reklama

Více než každé čtvrté dítě v Česku přijde na svět císařským řezem. V některých porodnicích ho lékaři provádějí i "na přání"

Čtěte více: porod | matka | trend
  • Podíl císařských řezů na celkovém počtu porodů přesáhl podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky v letech 2014 a 2015 čtvrtinu.
  • Šlo ale o vrchol, po kterém loni následoval mírný pokles, tvrdí Česká gynekologická a porodnická společnost.
  • Lékaři odmítají, že by císaře prováděli ženám na přání. Přesto se to ale v některých porodnicích děje.
jarvis_598ca0ec498e42ee2bb6d8d0.jpeg V Evropě se císařským řezem narodí každé čtvrté dítě, v Česku je to ještě nepatrně více. Foto: Shutterstock

Podíl dětí, které se v Česku narodí císařským řezem, přesáhl čtvrtinu. V letech 2014 a 2015 rodilo tímto způsobem 26,1 procenta žen, vyplývá z nejnovějších dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Jedním z hlavních důvodů nárůstu císařů je to, že rodičky stárnou, což s sebou nese vyšší riziko komplikací. "Může to častěji vést k rozhodnutí, že bude lépe vést porod císařským řezem. Ale není to pravidlo," říká Petr Velebil, porodník z Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí.

Data ÚZIS ukazují, že i mezi mladými ženami přibývá těch, které rodí tímto způsobem. Ani císařský řez ale není bez rizik, po zákroku mohou nastat komplikace.

V Evropě se podle posledních dat z roku 2014 narodí takto každé čtvrté dítě. Západní medicína se už nyní snaží množství císařů snížit. Podle Velebila už i v Česku jejich počty klesají. Lékař, který zároveň působí jako vědecký sekretář České gynekologické a porodnické společnosti, se odvolává na vlastní data, která sbírá od primářů všech porodnic. "V letech 2014 a 2015 procento císařských řezů v České republice kulminovalo. Loni po dlouhé době pokleslo pod 25 procent," uvedl Velebil. Svůj podíl na tom může mít to, že vedle zastánkyň císařů roste i počet žen, které naopak chtějí rodit co nejpřirozeněji.

Rodičky stárnou

Dvacátnice rodí méně

Za posledních padesát let se zcela proměnil věk, kdy je nejběžnější rodit děti.

Zatímco v roce 1970 se nejvíce dětí, necelých 75 tisíc, narodilo ženám mezi 20 až 24 lety, v roce 2015 měly matku v tomto věku necelé tři tisíce novorozenců.

Naopak podíl dětí narozených ženám mezi 30 a 34 lety se od začátku sedmdesátých let téměř
zčtyřnásobil.

První dítě po třicítce

Průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že nejpopulárnější věk pro pořízení prvního dítěte je mezi 26 a 30 lety. Tehdy plánuje rodit 54 procent žen.

Třetina chce potomka odkládat až na dobu po třicítce, z toho devět procent žen chce poprvé rodit nejdříve v 35 letech.

Umělé oplodnění

Odkládání mateřství vede i k tomu, že některým ženám se přirozeně otěhotnět nedaří.

Přibývá proto párů, které vyhledávají pomoc reprodukčních klinik.

Za posledních deset let se počet pokusů o umělé oplodnění téměř zdvojnásobil.

Dvě děti jsou ideál

Zhruba polovina lidí považuje za nejlepší počet dva potomky. Desetina žen a 14 procent mužů neplánují děti vůbec.

Chirurgický zákrok, při němž novorozenec přijde na svět řezem v břišní stěně matky, je mezi některými ženami oblíbený proto, že se dá naplánovat na konkrétní termín, trvá desítky
minut a umožní vyhnout se porodním bolestem.

Čeští porodníci zásadně odmítají, že by císařské řezy prováděli na přání matek, aniž k tomu je zdravotní důvod. Internetové diskuse však hovoří jinak. Ženy si zde navzájem radí, ve kterých porodnicích jsou lékaři k císařům bez zdravotních důvodů svolnější. "Málokde se tě přímo zeptají, berou automaticky přirozený porod, ale když poprosíš, promluvíš si s lékařem, tak tě většinou neodmítnou," tvrdí například jedna z diskutujících na serveru eMimino.cz tazatelce, která by si přála rodit
císařem.

"Císařské řezy na přání se po světě dějí. Nedělám si iluze, že v České republice by to bylo jinak. Ale oficiální stanovisko naší odborné společnosti je takové, že každá operace by měla mít medicínskou logiku," zdůrazňuje Velebil.

Zároveň k tomu ale podotýká, že při posouzení zdravotního stavu rodičky musí lékař brát v úvahu i psychickou stránku.

"Žena by měla mít možnost říct svůj názor. Když je vyděšená, vystresovaná a přesvědčená, že jinak než císařem neporodí, tak ji ani po poskytnutí všech dostupných informací nemůžete donutit,
aby dělala, co si přejete," vysvětluje.

Například v pražské motolské nemocnici za letošní pololetí přistoupili lékaři k císařskému řezu téměř u třiceti procent porodů. Mluvčí Motola Hana Frydrychová však odmítá, že by číslo zvyšovaly "císaře na přání".

"S žádostmi rodiček o provedení císařského řezu na přání se čas od času setkáváme, ale v naší nemocnici ženy tuto možnost nemají," říká a dodává, že řez se u rodiček provádí pouze ze zdravotních důvodů.

Za situace, kdy čeští pacienti mají stále větší povědomí o svých právech a častěji si stěžují na zdravotní péči, může mít podíl na vysokém procentu císařů také snaha lékaře vyhnout se stížnostem a žalobám. "Pro lékaře je císařský řez svým způsobem tím nejjednodušším. Pokud je povědomí mezi právníky takové, že císařským řezem pro ženu uděláte maximum, tak tento faktor samozřejmě může hrát roli," přiznává Velebil.

Císařské řezy v Česku

Císařský řez je ale nákladnější. Všeobecná zdravotní pojišťovna za něj letos nemocnicím v průměru platí přes 33 tisíc. Za klasický porod hradí méně než polovinu.

Průměrný věk rodičky je v Česku 30 let. Skoro třetina žen podle průzkumu agentury STEM/MARK plánuje pořídit si první dítě až po třicítce. Z demografického hlediska je ale pozitivní, že ač ženy těhotenství odkládají, nevzdávají se ho úplně. Po slabé druhé polovině devadesátých let začala porodnost v novém miléniu opět růst. Nejvíce dětí se narodilo v roce 2010.

Markéta Šrajbrová
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Firmy ve světě vyplácejí největší dividendy v historii. Pražská burza patří k nejatraktivnějším v Evropě

Mandátový a imunitní výbor nevěří policistům. O Babišovi a Faltýnkovi rozhodne, co poslancům řekne žalobce

FlixBus tlačí na RegioJet. Jestli v boji podlehneme, přesuneme všechny autobusy do Německa, říká Jančura

Sloupek Martina Malého: Bolševická privatizace slov aneb Jak si komunisti přivlastňovali slova a otáčeli je tak, že se z nich stala karikatura

Apple opouští projekt samořízeného vozu. Podle NY Times se soustředí jen na samotnou technologii

reklama