchod.

Dnes už bývalý premiér Bohuslav Sobotka
Dnes už bývalý premiér Bohuslav Sobotka
Kresba: Pavel Beneš

Pozici introvertního, samotářského premiéra to ovšem definitivně poškodilo. Nedlouho poté ohlásil konec na postu předsedy strany i volebního lídra, šéfem vlády zůstal. Do izolace jej dostalo to, co jej v minulosti vyneslo nahoru − vyhýbání se konfliktům a snaha vysedět problémy.

"Chyběl mu důraz," připouští jeho dlouholetý kamarád a bývalý státní tajemník pro Evropskou unii Tomáš Prouza. A doplňuje, že ačkoli věděl, že ráznost nepatří do Sobotkovy genetické výbavy, věřil, že v krizových momentech ji v sobě najde: "Místo aby bouchl do stolu a odvolal ministry, kteří špatně pracovali, raději se to snažil řešit tím, že dělal i za ně."

Náhodní kolemjdoucí

Že si veřejnost žádá důraz, přitom bylo patrné už z toho, kdo s ČSSD seděl ve vládě. Nikdo poptávku po politické razanci nenaplňuje lépe než Babiš. Druhý nejbohatší Čech je vlastně Sobotkovou Nemesis − na podzim 2013 jej podpořil proti Michalu Haškovi, když tehdejšího jihomoravského hejtmana odmítl za partnera k debatám o příští vládě, aby pak postupně demontoval Sobotkovu image a na vymezování se vůči němu stavěl svou popularitu. Kritizoval jej, že nikdy nepracoval jinde než v politice, kvůli schůzování a pro nedostatek lídrovství.

Sobotka si spoustu výtek opravdu zasloužil, na druhou stranu vnímat jej jako špatného premiéra by nebylo fér. Nikdy nezpochybnil proevropskou orientaci země, důrazně se ohrazoval proti ohýbání ústavy v podání Miloše Zemana, snažil se, byť se střídavými úspěchy, o sociálně citlivou politiku − končící vláda například opakovaně zvyšovala minimální mzdu, což pravicové kabinety před ní pomíjely.

Zároveň však Bohuslav Sobotka nikdy nepřekročil vlastní stín, do poslední chvíle zůstával opatrným a tajnůstkářským. Dobře se to ukázalo tento týden, když HN upozornily na materiál Úřadu vlády, který jasně doporučuje přijetí eura. Jednat se o něm ovšem bude až na úplně poslední schůzi kabinetu, před volbami se Sobotka spolu s dalšími předáky ČSSD do debat o euroměně raději moc nepouštěl.

Sociální demokracie nyní vstupuje do postsobotkovské éry, v níž bude důležité najít nová témata a nové tváře. Levice prochází krizí v celé Evropě, v Česku je ale výraznější než jinde. Personální základna strany je na první pohled vyprázdněná, lidé jako Milan Chovanec, Jan Hamáček, Jiří Zimola či Jiří Běhounek, o kterých se uvažuje jako o možných nových šéfech ČSSD, jen stěží vyvedou partaj z průměru a nevýraznosti. První dva jsou součástí sobotkovské garnitury, hejtmani Zimola s Běhounkem jsou zase zástupci provinčního stylu politiky.

"Někdy jsou ti nejzajímavější lidé v podpalubí. Platí to nejen pro so­ciální demokracii, ale pro celou společnost, která neumí vytáhnout nahoru lidi, kteří jsou talentovaní a mají to v hlavě srovnané. Máme interní problémy, které musíme vyřešit, a jedním z nich je personální problém," říká plzeňský hejtman za ČSSD Josef Bernard, bývalý ředitel Škody
Transportation.

Třeba dojde zase na nějakého náhodného kolemjdoucího, jako v Sobotkově případě v prosinci 1989. Ostatně Andrej Babiš, rodilý Slovák, má také svou legendu, velmi podobnou té Sobotkově. Popsal ji v týdeníku 5+2: "V červenci 1992 jsem před Prahou hledal hotel, do Průhonic jsem odbočil úplně náhodou, přespal tam a druhý den se šel projít do průhonického parku. Zamiloval jsem si to místo a zůstal tam dodnes."

Luboš Kreč
Přeposlat
Diskuse
reklama

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Vejce na českém trhu jsou kvůli obchodníkům a drůbežářům už dražší než v zemích, kde vypukl skandál s insekticidem

Čeští podnikatelé vydělávají na boomu bitcoinů. Sami si ale myslí, že se trh s kryptoměnou přehřívá

Levnější byty v Praze nebudou, říká ředitel Geosanu Beneš. Se svým týmem se chce zaměřit na energetickou náročnost budov

Praha bude hostit summit prestižní Singularity University. Do Česka se tak sjede vizionářská elita

reklama