reklama

Schodky rozpočtu se neinvestují, ale projídají. Tato vláda není výjimkou, přiznává ministr financí Ivan Pilný

Rozhovor
Čtěte více: Pilný Ivan | rozpočet | plat
  • Dostali jsme nová makroekonomická čísla a také jsme optimističtější, vysvětluje ministr Ivan Pilný, kde jeho resort za pár dnů "objevil" 23 miliard korun.
  • Dalších dohromady 10 miliard mají vrátit ze svých rozpočtů jednotlivá ministerstva, část z nich vláda pošle vysokým školám.
  • Zároveň Pilný přiznává, že kdyby nebylo před volbami, masivní valorizace platů by se nekonala. "Rozpočet by vypadal jinak," připustil v rozhovoru pro HN.
jarvis_59b6be8d498e27aca2cccb84.jpeg Dostali jsme nová makroekonomická čísla a jsme optimističtější, vysvětluje ministr Ivan Pilný, kde jeho resort za pár dnů „objevil“ 23 miliard korun. Foto: HN - Michaela Danelová

Na konci minulého týdne zaznělo od ministra financí Ivana Pilného (ANO), že peníze na vyšší mzdy nejsou. A že ani úspory jednotlivých ministerstev nelze libovolně přesouvat, jak si vláda usmyslí. Uplynul víkend a najednou se v rozpočtu objevilo navíc 23 miliard korun a v ministerských pokladnách dohromady nevyužitých 10 miliard.

HN: Jak je takový náhlý obrat možný?

Co se týká příjmů, dostali jsme novou makroekonomickou predikci. Znovu jsme se podívali na výběr daní. A vzali jsme v úvahu i to, že se budou muset dál zvyšovat platy v soukromém sektoru, protože je velký nedostatek pracovních míst. A to nás vedlo k tomu, že jsme tu částku oproti původním 12,5 miliardy navýšili ještě o 11 miliard.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Veronika Neprašová
Přeposlat
Diskuse

Kellner si v Česku půjčí miliardy. Jsme Češi, tak bychom měli začít tady, říká finanční ředitelka PPF

Merkelová selhala, nepodařilo se jí sestavit vládu a ve hře je možnost, že už nebude kancléřkou. Německu hrozí předčané volby

Začíná první schůze nové poslanecké sněmovny: Babiš nadbíhá KSČM, Okamurovi i pirátům. A zároveň žádá strany, aby tolerovaly vládu

Výměnu pěti Čechů za Alího Fajáda vyjednal bratr ministra Pelikána. V Libanonu pak zůstal jako pojistka

Zlatý gól Michala Šenka: Jak vrátit lidi na hory. Jestli to vůbec jde

reklama