reklama

Úřad pro kontrolu hospodaření stran zahájil první řízení. Týká se například účasti na kampani bez registrace

  • První správní řízení zahájil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí se dvěma subjekty, týkají se říjnových voleb do Poslanecké sněmovny.
  • Úřad subjektům vytýká například účast na předvolební kampani bez předchozí registrace či chybějící informaci o zadavateli a zpracovateli u volebních materiálů.
  • Instituce vznikla letos v Brně, jejím úkolem je kontrola financování politických stran a hnutí, což dosud dělá kontrolní výbor sněmovny.
Volby - Ilustrační foto. Volby - Ilustrační foto. Foto: HN - Libor Fojtík

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zahájil první správní řízení se dvěma subjekty. Týkají se říjnových voleb do Poslanecké sněmovny. V tiskové zprávě to v pátek uvedl předseda úřadu Vojtěch Weis. Úřad jednomu ze subjektů vytýká účast na předvolební kampani bez předchozí registrace, druhému kandidujícímu subjektu chybějící informaci o zadavateli a zpracovateli u volebních materiálů. Konkrétní názvy Weis neuvedl.

Podle Weise úřad v krátké době zahájí další správní řízení, i se dvěma v pátek oznámenými jich bude nejméně šest. Na dalších věcech se pracuje.

U dvou subjektů úřad shledal, že by mohla být porušena zákonná pravidla vedení volební kampaně.

"V prvním případě se jedná o účast na kampani bez předchozí registrace ve zvláštním registru úřadu prostřednictvím inzerce v celostátním deníku. V případě druhém se jedná o skutečnost, že kandidující subjekt nezajistil, aby volební materiály obsahovaly informaci o zadavateli a zpracovateli," informoval Weis.

Doručením o zahájení správního řízení začne běžet třicetidenní lhůta pro vydání rozhodnutí. Podle Weise je správní řízení neveřejné, a proto nelze podávat podrobnější informace. "V okamžiku, kdy rozhodnutí úřadu budou v právní moci, budeme o výsledku předmětných správních řízení adekvátně informovat veřejnost," doplnil Weis.

Média v minulosti spekulovala o tom, že se úřad zabývá například knihou bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO) nazvanou O čem sním, když náhodou spím nebo žlutými billboardy, které naopak poukazují na Babišova pole s řepkou.

Podle médií by se úřad mohl zabývat i Českou asociací satelitních operátorů nebo společností Uber, které měly v tisku placenou inzerci proti novelám zákona.

Weis ale nic podrobnějšího sdělit nechtěl.

Mluvčí hnutí ANO Vladimír Vořechovský řekl, že hnutí nedostalo od úřadu žádnou informaci o tom, že by s ním bylo zahájeno správní řízení.

Za prohřešky může úřad ukládat finanční sankce. V tomto případě mohou být v rozmezí od 10 000 do 100 000 korun. Podle Weise budou v případě porušení desetitisícové. "Jsem zastánce nejdříve mírnějšího přístupu. Vše by mělo mít preventivní charakter. Nebudeme udělovat sankce při horní sazbě, pokud nebude porušení flagrantní nebo opakované," dodal Weis.

Úřad vznikl letos v Brně, správní řízení jsou první, která ve své činnosti zahájil. Úkolem instituce je kontrola financování politických stran a hnutí, což dosud dělá kontrolní výbor sněmovny. Úřad si od něj agendu postupně převezme. Bude hlídat i dodržování stanovených horních hranic nákladů volebních kampaní. U sněmovních voleb je to 90 milionů korun. Za prohřešky může ukládat finanční sankce.

ČTK, par
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Firmy ve světě vyplácejí největší dividendy v historii. Pražská burza patří k nejatraktivnějším v Evropě

Mandátový a imunitní výbor nevěří policistům. O Babišovi a Faltýnkovi rozhodne, co poslancům řekne žalobce

FlixBus tlačí na RegioJet. Jestli v boji podlehneme, přesuneme všechny autobusy do Německa, říká Jančura

Sloupek Martina Malého: Bolševická privatizace slov aneb Jak si komunisti přivlastňovali slova a otáčeli je tak, že se z nich stala karikatura

Apple opouští projekt samořízeného vozu. Podle NY Times se soustředí jen na samotnou technologii

reklama