reklama

Zeman chystá velkou cestu do Ruska, s sebou chce vzít rekordní počet firem. Poletí až třemi letadly

  • Prezident Miloš Zeman chystá cestu do Ruska, rekordně velká delegace poletí nejspíš ve třech letadlech.
  • "Registrujeme velký zájem firem, navštívíme Moskvu a Jekatěrinburskou oblast," říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
  • Stále více firem do Ruska nejen vyváží, ale také tam zřizuje své pobočky.
jarvis_59de5925498e27ac0bef5d6e.jpeg Ještě jednou do Ruska: Zeman se jako prezident chystá do Ruska už potřetí. Foto: Reuters

Prezident Miloš Zeman plánuje v listopadu vyrazit na svou již třetí návštěvu Ruska. Půjde s největší pravděpodobností o jeho poslední velkou zahraniční cestu v tomto volebním období. A naplánoval si proto s sebou vzít rekordní počet zástupců firem.

"S velkou pravděpodobností poletíme třemi letadly. Bude to početná podnikatelská mise," říká Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Cestu má prezidentovi zorganizovat Svaz průmyslu a dopravy ČR a Hospodářská komora.

"Osobně si nepamatuji žádnou misi, kam by letěla tři letadla," přitakal šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý tento týden na Byznys dnu Ruské federace, který se uskutečnil na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Právě tam se o plánované cestě do Ruska hodně mluvilo. "Zatím registrujeme opravdu velký zájem. Lokality, které budeme chtít navštívit, jsme zúžili na Moskvu a Jekatěrinburskou oblast. Z přihlášených vybíráme firmy, které v Rusku už něco dělaly, umí se v Rusku pohybovat a mají chuť tam podnikat," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

120 zástupců

českých firem může odletět na listopadovou návštěvu Ruska s prezidentem Milošem Zemanem.

Pokud se podaří opravdu naplnit tři letadla, letělo by až 120 společností. Jeden stroj by přitom byl vyhrazen pro prezidenta Zemana a jeho doprovod z Hradu. Zatím to ale ještě není jisté. Oslovování případných účastníků začalo teprve minulý týden a na hodnocení jejich zájmu je podle Ovčáčka brzy. "Zeptejte se mě na to až před návštěvou. Teď připravujeme cesty na zasedání visegrádské čtyřky a do Plzeňského kraje," řekl Zemanův mluvčí.

České pobočky v Rusku

Zájem o Rusko mezi podnikateli v poslední době roste.

Dlouho bylo oblíbenou zemí k podnikání mnoha českých firem, které zde měly historické kontakty a starší management netrpěl jazykovou bariérou.

Před třemi lety nicméně vývoz do Ruska utrpěl velký šok. Na trzích spadla cena ropy a plynu a s tím šla dolů celá tamní ekonomika a schopnost firem i vlády cokoliv investovat. K tomu se přidaly ještě mezinárodní sankce, které na Rusko uvalila Evropská unie kvůli anexi Krymu a podílu na vyvolání války na východě Ukrajiny.

K plánům na podnikání v Rusku přivedla české zájemce dobrá situace tuzemské ekonomiky i zvedající se ruské hospodářství. Stále více firem tam nejen vyváží, ale také zřizuje své pobočky.

"Nálada českých firem působících v Rusku je lepší. V roce 2016 dosáhly české investice do Ruska rekordních hodnot," uvedl obchodní rada českého velvyslanectví v Moskvě Martin Bašta.

Podle něj v Rusku zesílil zájem o společné investice se zahraničními firmami. A některé nedávné příklady českých firem to dokazují.

Bašta připomněl dceřiné ruské firmy společností Brano, Brisk, Agro­stroj nebo Tos Varnsdorf. Nejde ale jen o strojírenské firmy. "Příští týden od pondělí do středy bude mít Česká republika silné zastoupení na inovačním fóru v technoparku Skolkovo v Moskevské oblasti, chystá se tam deset českých hi-tech firem, které podnikají v oblasti nanotechnologií či biotechnologií," dodal diplomat.

Dobré vztahy s Moskvou

Vztahy Zemana s Ruskem a jeho prezidentem Vladimirem Putinem jsou tradičně dobré. V úterý na půdě Rady Evropy kritizoval protiruské sankce jako nesmyslné a nefunkční.

Pobouření vzbudil prohlášením, že ruská anexe Krymu je hotová věc a Ukrajina by měla začít vyjednávat o náhradě.

Byl to také Zeman, kdo v roce 2015 přijel jako jediná hlava členského státu Evropské unie na oslavy konce druhé světové války v Moskvě.

Ani tyto dobré vztahy nejsou ale vždy zcela fungující. Zeman například sliboval, že s Putinem vyjedná dořešení dvou zkrachovalých elektráren, které v Rusku stavěli Češi a které financovala Česká exportní banka a pojišťovna EGAP.

Ani po osobních schůzkách se ale s projekty, které vytunelovaly ruské firmy, nic nestalo.

Petr Lukáč, Michal Šenk, Lukáš Prchal
Přeposlat
Diskuse
reklama

Lídr ČSSD Zaorálek připustil, že by Česko mohlo brzy přijmout euro. Společného evropského ministra financí si ale představit nedokáže

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Silný muž Číny a jeho sjezd: Komunistická strana zřejmě postaví Si Ťin­-pchinga vedle Marxe a Mao Ce-tunga

Sloupek Martina Malého: Volič mezi svobodou a jistotou

reklama