reklama

České dráhy prodaly jízdenku s místenkou na spoj, který neexistuje. Prý jde o omyl, který se skoro nikdy nestává

Čtěte více: České dráhy | jízdenky
  • Národnímu dopravci se v rezervačním systému objevil vlak, který nejezdí, a České dráhy na něj dokonce prodaly místenky.
  • Stalo se to novináři Tomáši Poláčkovi, který má v pátek se svým synem letět z Berlína do New Yorku a plánoval do německé metropole jet rychlíkem Metropol, odjíždějícím z Prahy těsně před pátou ráno.
  • Absurditu všeho umocňuje to, že když se mu pokladní na nádraží začal za chybu Českých drah omlouvat, přišla mu SMS, že vlak jede načas.
České dráhy - Ilustrační foto. České dráhy - Ilustrační foto. Foto: ČTK

Jízdenku na vlak do Berlína, který ale nejezdí, prodaly České dráhy novináři Tomáši Poláčkovi. Ten má se svým čtyřletým synem odtud brzy odpoledne odlétat do New Yorku. Když ale dorazil o půl páté ráno na nádraží Praha-Holešovice a vlak nebyl uveden na informační tabuli, zeptal se pokladního.

"Ten někam zavolal a po deseti minutách mi sdělil, že jde o omyl Českých drah, který se skoro nikdy nestává. Výjimečně se jim dostal do systému neexistující vlak," popisuje Poláček na svém Facebooku a dokládá to i jízdenkou, za kterou zaplatil 1715 korun plus 268 korun za místenky.

Absurditu všeho umocnilo to, že mu vzápětí dorazila SMS od Českých drah, že vlak, který má odjíždět ve 4:54, jede načas. "Váš vlak EN 436 jede včas, na trase nejsou žádná omezení provozu," dorazilo mu deset minut před plánovaným odjezdem.

Stanovisko Českých drah HN zjišťují. "Stále to prověřujeme," uvedla mluvčí drah Monika Bezuchová, která ani po více než dvou hodinách nebyla schopna říct, kdy dá k uvedenému případu stanovisko a zda – pokud mu letadlo kvůli chybě drah uletí – zaplatí Poláčkovi náhradní spoj.

Že je něco v nepořádku, ukazuje už detail spoje v systému IDOS, kde je daný vlak stále uveden. Úsek 63 kilometrů z Děčína do Drážďan totiž podle něj zdolá za pouhých šest minut – tedy několikanásobně rychleji, než jezdí vlaky TGV. A pohled do jízdního řádu německých drah vše vysvětluje: vlak podle něj odjížděl z Holešovic už ve 4:15.

České dráhy následně omyl přiznaly. Podle nich došlo k chybě na straně společnosti Chaps, která má na starosti informační systém jízdního řádu. "Omylem došlo k zanesení plánované výluky ze srpna na červenec, a vlak tedy jel v pravidelném čase (dříve), nikoliv podle výlukového jízdního řádu, podle něhož byl vydán jízdní doklad," uvedl mluvčí Radek Joklík. Pokud by tím některému zákazníkovi vznikla škoda, má se obrátit na zákaznický servis drah. "Opatření, aby k podobné situaci znovu nedošlo, se společností Chaps řešíme," dodal.

Poláček nakonec musel jet skoro o dvě hodiny později následujícím spojem. Nakonec by měl letadlo stihnout, náhradní vlak neměl zpoždění a na letišti bude asi hodinu před odletem. "Schválně jsem si dal rezervu, abych byl na letišti o tři hodiny dřív," uvedl pro HN.

Marek Pokorný
Přeposlat
Diskuse
reklama

Akcie pražské burzy jsou na tom nejlépe od krize. Optimistické jsou i předpovědi na příští rok

Velký přehled mezd: Nejvíc přidáno letos dostali řidiči nebo prodavačky. Nejrychleji rostou výplaty na Plzeňsku

Umění je dobrá životní pojistka, říká Mária Gálová, ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum

Už není kde brát lidi. Firmy v Česku proto experimentují s roboty, investice se vrátí za 195 dní

Dubajská Airshow skončila, aerolinky si objednaly letadla za více než 100 miliard dolarů

reklama