reklama

Listopad vyrazí slavit desítky tisíc lidí. Na Václavském náměstí promluví Pithart, Zeman se na veřejnosti neobjeví

Čtěte více: 17. listopad | svátek | Česko
  • Ze 17. listopadu se stává nejdůležitější státní svátek v Česku.
  • Loni jej na Václavské náměstí v Praze přišlo slavit nejméně 40 tisíc lidí.
  • Letos se očekává účast v podobných řádech. Prezident Miloš Zeman se během oslav na veřejnosti neobjeví.
jarvis_5a09dc81498e34d8b216f9ca.jpeg Loni 17. listopad na Václavské náměstí v Praze přišlo slavit nejméně 40 tisíc lidí. Na snímku průvod na Národní třídě. Foto: HN - Lukáš Bíba

V Česku je třináct státních svátků. Vyjma těch náboženských si je lidé příliš nepřipomínají − ale v posledních letech se to u jednoho mění. Blížící se výročí 17. listopadu získává reputaci svátku, který Češi opravdu jako svátek prožívají.

Loni dorazilo na závěr Festivalu svobody na Václavské náměstí nejméně 40 tisíc lidí. Další desítky tisíc se účastnily jiných akcí, které se k výročí konaly v metropoli i v jiných městech. Zejména na Národní třídě, ale nejen tam, šlo o setkání velká, pietní a důstojná, nikoliv demonstrace a protesty. Jiné svátky tuto formu nemívají.

Výročí se bude slavit ve velkém i letos, kdy se opět pořadatelé hlavních akcí v Praze − na Albertově, na Václavském náměstí či na Národní třídě − spojili pod názvem Festival svobody. Akce v rámci festivalu jsou pořádané občanskými iniciativami, které si samy zajišťují financování. Penězi přispívá například pražský magistrát, univerzity či drobní dárci.

"Sedmnáctý listopad spojuje všechny možné občanské iniciativy, protože prostě přituhuje," shrnuje Mikuláš Kroupa, ředitel neziskové organizace Post Bellum, která mapuje příběhy válečných veteránů a každý rok uděluje v Národním divadle Ceny Paměti národa.

"Zájem máme oproti loňsku víc než trojnásobný, během dvou dnů bylo divadlo vyprodáno," doplňuje Kroupa.

Ti, kteří si vyrazí připomenout výročí nacistického zátahu proti vysokým školám v roce 1939 a komunistický zákrok proti studentům na Národní třídě v roce 1989, si podle Kroupy připomínají všechny staré i nové formy rasismu, antisemitismu, nacismu a komunismu:

"Strach a nenávist ve společnosti radikálně vzrostly kvůli hoaxům, které šíří hlavně prokremelská média. Prezident Zeman a další populisté, jako třeba Okamura, toho
obratně využívají a přiživují ho."

Jako by se tak potvrzovala někdejší střízlivá očekávání bývalého předsedy české vlády a šéfa Senátu Petra Pitharta. "Nikdy jsem nebyl příliš nadšený optimista, už v listopadu 1989 jsem varoval, že to bude obtížné, bolavé a dlouhé. Že budeme sami sobě problém," říká Pithart, který z politiky odešel, aby se mohl věnovat studentům.

Přednáší na Právnické fakultě UK. A 17. listopadu jej uslyší i lidé na Václavském náměstí.

Prezident Miloš Zeman se připomínky výročí na veřejnosti nezúčastní. "Věnuje jako aktivní účastník 17. listopadu 1989 tichou vzpomínku a bude rád, že díky němu po letech opět ožil Albertov," uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

To, že je atmosféra v zemi napjatá, ukázaly i poslední dny, v nichž médii prolétly zprávy o rasistickém útoku fotbalových výtržníků na Afričana v Praze, o vyhrožování prvňáčkům romského či arabského původu v Teplicích či výroky tajemníka SPD Jaroslava Staníka, který podle svědků ve sněmovně navrhoval vraždění Židů, homosexuálů a Romů.


 Opravili jsme v textu údaj o politických funkcích Petra Pitharta. Z chybného "bývalého předsedy federální vlády" na správné "bývalého předsedy české vlády". Za chybu se omlouváme.

Jan Wirnitzer
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Výročí 17. listopadu je poslední svátek, který lidé v Česku ještě opravdu slaví, říká historik Jiří Padevět

reklama