reklama

Zeman nasbíral podpisy pro kandidaturu. Úvahy, že by z boje o Hrad odstoupil kvůli zdraví, jeho mluvčí vyvrací

Čtěte více: Zeman Miloš | prezident | kampaň
  • Miloš Zeman jako druhý ohlášený uchazeč o Pražský hrad dosáhl potřebné hranice padesáti tisíc podpisů.
  • HN to potvrdil šéf Strany práv občanů Jan Veleba. Přesné číslo, kolik lidí už Zemanovu obhajobu prezidentského mandátu podpořilo, řekne první dáma jako šéfka jeho kampaně příští týden.
  • Hradní mluvčí Jiří Ovčáček popírá, že by se Zeman boje vzdal kvůli podlomenému zdraví.
jarvis_598b3f7b498e42ee1eafba28.jpeg Za voličem. Prezidentský kandidát Miloš Zeman s dcerou Kateřinou a režisérem Filipem Renčem (vlevo) na Staroměstském náměstí v Praze, kde 9. ledna roku 2013 vyvrcholila jeho předvolební kampaň. Foto: ČTK

Miloš Zeman už má dostatek podpisů lidí pro to, aby se v zimě příštího roku znovu ucházel o prezidentský post. Hospodářským novinám to potvrdil senátor a šéf Strany práv občanů Jan Veleba, který se v Zemanově znovukandidatuře angažuje. "Zcela určitě můžu říct, že to splněno je," řekl Veleba.

K tomu, aby se člověk mohl do prezidentského klání přihlásit, potřebuje podporu dvaceti poslanců nebo deseti senátorů, anebo podpis alespoň padesáti tisíc občanů České republiky. Nominaci od zákonodárců ale Zeman dopředu odmítl.

Zeman je tak zatím teprve druhým kandidátem, který potřebné kvorum splnil. Jako první podpisy nasbíral hudebník a podnikatel Michal Horáček. Podle jeho týmu jich má pod peticí zhruba sedmdesát tisíc. "Kvůli nečitelnosti nebo neúplnosti údajů jsme už cca 11 tisíc podpisů vyřadili," dodává mluvčí Horáčka Jiří Táborský.

Kolik lidí Zemana v obhajobě prezidentské funkce přesně podpořilo, zatím tým jeho předvolební kampaně komentovat nechce. "Příští týden paní Zemanová (Zemanovou šéfkou kampaně je jeho manželka Ivana, pozn. red.) vystoupí s tiskovým prohlášením, které přesně zodpoví i vaši otázku," odpověděla na dotaz HN Barbora Filípková, členka Zemanovy petiční skupiny. To, že se Zemanová chystá aktuální stav petiční akce veřejně okomentovat, naznačuje, že už počet podpisů skutečně převýšil požadovaných padesát tisíc.

Spor o (ne)kampaň

Miloš Zeman řekl, že předvolební kampaň za své znovuzvolení nechystá.

Úřad, který hlídá dodržování pravidel financování kampaní, ale varuje, že za předvolební propagaci bude považovat také Zemanovy prezidentské cesty
po republice.

Náklady na ně by proto Zeman měl po vyhlášení termínu voleb začít počítat do padesátimilionového
limitu.

"Je to tradice, prezidenti u nás do krajů jezdí. Nyní se ale tato tradice konfrontuje s přímou volbou a kontrolou nákladů," řekl člen
úřadu, politolog Jan Outlý.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ale vzkázal, že Zeman cesty do předvolebních nákladů počítat nehodlá.

 

50 tisíc

podpisů občanů musí získat člověk, aby se mohl nominovat mezi prezidentské kandidáty.

Z dvanácti dosud ohlášených zájemců o prezidentskou kancelář na Pražském hradě je nejblíže stanovené hranici bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, který podle jeho týmu zatím sesbíral na svou podporu asi 40 tisíc podpisů, a lékař
Marek Hilšer se zhruba deseti tisíci.

Přestože Zeman potřebné podpisy podle všeho už má a v oficiální obhajobě prezidentského postu mu nic nebrání, není vyloučené, že do klání nakonec přece jen nenastoupí.

Už delší dobu se spekuluje, že se o druhý mandát nebude pokoušet kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

Zeman mimo jiné trpí polyfunkční neuropatií, onemocněním nervových zakončení, které ho viditelně limituje v chůzi.

Už dříve jeho mluvčí Jiří Ovčáček potvrdil, že Zeman necítí nohy od kotníků dolů.

Úvahy o tom, že by se Zeman druhé kandidatury kvůli zdraví vzdal, ale odmítá: "Jde o dezinformaci, která je účelově šířena s cílem pana prezidenta poškodit v blížícím se klání," reagoval Ovčáček na dotaz HN.

Oficiálně se kandidáti mohou o Pražský hrad hlásit až poté, co šéf Senátu vyhlásí oba termíny voleb. Milan Štěch to podle všeho udělá nejspíš ještě do konce srpna. Nového prezidenta pak musí Češi zvolit 30 dní před vypršením Zemanova současného mandátu, tedy nejpozději 3. února 2018.

Veronika Neprašová
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Firmy ve světě vyplácejí největší dividendy v historii. Pražská burza patří k nejatraktivnějším v Evropě

Mandátový a imunitní výbor nevěří policistům. O Babišovi a Faltýnkovi rozhodne, co poslancům řekne žalobce

FlixBus tlačí na RegioJet. Jestli v boji podlehneme, přesuneme všechny autobusy do Německa, říká Jančura

Sloupek Martina Malého: Bolševická privatizace slov aneb Jak si komunisti přivlastňovali slova a otáčeli je tak, že se z nich stala karikatura

Apple opouští projekt samořízeného vozu. Podle NY Times se soustředí jen na samotnou technologii

reklama