reklama

Češi myslí na dovolenou hned po víkendu. Nejčastěji si prázdninovou destinaci hledají v pondělí ráno

  • První pracovní den v týdnu vyvolává u Čechů myšlenky na dovolenou. Právě v pondělí nejčastěji usedají k internetu a snaží se najít nejvhodnější místo pro prázdniny.
  • Ukazují to data společnosti Google i cestovních kanceláří.
  • V poslední době lidé preferují spíše kratší dovolené než jednu dlouhou. Pro pořádný odpočinek se však doporučuje dvoutýdenní volno.
Právě do Itálie nebo do Chorvatska cestují Češi za mořem nejčastěji. Právě do Itálie nebo do Chorvatska cestují Češi za mořem nejčastěji. Foto: ČTK

Po víkendu řada Čechů nemyslí na pracovní povinnosti, ale na dovolenou – tu si totiž vybírají nejčastěji v pondělí ráno. Ukazují to data společnosti Google i cestovních kanceláří.

Pomocí nasbíraných dat z vyhledávačů je možné rekonstruovat, jak se při vyhledávaní dovolené Češi chovají. Nutkání najít si nejlepší destinaci pro letní dovolenou přichází nejčastěji v první části týdne od deváté hodiny ranní, kdy lidé absolvují například první pracovní poradu či schůzku.

Takové chování má podle odborníků svou logiku. "Lidé přijdou v pondělí do práce, všechno se na ně hrne a volno je v nedohlednu. Proto zapínají internet a hledají dovolenou. V pátek motivace odpočinout si naopak klesá, protože cítí, že je před nimi celý víkend," vysvětluje psycholog a personální kouč Tomáš Vašák.

Největší zájem u evropských destinací je podle dat o Itálii, mezi městy je v tuzemsku zase oblíbená Vídeň. "Rozhoduje cena v souvislosti s kvalitou a samozřejmě záleží také na vlastní zkušenosti nebo doporučení přátel," uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Právě do Itálie nebo do Chorvatska cestují Češi za mořem nejčastěji.

Organizování dovolené je podle Papeže v rodinách a párech nejčastěji doménou žen. To ukazují mimo jiné i data společnosti Student Agency, podle nichž vyhledávají dovolenou ženy v 58,4 procenta případů.

Data Googlu dále prozrazují, že při vyhledávání se nejvíce Češi zaměřují na místa, kde by mohli trávit dovolenou (63,6 procenta), poté následuje hledání hotelů (18,2 procenta) a letenek (6,9 procenta).

V České republice vládne trend zkracování dovolených. Před deseti lety lidé cestovali na 14denní pobyty, pět let zpátky to bylo už jen 10 dní a v poslední době jsou nejčastější týdenní pobyty. "Neznamená to, že by zkracovali dovolenou z ekonomických důvodů, ale rozdělí si své volné dny na dvě až tři dovolené," vysvětlil Papež.

Podle Vašáka je ale delší dovolená pro pořádný odpočinek vhodnější. "Přepnutí z pracovní nálady do té dovolenkové může trvat několik dní. Krátká dovolená není vhodná, protože se člověk sotva uvolní a už pomalu začíná balit," řekl.

 

Jan Kočenda, Jakub Zelenka
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Bitcoin se v srpnu nejspíš rozštěpí na dvě měny. Další rozkol, se čeká v listopadu

Bude po volbách někdo spolupracovat s Okamurou? Místopředseda hnutí ANO Brabec to nevylučuje

O2 se může dál jmenovat O2. Firma kontrolovaná PPF zaplatí španělské Telefónice za užívání obchodní známky téměř miliardu korun

Rusko vyhostí část amerických diplomatů a zavře jejich rekreační objekty. Reaguje na návrh nových sankcí

Sociální sítě Miloše Čermáka: Návod na použití vlastního života neexistuje. Ale někteří lidé ho mají

reklama