reklama

Podle Jourové Babiš média nezneužívá. Měl je ale prodat, myslí si exministryně a eurokomisařka

Video uvnitř
  • Jednání Evropského parlamentu o možném zneužití médií, naplánované na 1. června, nepovažuje eurokomisařka Věra Jourová (ANO) za dobré.
  • Domnívá se, že parlament bude předjímat, že situace v České republice je špatná, což si osobně nemyslí.
  • Jourová míní, že Babiš média, která koupil, nijak neovlivňuje.
Věra Jourová Věra Jourová Foto: HN - Lukáš Bíba

Eurokomisařka Věra Jourová sice ve čtvrtek dopoledne přijela představit do sněmovny bílou knihu Evropské unie s pěti možnými scénáři její budoucnosti, ale nevyhnula se ani nejaktuálnějšímu tématu - čtvrtečnímu rozhodnutí předsedů politických frakcí v Evropském parlamentu, kteří se dohodli, že 1. června europarlament probere téma možného politického zneužívání médií v České republice.  

"Toto rozhodnutí nekritizuji, ale myslím si, že to není dobře," sdělila Aktuálně.cz s tím, že už i samotná debata bude dopředu evokovat, že se v Česku děje něco špatného. "Debata určitě vyústí v to, že Česká republika vůbec nevybočuje z rámce, že nezávislost médií tady ohrožena není. Ale už jenom fakt, že se tam bude o naší zemi v této souvislosti hovořit, nedělá České republice dobrou službu," míní.

S návrhem na tento bod přišli především poslanci některých zemí z Evropské lidové strany s poukazem na vlastnictví některých českých médií předsedou ANO a ministrem financí Andrejem Babišem. Čeští poslanci se snažili zařazení bodu zabránit s argumentem, že tento problém si dokážeme vyřešit sami a nepotřebujeme evropskou ostudu. Projednávání tohoto bodu už dříve označil za obrovskou ostudu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), stejně jako europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09).

Babišovi říkala, aby média prodal 

Věra Jourová je podle čtvrtečních slov pro Aktuálně.cz přesvědčená, že k politickému zneužívání médií nedochází, a to ani v případě Babiše - ten donedávna vlastnil například MF Dnes a Lidové noviny, než je vložil do svěřenského fondu.

"Když se podíváte, co tyto noviny píší, tak si myslím, že jsou objektivní, jsou kritické i vůči svému majiteli. Nevidím důkazy toho, že by tam bylo ovlivnění v tom smyslu, že by někdo diktoval novinářům, co mají psát," řekla eurokomisařka.

Eurokomisařka Věra Jourová o svobodě médií v České republice
Eurokomisarka_Vera_Jourova_o_svobode_medii_v_Ceske_republice.png

Na tomto jejím přesvědčení nic nezměnila ani nahrávka, na které je zachycený předseda ANO Babiš s novinářem Markem Přibilem, který v době nahrávky pracoval v MF Dnes a několikrát se s Babišem setkal. Na nahrávce Babiš novináři radí, aby například kritické materiály o členech ČSSD publikoval před sjezdem ČSSD. Kolem této i dalších nahrávek je ale několik nejasností. Není jasné, kdo a proč nahrávky pořídil, z jakého důvodu tak učinil a jakým způsobem je sestříhal. 

"Pro mě jsou tyto nahrávky nebezpečné samy o sobě, pan Babiš měl tohoto novináře vykopnout ze dveří," prohlašuje Jourová. Na základě vlastních zkušeností s šéfem ANO je přesvědčená, že by žádné materiály proti nikomu nepoužil. Přesto tvrdí, že by politik neměl média vlastnit, považuje to za nešťastné a Babišovi podle svých slov několikrát radila, aby je prodal. "Je na něm, aby zvážil rizika," podotkla.

Jourová patřila v minulosti k členům hnutí ANO, za toto hnutí seděla ve vládě jako ministryně pro místní rozvoj. Když se rozhodla kandidovat na eurokomisařku, rezignovala v říjnu 2014 na místo první místopředsedkyně ANO. Odmítá ale, že by její názory na nezávislost médií či možné politické tlaky souvisely s tím, že měla politicky k Andreji Babišovi blízko. Samotný Babiš mnohokrát tvrdil, že do chodu svých médií nijak nezasahuje, nikomu z novinářů neříkal, kdy by měli co publikovat, a snahu europoslanců považuje za kampaň proti své osobě.

Radek Bartoníček
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Prezident Zeman podepsal milost pro Kajínka. Už ji dostalo ministerstvo spravedlnosti

On-line: Sebevražedný atentátník zabil na koncertě v Manchesteru 22 lidí. Policie už zná jeho totožnost

Česko bez volantu. Vláda by měla jít trendu autonomních aut naproti, myslí si Ťok a chce vybudovat polygon

Trestně stíhaný David Rusňák: Štědrý mecenáš z Brna, který vyrostl na dluhopisech

Zeman ve středu odvolá Babiše a jmenuje Pilného. Vládní krize končí, oznámil Hrad

reklama