reklama

Bezpečnost citlivých informací zasílaných elektronicky se posílí. Novela zákona by mohla být účinná na začátku příštího roku

Čtěte více: bezpečnost | kybernetika | pošta
  • Schválení novely zákona o utajovaných informacích doporučily Senátu jeho výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a výbor ústavně-právní.
  • Novela by měla posílit bezpečnost elektronicky zasílaných informací.
  • Pokud s ní vysloví souhlas i senátoři a podepíše ji prezident, bude účinná od začátku příštího roku.
Bezpečnost citlivých informací zasílaných elektronicky se posílí - Ilustrační foto. Bezpečnost citlivých informací zasílaných elektronicky se posílí - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Bezpečnost citlivých informací zasílaných elektronicky by se mohla posílit. Schválení vládní novely zákona o utajovaných informacích tento týden doporučily Senátu jeho výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a výbor ústavně-právní. Sněmovna normu přijala zrychleně již v prvním čtení. Pokud s ní vysloví souhlas i senátoři a podepíše ji prezident, bude účinná od začátku příštího roku.

Náměstek ministra pro legislativu Jan Kněžínek na jednání výboru řekl, že cílem novely je technicky reagovat na nový vývoj v nakládání s utajovanými informacemi. Norma podle něj nepřináší zásadní změny, ale zpřesnění současných pravidel.

Současná legislativa umožňuje využití paragrafů o administrativní bezpečnosti pouze u utajovaných informací v listinné či nelistinné podobě, uvádějí předkladatelé v důvodové zprávě novely. Navrhovaná úprava má postupy ochrany informací promítnout také na zpracování a přenos utajovaných informací v elektronických spisech nebo v certifikovaném informačním systému.

Změny mají zohlednit elektronizaci státní správy a posílit ochranu utajovaných informací. "Prostřednictvím uvedené změny dojde k dokumentaci celého životního cyklu utajované informace v elektronické podobě při dodržování podmínek administrativní bezpečnosti, jako je tomu v případě utajovaných informací v listinné nebo nelistinné podobě," stojí v důvodové zprávě.

Na utajované informace v elektronické podobě se budou až na výjimky používat ustanovení, která obsahují požadavky na vyznačování údajů a evidenci utajované informace. Například se neuplatní ustanovení upravující podmínky přepravy a přenášení utajované informace.

ČTK, dap
Přeposlat
Diskuse
reklama

Akcie pražské burzy jsou na tom nejlépe od krize. Optimistické jsou i předpovědi na příští rok

Velký přehled mezd: Nejvíc přidáno letos dostali řidiči nebo prodavačky. Nejrychleji rostou výplaty na Plzeňsku

Umění je dobrá životní pojistka, říká Mária Gálová, ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum

Už není kde brát lidi. Firmy v Česku proto experimentují s roboty, investice se vrátí za 195 dní

Dubajská Airshow skončila, aerolinky si objednaly letadla za více než 100 miliard dolarů

reklama