reklama

Bezpečnost citlivých informací zasílaných elektronicky se posílí. Novela zákona by mohla být účinná na začátku příštího roku

Čtěte více: bezpečnost | kybernetika | pošta
  • Schválení novely zákona o utajovaných informacích doporučily Senátu jeho výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a výbor ústavně-právní.
  • Novela by měla posílit bezpečnost elektronicky zasílaných informací.
  • Pokud s ní vysloví souhlas i senátoři a podepíše ji prezident, bude účinná od začátku příštího roku.
Bezpečnost citlivých informací zasílaných elektronicky se posílí - Ilustrační foto. Bezpečnost citlivých informací zasílaných elektronicky se posílí - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Bezpečnost citlivých informací zasílaných elektronicky by se mohla posílit. Schválení vládní novely zákona o utajovaných informacích tento týden doporučily Senátu jeho výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a výbor ústavně-právní. Sněmovna normu přijala zrychleně již v prvním čtení. Pokud s ní vysloví souhlas i senátoři a podepíše ji prezident, bude účinná od začátku příštího roku.

Náměstek ministra pro legislativu Jan Kněžínek na jednání výboru řekl, že cílem novely je technicky reagovat na nový vývoj v nakládání s utajovanými informacemi. Norma podle něj nepřináší zásadní změny, ale zpřesnění současných pravidel.

Současná legislativa umožňuje využití paragrafů o administrativní bezpečnosti pouze u utajovaných informací v listinné či nelistinné podobě, uvádějí předkladatelé v důvodové zprávě novely. Navrhovaná úprava má postupy ochrany informací promítnout také na zpracování a přenos utajovaných informací v elektronických spisech nebo v certifikovaném informačním systému.

Změny mají zohlednit elektronizaci státní správy a posílit ochranu utajovaných informací. "Prostřednictvím uvedené změny dojde k dokumentaci celého životního cyklu utajované informace v elektronické podobě při dodržování podmínek administrativní bezpečnosti, jako je tomu v případě utajovaných informací v listinné nebo nelistinné podobě," stojí v důvodové zprávě.

Na utajované informace v elektronické podobě se budou až na výjimky používat ustanovení, která obsahují požadavky na vyznačování údajů a evidenci utajované informace. Například se neuplatní ustanovení upravující podmínky přepravy a přenášení utajované informace.

ČTK, dap
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ve městě, kde Merkelová prožila své dětství, cítí k německé kancléřce respekt, ale rozhodně ne obdiv

Evropská komise zkoumá závadnost rumového aroma. Lihovarníci chystají změnu receptu tuzemáku

Trump vyhlásil bankovní blokádu KLDR. Obchod se Severní Koreou zakáže bankám i Čína

Investiční rating od Moody's sníží cenu, za kolik si CPI Property Group půjčuje, věří šéf firmy Němeček

Volný pohyb osob je bláznivý nápad, hřímal euroskeptik Farage na setkání příznivců Svobodných v Praze

reklama