Šéf finanční správy Martin Janeček má v centru Prahy k dispozici služební garsonku za zhruba 1500 korun měsíčně včetně poplatků. Uvedl to ve čtvrtek Český rozhlas Radiožurnál. Byty se ve stejné lokalitě pronajímají podle rozhlasu nejméně za 11 tisíc korun bez poplatků. Výši tohoto benefitu nyní prověřuje ministerstvo financí, podle Janečka je ale vše v souladu se zákonem.

Janeček patřil podle údajů zveřejněných loni Mladou frontou Dnes k nejlépe placeným státním zaměstnancům. Měsíčně pobíral včetně odměn a náhrad 150 tisíc korun. Přesto má Janeček podle rozhlasu od státu zmíněnou garsonku v sídle Generálního finančního ředitelství (GFŘ), které sám vede, dokonce ještě za cenu o polovinu nižší než ostatní úředníci.

"Ve smyslu rozpočtových pravidel a na základě rozhodnutí generálního ředitele uhradí Generální finanční ředitelství ubytovanému částku ve výši 50 procent úhrady za ubytování – tj. 1493 korun," píše se v dodatku ke smlouvě o ubytování, kterou rozhlas získal. Mluvčí ředitelství Petra Petlachová hájila zvýhodněný nájem tím, že Janečkova garsonka se vybavením podobá pokoji na vysokoškolské koleji. Mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek ale rozhlasu řekl, že studenti za podobné pokoje platí od 4170 do 6000 korun.

Kromě Janečka bydlí v sídle finančního ředitelství i náměstkyně ministra financí Alena Schillerová, která za byt 1+1 platí zhruba 5000 korun včetně poplatků. Ministerstvo financí nyní prověřuje způsob, jakým GFŘ pronajímá své ubytovací kapacity, řekl rozhlasu mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Podle Janečka a Schillerové je všechno v souladu s předpisy. "Režim ubytoven, na který se ptáte, byl nastaven před mým jmenováním na GFŘ," sdělil Janeček Radiožurnálu.

Janeček ale není jediný, komu stát zajišťuje ubytování. Ze smluv, které získal Radiožurnál podle zákona o svobodném přístupu k informacím, vyplývá, že ve služebních bytech bydlí celkem osm náměstků nebo vysokých státních úředníků. Ceny, které platí, jsou ale podle realitních webů podobné tržním nájmům.