reklama

"Ona ještě koalice existuje?" ptá se Babiš. Vládní strany se před blížícími se volbami rozchází

  • Koaliční spolupráce mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL končí několik týdnů před volbami.
  • Při schvalování zákonů v tomto týdnu se ukázalo, že poslanci vládních stran se vzájemně nepodporují.
  • Koalice přitom potřebuje být ještě jednou jednotná, a to při schvalování státního rozpočtu.
jarvis_5967c254498eda17e90bf47e.jpeg Už to nejde: Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek vedli vládní koalici. Foto: HN – Matej Slávik

Není to tak dávno, co bylo možné v kuloárech sněmovny potkávat lídry koalice Bohuslava Sobotku (ČSSD), Andreje Babiše (ANO) a Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), jak se radí o společném hlasování o důležitých zákonech. Dnes je něco podobného vyloučeno. Nejde jen o to, že se pozice tří "králů" změnily, Sobotka už nevede ČSSD a Babiš ztratil místo ve vládě. Koaliční strany se názorově rozešly, mnohem častěji je tak možné vidět, jak se jejich šéfové v kuloárech míjejí, aniž by se na sebe podívali.

Neúspěchy koalice

Premiér Bohuslav Sobotka se podle svého včerejšího prohlášení chystá sepsat zprávu o plnění programového prohlášení vlády. HN přinášejí body, ve kterých koaliční spolupráce "skřípe".

◼ Pokud by sněmovna v tomto týdnu neschválila vyslání vojáků do Pobaltí v rámci mise NATO, šlo by o mezinárodní ostudu. Vládě na tom hodně záleželo, přesto nedokázala zajistit ani hlasy vlastních poslanců. Díky pomoci opozice nakonec návrh prošel.

◼ Kariérní řád vydávala ministryně školství za ČSSD Kateřina Valachová za klíčovou věc. Hnutí ANO a částečně i lidovci ale návrh odmítli.

◼ Památkový zákon byl důležitý pro ministra kultury Daniela Hermana. Hlasování ve sněmovně ale prohrál a okamžitě se šel podívat na seznam, kdo návrh nepodpořil – byla na něm jména téměř poloviny klubu ČSSD.

◼ O nutnosti přijmout zákon o sociálním bydlení mluvila ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Michaela Marksová neustále. Zákon ale přijat nebyl, částečně i kvůli koaličním sporům.

◼ Zásadním dílem sociálnědemokratického ministerstva zdravotnictví měly být univerzitní nemocnice. Proti jejich zřízení ze současných fakultních nemocnic byli mnozí, mezi nejhlasitější kritiky patřil koaliční poslanec a předseda zdravotního výboru Rostislav Vyzula z ANO.

"Proč bych se s někým z ČSSD scházel? Ona ještě nějaká koalice existuje?" reaguje s ironií v hlase Babiš a dodává, že se nezajímá o to, co by vládní strany měly podle koaliční smlouvy společně prosazovat. "Zeptejte se Faltýnka, já mám jiné starosti," doporučí místo sebe šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka.

Nejen z jeho slov, ale i ze samotného hlasování je patrné, že pro koaliční politiky končí čtyřleté společné vládnutí a že se od nynějška soustředí výhradně na podzimní volby, po kterých se posty ve sněmovně rozdělí jinak.

"Všude je cítit, že se koaliční smlouva už nebere moc vážně," přiznává lidovecký předseda Bělobrádek. Je na něm přitom vidět, že ho mnohem více zaměstnávají úvahy nad volební spoluprací se Starosty a nezávislými než nad dotažením koaličního vládnutí. Nesplněné vládní sliby mají podle něj na svědomí především sociální demokraté a hnutí ANO, nikoli lidovci. "My jsme se snažili sliby plnit. Ten, kdo je neplní, je někdo úplně jiný. Dříve to bylo ANO, teď ČSSD," stěžuje si Bělobrádek.

Zaskočilo jej středeční zamítnutí památkového zákona, který připravil jeho spolustraník, ministr kultury Daniel Herman. Lidovci zákon označili za prioritu a s odkazem na koaliční smlouvu chtěli po sociálních demokratech, aby návrh podpořili. Při hlasování ale sledovali, jak jejich partneři zákon potápí. "Každý může v životě prohrát," vysvětloval výsledek šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Právě na vztahu Hermana s ČSSD je vidět nepevné koaliční spojenectví. Když se například loni v říjnu sešel Herman s dalajlamou, nejvyšší ústavní představitelé za ČSSD se za setkání omlouvali Číně, pro kterou je dalajlama politicky nevhodný.

Honzejk: Koalice KDU-STAN - z risku je hazard

Premiér Sobotka se sice snaží vysvětlovat, že vztahy v koalici nejsou zlé, a připomíná, co se koalici v minulosti povedlo. "Nejdůležitější je, že jsme za necelé čtyři roky schválili většinu zákonů, které jsme jako vláda předložili," říká s tím, že teď bude nutné schválit státní rozpočet. V tomto případě prý na koaliční svornost věří.

Až ale ministr financí Ivan Pilný (ANO) rozpočet sněmovně předloží, pravděpodobně někdo připomene rozkol, který způsobil odchod jeho předchůdce Babiše. Ten odstoupil po Sobotkově tlaku a vztahy v koalici to výrazně poznamenalo.

Do září teď potrvají parlamentní prázdniny. Bělobrádek, Babiš i Sobotka se budou věnovat předvolební kampani, ve které se už teď navzájem nešetří. Sobotka se bude pohybovat hlavně na jihu Moravy, kde je lídrem ČSSD. Bělobrádek bude řešit budoucnost koalice se Starosty a nezávislými. Babiše čeká svatba. "Ženit se budu na konci července, potom si vezmu týden dovolenou a dopíšu volební program," oznamuje.

Radek Bartoníček, Veronika Neprašová
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Bitcoin se v srpnu nejspíš rozštěpí na dvě měny. Další rozkol, se čeká v listopadu

Bude po volbách někdo spolupracovat s Okamurou? Místopředseda hnutí ANO Brabec to nevylučuje

O2 se může dál jmenovat O2. Firma kontrolovaná PPF zaplatí španělské Telefónice za užívání obchodní známky téměř miliardu korun

Rusko vyhostí část amerických diplomatů a zavře jejich rekreační objekty. Reaguje na návrh nových sankcí

Sociální sítě Miloše Čermáka: Návod na použití vlastního života neexistuje. Ale někteří lidé ho mají

reklama