reklama

Policie stíhá dva lidi kvůli hospodaření státní agentury CzechTourism. Hrozí jim až dva roky vězení

Čtěte více: CzechTourism | kriminalita | turistika
  • Dva roky vězení hrozí dvojici, kterou policie stíhá v souvislosti s hospodařením agentury CzechTourism. Důvodem je porušení povinnosti při správě cizího majetku.
  • Příspěvková organizace CzechTourism propaguje Česko v tuzemsku i v zahraničí jako destinaci cestovního ruchu.
Policie stíhá dva lidi kvůli hospodaření agentury CzechTourism - Ilustrační foto. Policie stíhá dva lidi kvůli hospodaření agentury CzechTourism - Ilustrační foto. Foto: HN - Jan Schejbal

Policie zahájila trestní stíhání dvou lidí v souvislosti s hospodařením státní agentury CzechTourism. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku jim hrozí až dva roky vězení.

V pondělí to bez dalších podrobností sdělil mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Ondřej Šťastný.

Příspěvková organizace CzechTourism propaguje Česko v tuzemsku i v zahraničí jako destinaci cestovního ruchu. Kriminalisté prověřovali její hospodaření na základě trestního oznámení, které podal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle závěrů kontroly úřadu agentura v řadě případů nehospodárně utrácela a porušila několik zákonů. Vytýkaná pochybení se týkala veřejných zakázek a statisícových výdajů za wellness pobyty nebo rozlučku s generálním ředitelem. Kontrola zahrnovala hospodaření mezi roky 2012 až 2014.

NKÚ tvrdí, že agentura zadávala zakázky bez ohledu na to, jestli by je nebylo možné vysoutěžit levněji.

Například podle NKÚ kupovala právní služby bez posouzení, jestli jde o nejvýhodnější variantu, a soutěže nepořádala ani při nákupu letenek.

U zakázky na čtyři ročníky soutěže Světový den ledového vína za 16,7 milionu korun vybral CzechTourism dražší firmu a nepožádal přitom o doplnění dokumentace u druhé, o pět milionů korun nižší nabídky, i když to podle zákona mohl udělat.

Distribuci výstavních a reklamních předmětů zase agentura rozdělila do více zakázek malého rozsahu, které zadávala bez otevřené soutěže, uvedl NKÚ.

Trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli některým veřejným zakázkám a smlouvám CzechTourismu podala v roce 2015 také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Bývalé vedení příspěvkové organizace podle ministryně špatně nakládalo se stovkami milionů korun. Její kritika se týkala období let 2004 až 2014, kdy agenturu vedl Rostislav Vondruška, někdejší ministr pro místní rozvoj v úřednické vládě Jana Fischera. Policie ale oznámení ministryně po několika měsících odložila s tím, že nebyl spáchán žádný trestný čin.

ČTK, dap
Přeposlat
Diskuse
reklama

Rusko zasahuje do záležitostí cizích států, Čína krade duševní vlastnictví. Trump představil novou bezpečnostní strategii USA

Jednodušší daně nebo větší důraz na Evropu. Babiš v programovém prohlášení vychází vstříc ostatním stranám a doufá v toleranci

Znečištění vzduchu v pražských tunelech mnohonásobně překračuje limity. Nejhůře je na tom Strahovský tunel

Merkelová se setkala s příbuznými obětí teroristického útoku v Berlíně. Slíbila, že se vše vyšetří, řekl Čech, kterému útočník zabil ženu

Chyby při sčítání hlasů dotlačily vnitro k lepší organizaci voleb. Lístky budou jednostranné, komisím se zvýší odměny

reklama