reklama

Buď to půjde s Babišem, nebo vůbec. K vládnutí potřebuje hnutí ANO drtivé vítězství

Čtěte více: Babiš Andrej | Čapí hnízdo | ANO
  • Většina současných velkých parlamentních stran odmítá utvořit s hnutím ANO koalici, dokud se nevyjasní kauza Čapí hnízdo.
  • Poslanci ANO se přesto domnívají, že pokud jejich hnutí vyhraje s velkým náskokem, tak se najde někdo, kdo by do koalice šel.
  • Když vyhrajeme se ziskem 35 procent, pak ostatní přilezou, říkají někteří z nich.
Bez Andreje Babiše to prý nepůjde. Bez Andreje Babiše to prý nepůjde. Foto: HN – Jakub Plíhal

Poslanci z hnutí ANO jsou přesvědčení, že povolební vyjednávání o budoucí koalici, a především to, zda ve vládě usedne i jejich šéf Andrej Babiš, nejvíce záleží na výsledku voleb. Už teď se mezi sebou baví o tom, že pokud ANO vyhraje s velkým náskokem, tak se ve sněmovně najde strana, která bude ochotna překousnout kauzu Čapí hnízdo.

Policie požádala v souvislosti s vyšetřováním podezření z dotačního podvodu na Farmě Čapí hnízdo o vydání Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Vyšetřovatelé je podezírají, že se na tom podíleli, a nelze vyloučit, že do voleb oba vlivné politiky z podvodu obviní. Ostatní strany jako ODS, ČSSD nebo lidovci proto odmítají s Babišem na sestavování budoucí vlády spolupracovat do doby, než se podezření objasní. TOP 09 odmítá s ANO i s jejím předsedou spolupracovat v jakémkoliv případě. To pro ANO znamená velký problém a byla by to Babišova velká prohra, protože by jeho hnutí mohlo vypadnout z možné budoucí koalice.

"Po volbách se ukáže, co budou říkat naši potenciální koaliční partneři. Teď se vůči nám všichni vymezují a kopou velmi hluboké příkopy. Já vždy říkám, nekopejme je hluboké, pak se budou velmi těžko přeskakovat," komentoval kritiku ostatních stran ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec. Právě o něm se v kuloárech sněmovny hovoří jako o muži, který může nahradit Babiše v roli kandidáta na premiéra.

"Andrej Babiš je pro nás lídr. Hnutí ANO chce, aby on usiloval o funkci premiéra," dodal Brabec. Podle něj není reálné, že by se místo něj ucházel o post předsedy vlády. "Pozastavuji se nad tím, že to vůbec někoho napadlo, ale za reálnou variantu to nepovažuji," dodal ministr.

Nicméně poslanci ANO si uvědomují, že musí krizi řešit. Oficiálně to ale nechtějí přiznávat. "Určitě to budeme řešit, ale nyní se o tom nebavíme," připustil poslanec František Petrtýl.

Aktuálně se tak spoléhají na vysoký volební zisk, ANO je podle průzkumů zatím favoritem říjnového hlasování. "Jsou možné dvě varianty. Buď hnutí vyhraje třeba se ziskem 35 procent a pak ostatní přilezou. Nebo budeme mít kolem 25 procent a pak můžeme skončit v opozici. Že by se premiérem stal třeba Richard Brabec, přitom považuji za málo pravděpodobné," uvedl v pátek odpoledne pod podmínkou anonymity jeden z poslanců ANO.

Že hnutí uvažuje popsaným způsobem, částečně potvrzují také slova ministra Brabce. "Buď bude mít hnutí ANO tak vysoký výsledek, že najdeme koaliční partnery. Druhá varianta je taková, že tak vysoký podíl hlasů nezískáme a vytvoří se národní fronta proti Babišovi. A pak se není moc o čem bavit," řekl ministr v rozhovoru pro Aktuálně.

Mapa lídrů kandidátek politických stran:

Pro zobrazení kandidátů klikněte na kraj.

Pozn.: Uvádíme kandidáty 10 stran, které mají šanci dostat se do parlamentu.

Zdroj dat: ČTK

Kateřina Frouzová
Přeposlat
Diskuse
reklama

Kellner si v Česku půjčí miliardy. Jsme Češi, tak bychom měli začít tady, říká finanční ředitelka PPF

Merkelová selhala, nepodařilo se jí sestavit vládu a ve hře je možnost, že už nebude kancléřkou. Německu hrozí předčané volby

Začíná první schůze nové poslanecké sněmovny: Babiš nadbíhá KSČM, Okamurovi i pirátům. A zároveň žádá strany, aby tolerovaly vládu

Výměnu pěti Čechů za Alího Fajáda vyjednal bratr ministra Pelikána. V Libanonu pak zůstal jako pojistka

Zlatý gól Michala Šenka: Jak vrátit lidi na hory. Jestli to vůbec jde

reklama