reklama

Boj proti developerům vynesl starostu do sněmovny. Čižinský předběhl i ministra kultury Hermana

Čtěte více: KDU-ČSL | Herman Daniel | Volby 2017
  • Starosta Prahy 7 Jan Čižinský předběhl jedničku kandidátky, ministra kultury Daniela Hermana, a jako jediný se za KDU-ČSL dostal v Praze do sněmovny.
  • Na radnici se proslavil bojem s developery a stálým kontaktem s občany, ti mu dali 56 procent preferenčních hlasů.
  • Ve sněmovně nebude nováčkem, několik let dělal asistenta bývalému šéfovi lidovců Cyrilu Svobodovi.
jarvis_59ee1d51498e34d8a73b1911.jpeg Úspěšný lidovec. Starosta Prahy 7 a čerstvý poslanec Jan Čižinský chce stále zůstat v kontaktu s voliči. Foto: HN – Michaela Danelová

Aby ho lidé volili, musel slíbit, že i když se dostane do sněmovny, zůstane starostou Prahy 7.

"Výsledky odpovídají tomu, že mi věřili," říká Jan Čižinský (39), jeden z nejúspěšnějších starostů v hlavním městě a nově také jediný poslanec za KDU-ČSL, který postoupil z pražské kandidátky. V "jeho" městské části ho zakroužkovalo 56 procent voličů. Předběhl i současného ministra kultury Daniela Hermana, jenž tak v dolní komoře parlamentu končí.

"To jsem popravdě nečekal. Ukazuje se, že komunální politici jsou ve velké oblibě," míní místopředseda lidovců Jan Bartošek.

Čižinský se zviditelnil jako aktivista proti developerům, zorganizoval referendum, jež v Praze 7 zabránilo výstavbě nové radnice za miliardu, a krátce nato ho občané vynesli do čela radnice. I tam se snaží nepodléhat tlaku developerů a starat se o veřejný prostor. "Myslím, že developeři už pochopili, že nám nemusí nabízet peníze, aby se projekty pohnuly," vysvětluje. Sám jezdí na kole a je proslulý tím, že s občany otevřeně komunikuje i přes Facebook a další sociální sítě.

"Proč mě lidé volili? Já doufám, že to bylo tím, že plním sliby. Můj volební úspěch je úspěchem celého našeho týmu v Praze 7," míní Čižinský.

To, že předběhl i oblíbeného ministra kultury Hermana, vnímá jako velkou poctu.

"Je to vždycky otázka soutěže. Já jsem kolegovi Čižinskému pogratuloval, je to velmi úspěšný starosta a myslím si, že ta praxe, která se v Praze 7 ukázala jako velmi funkční, může fungovat i na parlamentní úrovni a je třeba to takto brát," komentoval to Herman.

Bývalý aktivista nebude ve sněmovně úplným nováčkem. Osm let dělal poslaneckého asistenta někdejšímu předsedovi lidovců Cyrilu Svobodovi.

"Jenda má u nás v rodině maximální podporu. Je extrémně pracovitý, má charisma a velmi dobré vzdělání, dvě vysoké školy, mluví několika jazyky. Politiku dělá poctivě a nenechá se uplácet," vyjmenovává Svoboda vlastnosti, jimiž mohl Čižinský voliče zaujmout.

Mladý politik počítá s odchodem do opozice.

"Neexistuje varianta, jak by se dala sestavit proevropská vláda bez hnutí ANO. Dovedl bych si představit koalici demokratických proevropských prozápadních stran proti ANO, ale taková varianta nyní není možná," říká.

Oblíbený starosta je původní profesí učitel, nyní se chce školství věnovat ve sněmovně. "Kandidoval jsem s heslem Dobré školy, zdravé město, kulturní stát a chci pohlídat, aby politici splnili slib a učitelům se dramaticky zvedly platy. Plánované navýšení jim nezajistí důstojné ohodnocení, je třeba ve zvyšování platů pokračovat," míní. Za jeden z jeho úspěchů na radnici se považuje rozšíření míst v mateřských školách, jejichž nedostatek městskou část dříve trápil.

"Dále musíme něco udělat s hlukem a prachem ve městech. Musí být lépe kontrolovatelné, co se děje na stavbách, jak se vozí stavební materiál, jak se kde práší," vyjmenovává své plány.

Úplně nejvíc ho však trápí, že se zatím nepovedlo prosadit zákon o sociálním bydlení.

"Dostupné bydlení pro nejchudší je potřeba řešit, zvlášť v Praze, kde se problém jen zhoršuje. Stát tady musí zafungovat a podat lidem pomocnou ruku."

Celkový výsledek lidovců, kteří v Poslanecké sněmovně ztratili čtyři mandáty, nelze podle něj považovat za úspěch, přestože se jim podařilo prosadit 80 procent programu. Přiznává, že bude potřeba ve straně udělat nějaké změny, aby se čísla zase vrátila zpátky.

Obě funkce, jež ho teď čekají, se bude snažit skloubit tak, aby stále zůstal v kontaktu s voliči. "Do sněmovny je to na kole deset minut, tak se mi to snad podaří. Jen si budu muset práci trochu jinak zorganizovat," přemítá Čižinský.

Markéta Hronová
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Výročí 17. listopadu je poslední svátek, který lidé v Česku ještě opravdu slaví, říká historik Jiří Padevět

reklama