reklama

Hoteliér odmítl kvůli Krymu ubytovávat Rusy. Soudy se dohadují, jestli je to diskriminace

Čtěte více: Krymská krize | diskriminace | Rusko | soud
  • Majitel hotelu Brioni dostal od České obchodní inspekce padesátitisícovou pokutu za to, že s poukazem na anexi Krymu odmítal ubytovávat občany Ruské federace.
  • Krajský soud v Ostravě ale pokutu zrušil, protože zákon výslovně nestanoví státní příslušnost jako zakázaný důvod rozlišování.
  • Kasační soud ovšem jeho verdikt před několika týdny zrušil a krajský soud se pokutou musí zabývat znovu.
  • Antidiskriminační zákon není podle Nejvyššího správního soudu dobře napsán.
jarvis_59bfef57498e2987dfbae3d4.jpeg Hosté jakékoliv státní příslušnosti vítáni. Dnes už zákaz ubytování občanů Ruské federace v hotelu Brioni neplatí. Foto: HN – Jiří Zerzoň

Krátce po ruské anexi Krymu se na ostravském hotelu Brioni objevila cedulka: "S platností od 24. 3. 2014 neubytováváme občany Ruské federace. Důvodem je anexe Krymu," stálo dvojjazyčně vedle vstupních dveří a také na webových stránkách hotelu.

Neplatilo to ovšem paušálně pro všechny občany Ruské federace. Pokud by anexi Krymu písemně odsoudili, tak by je hotel ubytoval.

"Byla to okamžitá myšlenka, potřeboval jsem se vyjádřit k tomu, co se tam děje," říká majitel hotelu Tomáš Krčmář, který je po dědečkovi čtvrtinový Ukrajinec a jeho otec se narodil v Kyjevě. "Ale myslím, že bych to vyjádřil stejně, i kdyby tam ty kořeny nebyly," přemítá.

Jeho krok se ale nesetkal s pochopením ze strany České obchodní inspekce (ČOI). Ta mu udělila padesátitisícovou pokutu za diskriminaci spotřebitelů. Ale stále není jasné, zda byla pokuta oprávněná. Soudy se již tři roky přou, zda je možné diskriminovat podle státní příslušnosti.

Názor ano, ale bez rukojmí

"Právo vyjádřit svůj názor nelze nikomu upírat, není však možné tolerovat, aby si bral jako rukojmí svého politického názoru všechny občany státu, s jehož politikou nesouhlasí," reagovala Česká obchodní inspekce, když odůvodňovala pokutu.

Krčmář neuspěl ani s námitkou, že udělal víceméně to samé, co řada států včetně Česka. "Udělal jsem jen to, co o několik měsíců později řada zemí, když uvalila sankce na Rusko. Ty jsou normální a v mém případě je to zakázané?" diví se.

Spor

◼ březen 2014 - Hotel Brioni vyvěšuje oznámení
◼ červenec 2014 - ČOI dává pokutu 50 tisíc korun kvůli údajné diskriminaci
◼ 2016 - Krajský soud v Ostravě ruší pokutu, nejde prý o diskriminaci
◼ 2017 - Nejvyšší správní soud přikazuje případ znovu projednat

Vyvěšený nápis

"S platností od 24. 3. 2014 neubytováváme občany Ruské federace. Důvodem je anexe Krymu. Služby našeho hotelu mohou využít pouze ti občané RF, kteří se podepíší pod prohlášení, ve kterém vyjádří svůj nesouhlas s okupací Krymu, která odporuje všem normám, které by
měly platit v 21. století. Váš hotel Brioni Boutique."

Antidiskriminační zákon

§ 2, odst. 3:

Přímou diskriminací se rozumí takové jednání, včetně opomenutí, kdy se s jednou osobou zachází méně příznivě, než se zachází nebo zacházelo nebo by se zacházelo s jinou osobou ve srovnatelné
situaci.

A to z důvodu rasy,
etnického původu, národnosti,
pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání, víry či světového názoru.

Podle obchodní inspekce jsou to ale nesrovnatelné věci. "Dopustil se porušení vnitrostátního veřejného předpisu, zatímco jím uváděné sankce spadají do režimu práva mezinárodního," reagovala ČOI.

Pokutujte jen to, co je v zákoně

Krčmář se proti pokutě odvolal a případ dostal na stůl Krajský soud v Ostravě.

A ten během jediného jednání verdikt České obchodní inspekce smetl a pokutu zrušil.

Podle něj není možné pokutovat za něco, co není v zákoně.

Antidiskriminační zákon totiž nerozlišuje státní příslušnost jako zakázaný důvod rozlišování. Na rozdíl třeba od diskriminace podle pohlaví, národnosti nebo etnického původu.

"Nejednalo se proto o nepřípustnou formu rozdílného zacházení a správní orgány tak jeho jednání nesprávně kvalifikovaly jako diskriminaci," uvedl ve svém rozhodnutí soudce Jiří Gottwald.

Nyní bude muset ale případ rozhodnout znovu. Po kasační stížnosti České obchodní inspekce to rozhodl Nejvyšší správní soud.

Podle něj může k diskriminaci docházet i z jiných důvodů než těch, které jsou uvedeny v antidiskriminačním zákoně.

"Může docházet k diskriminaci z důvodu členství v konkrétní politické straně, státní příslušnosti či sociálního původu," vyjmenovala soudkyně Nejvyššího správního soudu Hana Došková.

Připustila, že české antidiskriminační právo je komplikované, a navíc nejednotně vykládáno. Krajský soud v Ostravě má proto podle ní případ projednat znovu − jak má rozhodnout, ale neuvedla.

Sám Krčmář byl podle svých tehdejších slov připraven na to, že to ekonomicky pocítí − Rusové v jeho hotelu totiž tvořili skoro pětinu klientů. Ale tržby se podle jeho slov nesnížily. Pravda ovšem je, že cedule už na jeho hotelu dávno nevisí a Rusové se tam opět bez problémů a nutnosti distancovat se od anexe Krymu ubytují.

Marek Pokorný
Přeposlat
Diskuse
reklama

Lídr ČSSD Zaorálek připustil, že by Česko mohlo brzy přijmout euro. Společného evropského ministra financí si ale představit nedokáže

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Silný muž Číny a jeho sjezd: Komunistická strana zřejmě postaví Si Ťin­-pchinga vedle Marxe a Mao Ce-tunga

Sloupek Martina Malého: Volič mezi svobodou a jistotou

reklama