reklama

Zlatuška: Babiš mě jako politik nezklamal, podobné kličky jako tu s Čapím hnízdem dělají i vysoké školy

Rozhovor
  • Jiří Zlatuška před čtyřmi lety kandidoval jako hlavní tvář hnutí ANO, letos už program nevytváří , a z politiky odchází.
  • Přestože má špatný pocit z toho, co se za jeho účasti ve sněmovně událo v oblasti vzdělávání, svého angažmá nelituje.
  • Nezklamal ho ani Andrej Babiš, stíhání v kauze Čapí hnízdo považuje za nedůvodné.
Děkan Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška. Děkan Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška. Foto: Archiv HN - Martin Svozílek

Před čtyřmi lety byl děkan Fakulty Informatiky na Masarykově univerzitě v Brně Jiří Zlatuška v předvolební kampani jednou z hlavních tváří hnutí ANO, vytvářel jejich program v oblasti vzdělávání. Letos už ho ale do tvorby povolebních plánů kolegové z ANO nezahrnuli, a nedostal se ani na kandidátku. Z politiky odchází. Mrzí ho, že se ANO nevěnovalo vzdělávání více a zvítězil tak pohled ČSSD, která místo otevřenosti prosadila spíše sešněrování vzdělávání. Andrej Babiš ho ale nezklamal, na kauze Čapí hnízdo nevidí nic trestného, dokonce říká, že se podobných “kliček” dopouštějí i vysoké školy.

Před čtyřmi lety jste jako jeden z důvodů, proč jste se rozhodl kandidovat za hnutí ANO, jmenoval finanční sílu Andreje Babiše. Říkal jste, že díky tomu bude jednodušší prosadit program. Myslíte, že se to podařilo?

V rámci resortů, které byly k dispozici, se to, myslím, přiměřeným způsobem podařilo. Jako největší plus vidím zlepšení podmínek v daňové oblasti. Jsem fanoušek EET. Podařila se vyjednat řada věcí z agendy rekonstrukce státu. To když si dám na jednu misku vah a na druhou, že se ANO nevěnovalo školství tak, jak bych si já představoval, protože převážná většina členů hnutí má jiné preference, tak to myslím stálo za to. Finanční sílu jsem zmiňoval v souvislosti s kampaní, v ní se bez peněz nedá rozumným způsobem uspět.

Andrej Babiš vstupoval do politiky s tím, že chce vyhnat korupčníky z vedení státu a dnes jsme před volbami a Andrej Babiš je sám mezi obviněnými kvůli dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo. Není to pro vás trochu zklamání?

Já s tím trestím stíháním mám problém. Není mi jasné, co policie vlastně Andreji Babišovi vyčítá, co se mělo stát. Nevidím tam nic, v čem by byla podstata trestného činu, která by měla naději u soudu.

Takže vám nevadí, že je Babiš obviněný v kauze Čapího hnízda?

Celý srpen jsem byl na dovolené v USA, neúčastnil jsem se žádné schůze mandátového a imunitního výboru, jehož jsem členem. Když jsem se vrátil, už mě odmítli nechat nahlédnout do spisu, protože výbor už hlasoval. Takže mám informace jen z médií. Nerozumím formulacím, že někdo účelově upravuje strukturu firem, aby dostal dotaci, to jsou věci, které se dělají běžně.

Podle vás to není ani nemorální?

Morálka je jiná věc. Je nemorální, když je někde zruinovaná nemovitost a někdo z ní chce udělat něco pěkného a chtěl by na to použít evropské dotace? Vezměte si pražské vysoké školy nebo akademii věd, jak staví svá výzkumná centra těsně za Prahou. Dolní Břežany, Vestec...Jako pražské instituce by na ty dotace neměly nárok, tak se rozhodly udělat tu kličku, že centra postaví za hranicí Prahy. Nevidím tam rozdíl. Myslím, že odpovědný je ten, kdo dotaci přiděloval.

A co argument, že bez účelového uvedení majitelů by Agrofert neměl nárok ty dotace získat?

Poškozování zájmů Evropské unie může být trestným činem, ale tam bych byl velice opatrný. Jak se dívat na žadatele o výzkumný grant, který se posuzovatelům zdá dobrý, dají na něj finance a jim se nepodaří vyzkoumat, co si předsevzali? Taky poškodili Evropskou unii? Kdyby tam bylo cokoli, co by svědčilo o skutečném podvodu, předložení falešných papíru, falšování dokladu o vlastnictví, to by bylo jasné, ale takhle to není nebo o tom nevím.

Takže vám nevadí, že je Andrej Babiš trestně stíhaný? V ničem vás nezklamal?

Já jen říkám, že si myslím, že to nikam nepovede. V čem mě zklamal? Je mi líto, že jako ekonomický migrant, který má naději, že se stane dokonce premiérem v cílové zemi, se k migrační krizi postavil tak, jak se postavil a ne více jako lídr a jako elita...

Zůstáváte členem hnutí ANO?

Ano, zůstanu řadovým členem v některé z místních organizací na Brněnsku, kde bydlím.

