reklama

Bezpečnost citlivých informací zasílaných elektronicky se posílí. Novela zákona by mohla být účinná na začátku příštího roku

Čtěte více: bezpečnost | kybernetika | pošta
  • Schválení novely zákona o utajovaných informacích doporučily Senátu jeho výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a výbor ústavně-právní.
  • Novela by měla posílit bezpečnost elektronicky zasílaných informací.
  • Pokud s ní vysloví souhlas i senátoři a podepíše ji prezident, bude účinná od začátku příštího roku.
Bezpečnost citlivých informací zasílaných elektronicky se posílí - Ilustrační foto. Bezpečnost citlivých informací zasílaných elektronicky se posílí - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Bezpečnost citlivých informací zasílaných elektronicky by se mohla posílit. Schválení vládní novely zákona o utajovaných informacích tento týden doporučily Senátu jeho výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a výbor ústavně-právní. Sněmovna normu přijala zrychleně již v prvním čtení. Pokud s ní vysloví souhlas i senátoři a podepíše ji prezident, bude účinná od začátku příštího roku.

Náměstek ministra pro legislativu Jan Kněžínek na jednání výboru řekl, že cílem novely je technicky reagovat na nový vývoj v nakládání s utajovanými informacemi. Norma podle něj nepřináší zásadní změny, ale zpřesnění současných pravidel.

Současná legislativa umožňuje využití paragrafů o administrativní bezpečnosti pouze u utajovaných informací v listinné či nelistinné podobě, uvádějí předkladatelé v důvodové zprávě novely. Navrhovaná úprava má postupy ochrany informací promítnout také na zpracování a přenos utajovaných informací v elektronických spisech nebo v certifikovaném informačním systému.

Změny mají zohlednit elektronizaci státní správy a posílit ochranu utajovaných informací. "Prostřednictvím uvedené změny dojde k dokumentaci celého životního cyklu utajované informace v elektronické podobě při dodržování podmínek administrativní bezpečnosti, jako je tomu v případě utajovaných informací v listinné nebo nelistinné podobě," stojí v důvodové zprávě.

Na utajované informace v elektronické podobě se budou až na výjimky používat ustanovení, která obsahují požadavky na vyznačování údajů a evidenci utajované informace. Například se neuplatní ustanovení upravující podmínky přepravy a přenášení utajované informace.

ČTK, dap
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Bitcoin se v srpnu nejspíš rozštěpí na dvě měny. Další rozkol, se čeká v listopadu

Bude po volbách někdo spolupracovat s Okamurou? Místopředseda hnutí ANO Brabec to nevylučuje

O2 se může dál jmenovat O2. Firma kontrolovaná PPF zaplatí španělské Telefónice za užívání obchodní známky téměř miliardu korun

Rusko vyhostí část amerických diplomatů a zavře jejich rekreační objekty. Reaguje na návrh nových sankcí

Sociální sítě Miloše Čermáka: Návod na použití vlastního života neexistuje. Ale někteří lidé ho mají

reklama