Nejen vrásky, ale i slzy smíchu mohly přivodit některé z výsledků letošních sněmovních voleb. Přímo politickým vtipem roku se stalo sebevyautování nezávislého kandidáta za hnutí ANO Jiřího Hlavatého ze Senátu, když jej voliči podle očekávání dokroužkovali do sněmovny.

"Nepovažuji to za demokratické a vracíme se zpátky do totality. Měl bych si svobodně zvolit, jestli budu v Poslanecké sněmovně, nebo zůstanu senátorem," dožadoval se novopečený poslanec. Prozradil tím, že nezná ústavu, která souběh členství ve dvou parlamentních komorách neumožňuje.

Minulý čtvrtek potom všemu nasadil korunu prohlášením, že zvažuje novou kandidaturu v doplňovacích lednových volbách do Senátu na Trutnovsku, které mezitím vypsal prezident Miloš Zeman. A které tápající zákonodárce sám vyvolal.

Přímo se vnucuje myšlenka, že miliony na uspořádání nového volebního klání by měl Hlavatý zaplatit ze svého. To ovšem podnikatel a majitel největší české textilky Juta ve Dvoře Králové nad Labem striktně odmítá. "Nikoli já, ale voliči rozhodli, že jsem ztratil mandát senátora a že budou nové volby," říká pro HN. Podstatnější ale je, že Hlavatý dokonale zpochybnil tvrzení šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, že stát lze řídit jako firmu. Vždyť na dvou i více židlích se dá sedět v představenstvech firem holdingu, ale ne v ústavních funkcích. A nelze se ani zlobit na ústavu, pokud nevyhovuje nespoutanému stylu řízení majitele podniku.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se