Nezklamalo vás, že vás nezařadili na kandidátku, že vás trochu odřízli?

A to myslíte, že je dobře nebo špatně?

Kdybych byla vámi, asi by mi přišlo, že mě vlastně nechtějí...

Já jsem příliš starý na to, abych trpěl pocity ukřivděnosti.

Vy jste tvořil vzdělávací program hnuté ANO pro minulé volební období, na tom současném jste se už nepodílel?

Ano, psal jsem tři kapitoly, Vzdělávání, vysoké školy a sport. S tím letošním nemám nic společného.

A proč vás neoslovili?

Nevím. Neptali se.

A neprišlo vám to divné?

Divné vám může přijít věcí. Nebyl o to zájem.

Když jste se dostal do parlamentu, spousta lidí doufala, že se vám podaří prosadit otevřený a moderní  pohled na vzdělávání. Poslední čtyři roky to byl ale pravý opak. Povinná maturita z matematiky, povinné přijímací zkoušky na střední školy s maturitou, o kterých exminsitr Chládek řekl, že mají zajistit, aby na maturitní obory nechodilo tolik mladých lidí. Vy jste přitom říkal, že se vám líbí heslo “Myšlení lidem práci strojům”. Nemáte z toho teď špatný pocit?

Mám z toho špatný pocit. Ale ANO si nevzalo ministerstvo školství, které to všechno řídí, jako řadový poslanec těžko agendu ovlivníte.

Rozumím, ale byl jste předseda školského výboru a minimálně jste tomu přihlížel či jste to pomáhal schvalovat...

Snažil jsem se bránit aspoň tomu, aby to nedopadlo tím nejhorším způsobem. Například u povinných přijímacích zkoušek řada aktérů chtěla, aby ředitel neměl žádné slovo. Já si myslím, že děti jsou různé, školy jsou různě profilované, nakonec to prošlo tak, že povinné zkoušky sice jsou, ale o přijetí pořád rozhoduje ředitel, a mohou tam být i jiná kritéria.

To je pravda, teď se vám zase vyčítá, že školám jen přibyla administrativa, která moc nemá smysl…

Ano, myslím, že by bylo lepší to úplně zrušit. U maturit je to asi podobné. Tlak na zavedení povinné maturity z matematiky byl velký, já si myslím, že nejdříve měla jít jen gymnázia a lycea, ne větší seznam oborů včetně těch nástavbových a učňovských s maturitou. Ale tam se to zase schválilo tak, že příští vláda může seznam oborů i termínů ještě úplně změnit.

U vysokých škol, což je váš obor, se toho příliš změnit nepodařilo, ne? Reforma financování zatím byla jen navržena s tím, že by se měla řešit až po volbách...

Nepodařilo se zlepšit systém hodnocení vědy, to je velký problém. Návrh na reformu financování staví na tom, že se vysoké školy rozdělí na výzkumné a nevýzkumné. V tu chvíli se ozvou ty druhé, že jejich činnost není podřadná, že připravují víc praktické profese a za to by také měly dostat víc peněz. To je problém politický, do kterého nemá nikdo odvahu jít. V zahraničí jsou systémy, kde to funguje, ale tam mají mnohem menší autonomii vysokých škol než máme v Česku. U nás školy na politickém řízení vlastně nezávislé.

Co se podle vás za ty čtyři roky udělalo naopak dobrého?

Je dobře, že se zavedlo to financování inkluze, i když je potřeba na ní ještě hodně pracovat. Administrativa s vykazováním kolik, kdo, kde dostal financí, je opravdu strašná, a není zde rozumný systém přípravy opravdu kvalifikovaných asistentů pedagogů, což souvisí s nízkými platy ve školství obecně. Ale celkový fakt, že po deseti letech, kdy je tu právo rodičů zařadit postižené děti do běžných tříd, k tomu přišly také nárokové finance, je dobrý.

Co dalšího?

Kolega Holeček se velmi dobře snažil narovnat některé věci ve financování sportu alespoň na papíře. Například, že finance musí jít přímo na místa, kde se sportovní činnost odehrává a ne těm velkým svazům. A pak takové dílčí věci, třeba že jsme se zákonem o dětských skupinách nezlikvidovali také lesní školky. To se sice špatně prezentuje, ale byl to docela boj.

Markéta Hronová
Přeposlat
Diskuse
reklama

Politici nebojují jen o poslanecké mandáty. Volby přinesou i mnohá vnitrostranická zemětřesení

Poslance si během prvního dne voleb vybraly více než dvě pětiny voličů. Zájem je vyšší než před čtyřmi lety

Liberální demokracie už lidem nestačí. Dvacet let se preferovala svoboda, teď se více mluví o rovnosti, říká historik Kopeček

Bitcoin poprvé překonal hranici šesti tisíc dolarů. Analytici věří, že se dostane i přes deset

Zbýšov volil před čtyřmi lety stejně jako Česko, jak bude volit nyní? Jestli dají hlasy Okamurovi, zklamou mě, říká starosta

reklama