reklama

Politici vymýšlí, jak nedat Babišovi po volbách moc. Bojí se jeho vlády opřené o komunisty s Okamurou

  • ČSSD a lidovci připouští, že by po volbách mohla pokračovat koalice s ANO, ale bez Andreje Babiše. TOP 09 a ODS jakoukoliv spolupráci s ANO odmítají.
  • Demokratické strany se obávají, že by Babiš mohl utvořit vládu s komunisty a Tomiem Okamurou.
jarvis_59dd1675498e2987e1956da6.jpeg ČSSD a lidovci připouští, že by po volbách mohla pokračovat koalice s ANO, ale bez Andreje Babiše. Foto: HN - Matej Slávik

Politika se dostala do unikátní situace. Andrej Babiš, hlavní aspirant na post českého premiéra, půjde do voleb příští týden s policejním obviněním na krku. Údajně se podílel na podvodu při čerpání evropských dotací. To je mimořádné i z mezinárodního pohledu.

V Itálii kriminalisté sice obvinili Silvia Berlusconiho, to už ale předsedou vlády byl. Že by ale někde v EU v posledních letech na klíčový post mířil trestně stíhaný člověk, je nové. HN nyní zmapovaly scénáře, které připravují konkurenti Andreje Babiše. Ti promýšlejí, jak mu nástup do Strakovy akademie, sídla vlády, zkomplikovat.

Většina stran, které mají šanci v nové sněmovně zasednout, se shoduje, že Babiš by neměl být premiérem. V čem se ale rozcházejí, je otázka spolupráce s ANO. Sociální demokraté či lidovci připouští, že koalice s hnutím bez Babiše by byla možná, v TOP 09 a ODS ji odmítají úplně.

Nejistý vztah s StB nebo příliš velká moc. Přehled toho, co brání Babišovi, aby s ním ostatní strany spolupracovaly

"Shodli jsme se, že problémy Andreje Babiše musí být do doby sestavování vlády vyřešeny. Pokud ne, nebudeme s ním ve vládě, nevylučujeme ale účast ve vládě s ANO, pokud se dohodneme na programu," řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

O tom, že s ANO, ale bez Babiše by byli ochotní spolupracovat, opakovaně hovořili i lídři ČSSD Bohuslav Sobotka či Lubomír Zaorálek.

"Neuvažuji o tom, že bych se stáhl, nevidím k tomu důvod," odmítl Babiš, že by mohl vyslyšet ultimáta jiných stran a neusilovat o premiérské křeslo.

Naopak exministr financí už začal s tlakem konkurence pracovat i v kampani. Tvrdí, že se proti němu ostatní strany spikly a kvůli tomu ANO klesají preference. A že nejspíš skončí v opozici, protože s ním nikdo nechce spolupracovat. Podobný tón převládá i mezi členy Babišova hnutí − v podstatě všude vidí nepřátele a je pro ně klíčové, aby získali ve volbách nad 30 procent hlasů. V takovém případě by se bez nich nemohla obejít žádná smysluplná vládní formace.

To je zároveň odpověď na úvahy o tom, že by mohla vzniknout antibabišovská koalice demokratických stran. Jejím podporovatelem je například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Taková sestava má ale dvě překážky − koalice TOP 09, ODS, lidovců a ČSSD by byla nesourodá, strany se liší třeba v pohledu na daně.

"Partneři by museli přistoupit na naše programové priority," řekl předseda ODS Petr Fiala.

A zadruhé je možné, že tyto partaje nezískají ve volbách dostatek hlasů.

komentář petra honzejka: Vláda bez Babiše? Jen předvolební řeči

Takové rozložení sil přivádí na scénu va­riantu, které se demokratické strany bojí nejvíce. Totiž že Babiš s podporou prezidenta Miloše Zemana zkusí zformovat vládu, která by se opírala o hlasy komunistů a SPD Tomia Okamury.

To je sice spojenectví, které lídr ANO dosud odmítá, okolnosti ho k němu ale možná donutí.

"Takové vládě bychom se snažili zabránit za každou cenu," uvedl pražský lídr lidovců Daniel Herman.

Podle informací HN ze štábů TOP 09, lidovců i ODS proto vzniká i extrémní plán.

A to ten, že by noví poslanci obstrukcemi zabránili "nežádoucí" Babišově vládě, aby si řekla o důvěru.

Dosáhnout by toho chtěli tím, že zkusí zablokovat volbu nového předsedy sněmovny, čímž by dolní komoře parlamentu zabránili o čemkoliv hlasovat. "V takovém scénáři by sice Babiš mohl být pověřen sestavením vlády, ale nemohl by se stát premiérem, jen by vedl politické rozhovory," řekl pod podmínkou anonymity jeden z předáků ODS.

Babišův nejbližší spolupracovník, první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, odmítl možná povolební vyjednávání komentovat: "Zajíci se počítají až po volbách." Faltýnek stejně jako ČSSD nebo ODS ale jen velmi těžko odhaduje, jak bude nová sněmovna vypadat.

A pak tu je jedno pravidlo − ne všechny předvolební sliby a plány platí i po volbách. Příkladem může být Miroslav Kalousek, který v roce 2006 málem podepsal coby šéf lidovců koalici s ČSSD za podpory komunistů. Zdůvodnil to tím, že paralelně chystaná vláda ODS a ČSSD by ohrozila demokracii.

Kateřina Frouzová, Luboš Kreč
Přeposlat
Diskuse
reklama

Lídr ČSSD Zaorálek připustil, že by Česko mohlo brzy přijmout euro. Společného evropského ministra financí si ale představit nedokáže

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Silný muž Číny a jeho sjezd: Komunistická strana zřejmě postaví Si Ťin­-pchinga vedle Marxe a Mao Ce-tunga

Sloupek Martina Malého: Volič mezi svobodou a jistotou

reklama