reklama

Dva žadatelé zřejmě podváděli s dotacemi na kotle, uvedli nepravdivé údaje. Kraj na ně podal trestní oznámení

Čtěte více: kotle | dotace | podvod | Středočeský kraj
  • Středočeský kraj podal trestní oznámení kvůli možnému podvodu při čerpání dotací na kotle.
  • Podle kontrolorů byly údaje, které uvedli dva žadatelé, nepravdivé.
  • Za dotační podvod by jim hrozilo až pět let odnětí svobody.
Středočeský kraj nahlásil dva případy možného dotačního podvodu – Ilustrační foto. Středočeský kraj nahlásil dva případy možného dotačního podvodu – Ilustrační foto. Foto: ČTK

Lidé zřejmě podváděli s dotacemi na nové kotle, středočeské hejtmanství v pondělí kvůli podezření podalo trestní oznámení.

Jde o dva případy, kdy podle kraje žadatelé uvedli v žádosti o dotaci nepravdivé údaje. Dotace, každému téměř 130 000 korun, úředníci schválili, při kontrolách následně zjistili, že informace žadatelů zřejmě nejsou pravdivé. Sdělila to Helena Frintová z tiskového oddělení hejtmanství.

Oba žadatelé podle krajského úřadu uvedli minulý rok ve formuláři vědomě nepravdivé údaje týkající se existence původního kotle na pevná paliva. "Na jejich podvodné jednání upozornily kontroly pracovníků odboru kontroly krajského úřadu, které u nich proběhly 8. listopadu 2017," uvedla Frintová.

Jednomu z žadatelů už byla vyplacena záloha 40 000 korun, druhému celá schválená částka.

Podle hejtmanství se oba žadatelé mohli dopustit trestného činu dotačního podvodu, kraj nevylučuje ani zapojení dalších lidí. V obou případech zpracovávala pro žadatele žádost o dotaci na nový kotel údajně třetí osoba. V případě prokázání viny může za dotační podvod v tomto případě hrozit pachatelům až pět let vězení.

Středočeský kraj rozdělil v rámci státních dotací na nové kotle už stovky milionů korun. Peníze mohou lidé využít k nákupu nového ekologického kotle (například na plyn nebo biomasu) nebo tepelného čerpadla. Žadatelé mohou získat dotaci až 127 500 korun podle kategorie nově pořízeného tepelného zdroje.

ČTK, mar
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Výročí 17. listopadu je poslední svátek, který lidé v Česku ještě opravdu slaví, říká historik Jiří Padevět

reklama