reklama

Větší pravomoci při kontrole veřejných peněz NKÚ nedostane. Poslanci pravděpodobně nestihnou novelu schválit

Čtěte více: NKÚ | volby | kontrola
  • Nejvyšší kontrolní úřad se rozšíření pravomocí pravděpodobně v tomto období nedočká.
  • Poslanci o novele do říjnových voleb nestihnou hlasovat, v září mají poslední řádnou schůzi.
  • Schválením předloh by kontrolní úřad mohl prověřovat nakládání v podstatě se všemi veřejnými penězi, nejen se státním majetkem.
Sídlo NKÚ. Sídlo NKÚ. Foto: Matěj Stránský

Šance na schválení rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) je už v nynějším volebním období sněmovny mizivá. Poslanci nestihnou o příslušné ústavní novele a související předloze o úřadu do říjnových voleb hlasovat. Normy jsou v dolní komoře teprve před druhým čtením. Poslanci přitom mají naplánovánu na září poslední řádnou schůzi.

Na schůzi, která skončila v pátek, sice byly předlohy z iniciativy jednotlivých poslanců na programu, plénum se k nim ale nedostalo. V září by měla schůze sněmovny trvat podle nynějších informací dva týdny.

Aby se normy stihly projednat a schválit, muselo by je ve druhém čtení plénum projednat hned na začátku schůze a zkrátit lhůtu, která musí uplynout do závěrečného schvalování. Možnost je již jen čistě teoretická.

Kontrolní úřad by mohl podle předloh prověřovat nakládání v podstatě se všemi veřejnými penězi, nejen se státním majetkem. Sněmovna přitom už v tomto volebním období obdobnou ústavní novelu i novelu zákona o NKÚ schválila. Odmítli je ale loni v květnu senátoři a v případě ústavních změn nemůže dolní komora komoru horní přehlasovat.

Senátoři kritizovali hlavně to, že kontroly by se týkaly také obecních samospráv. Upozorňovali na mnohdy několikanásobné prověrky téhož různými institucemi. Problém by měl odstranit návrh zákona o řízení a kontrole veřejných financí, který sněmovna schválila v pátek a který zamíří k posouzení do horní komory. Podle některých zákonodárců ale zákon tento cíl nenaplní.

Senát v případě kontrolního úřadu postupoval loni shodně jako v minulém volebním období. Rovněž tehdy členové horní komory předlohy o rozšíření jeho pravomocí s podobnými argumenty zamítli.

Dosavadní působnost úřadu spočívá vedle kontroly státního majetku v prověrkách plnění státního rozpočtu. Podle nynějších předloh by měla do kompetence NKÚ nově spadat spolu s kontrolou prakticky všech veřejných peněz také kontrola majetku společností, v nichž má podíl stát, obec nebo kraj.

Úřad by tak přímo ze zákona dostal právo kontrolovat hospodaření státních podniků, fondů a příspěvkových organizací, zdravotních pojišťoven, veřejných výzkumných institucí, veřejných vysokých škol a státních škol, dobrovolných svazků obcí, České televize a Českého rozhlasu a rovněž nakládání s penězi poskytnutými z Evropské unie. Výjimku mají podle návrhu mít na rozdíl od minulých předloh obce do 10 000 obyvatel a firmy s jejich majetkovou účastí. První kontroly obcí by mohly začít podle novely za dva roky.

ČTK, mmi
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Bitcoin se v srpnu nejspíš rozštěpí na dvě měny. Další rozkol, se čeká v listopadu

Bude po volbách někdo spolupracovat s Okamurou? Místopředseda hnutí ANO Brabec to nevylučuje

O2 se může dál jmenovat O2. Firma kontrolovaná PPF zaplatí španělské Telefónice za užívání obchodní známky téměř miliardu korun

Rusko vyhostí část amerických diplomatů a zavře jejich rekreační objekty. Reaguje na návrh nových sankcí

Sociální sítě Miloše Čermáka: Návod na použití vlastního života neexistuje. Ale někteří lidé ho mají

reklama