reklama

Ves porazila stát v přelomovém sporu o daň. Hrozí, že finanční správa bude muset vracet až desítky milionů

  • Nejvyšší správní soud rozhodl, že pokud platil daň z nabytí nemovitosti prodávající, který byl plátce DPH, neměla se daň vypočítat z částky včetně DPH.
  • Tento verdikt způsobil velkou nejistotu - soud se vůbec nezmínil, jak se má postupovat v obdobném případě, kdy daň platí kupující. V současnosti se vypočítává včetně DPH.
  • Podle daňových expertů mají nyní stovky až tisíce plátců DPH možnost zažádat o vrácení části daně z nabytí nemovitosti.
Střelské Hoštice. Střelské Hoštice. Foto: Wikimedia Commons: Chmee2 – Vlastní dílo, CC BY 3.0

Na začátku byl spor obce Střelské Hoštice s finančním úřadem o zhruba tři tisíce korun. Výsledkem dvouletých soudních pří ale je průlomový rozsudek Nejvyššího správního soudu. Jím se otevírá možnost, že stát bude vracet stovkám až tisícům firem, podnikatelů a obcí část zaplacené daně z nabytí nemovitosti. Podle hrubých odhadů by mohlo jít o desítky milionů korun.

Navíc se daňoví experti nedokážou shodnout, jestli tento rozsudek nemá ještě větší dopad − není jisté, zda se v Česku téměř tři roky vybírala správně daň z nabytí nemovitosti. Na ní poplatníci za roky 2014 až 2016 zaplatili 30 miliard korun.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Milan Mikulka
Přeposlat
Diskuse

Kellner si v Česku půjčí miliardy. Jsme Češi, tak bychom měli začít tady, říká finanční ředitelka PPF

Merkelová selhala, nepodařilo se jí sestavit vládu a ve hře je možnost, že už nebude kancléřkou. Německu hrozí předčané volby

Začíná první schůze nové poslanecké sněmovny: Babiš nadbíhá KSČM, Okamurovi i pirátům. A zároveň žádá strany, aby tolerovaly vládu

Výměnu pěti Čechů za Alího Fajáda vyjednal bratr ministra Pelikána. V Libanonu pak zůstal jako pojistka

Zlatý gól Michala Šenka: Jak vrátit lidi na hory. Jestli to vůbec jde

reklama