reklama

Sobotka žádá daňovou správu o informace z kontrol korunových dluhopisů. Daňové úniky by mohly být v létě promlčeny

  • ČSSD chce, aby daňová správa zveřejnila informace o kontrolách korunových dluhopisů, které firmy vydávaly v roce 2012.
  • Premiér Bohuslav Sobotka se domnívá, že v řadě případů se firmy, které je vydaly, chtěly vyhnout daňové povinnosti.
  • Ministr vnitra Milan Chovanec se obává, že by případné daňové úniky kvůli korunovým dluhopisům mohly být v červnu nebo v červenci promlčeny.
Sociální demokraté se obávají, aby se případné daňové úniky do léta nepromlčely - Ilustrační foto. Sociální demokraté se obávají, aby se případné daňové úniky do léta nepromlčely - Ilustrační foto. Foto: Archiv HN

ČSSD žádá, aby daňová správa zveřejnila informace o provedených kontrolách emisí dluhopisů v nominální hodnotě jedné koruny, které firmy vydávaly v roce 2012. Premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka v pátek na tiskové konferenci vyjádřil podezření, že v řadě případů mohlo být vydání obligací vedeno motivem vyhnout se daňové povinnosti. Sociální demokraté se obávají, že případné daňové úniky by mohly být letos v létě promlčeny. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) řekl České televizi, že Finanční správa vládě předloží údaje o kontrolách.

Sobotka prohlásil, že daňová správa v minulosti vydávala mnoho statistik o tom, kolik podnikatelů pochybilo při dodávání kontrolních hlášení u daně z přidané hodnoty, nebo o počtu pokut za porušení pravidel elektronické evidence tržeb. Zatím se ale podle něj neobjevila žádná statistika o tom, kolik zkontrolovala firem, jež vydaly korunové dluhopisy, a zda udělila nějaké sankce nebo vyvrátila všechna podezření z daňových úniků.

"Není možné, aby se daňová správa zaměřovala na malé a drobné podnikatele, aby se zaměřovala na zaměstnance a obcházela v tichosti velké firmy, miliardáře, bohaté lidi. My jsme přesvědčeni o tom, že daňové zákony tady musí platit pro každého," řekl Sobotka. Proto žádá o sdělení, jak daňová správa v záležitosti postupovala. Očekává ho na pondělním jednání vlády.

"Já můžu všechny ubezpečit, že kontroly probíhají a že tu zprávu pan Janeček (šéf Finanční správy) předloží," řekl ministr financí a předseda hnutí ANO Babiš pro ČT. Finanční správa podle něj předá informace o kontrolách souvisejících s korunovými dluhopisy vládě i sněmovně. "Mimochodem kontrola dluhopisů probíhá i v Agrofertu," dodal. Právě kvůli Babišovým nákupům korunových dluhopisů vydaných jeho tehdejší firmou Agrofert se začala veřejnost o tyto obligace zajímat.

Sobotka připomněl, že korunové dluhopisy vydalo v roce 2012 několik set firem, a některé případy podle něj vyvolávají vážné podezření ze snahy o to, vyhnout se placení daní. Zmínil v této souvislosti podnikatele Radima Jančuru a jeho společnost Student Agency holding. Jančura loni uspořádal plakátovou kampaň, v níž se vymezoval proti některým politikům ČSSD.

Ministr vnitra a první místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec v pátek vyjádřil obavy z toho, že by případné daňové úniky kvůli korunovým dluhopisům mohly být v červnu nebo v červenci promlčeny. Šéf Finanční správy Martin Janeček by se proto podle něj měl snažit co nejrychleji o vyšetření sporných případů, jinak se vystavuje riziku, že se dopustí trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku nebo trestného činu zneužití pravomoci.

Možnost vydávání takzvaných nedaněných korunových dluhopisů byla zavedena už v první polovině 90. let. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ji v době, kdy byl ministrem financí, využil u státních dluhopisů pro obyvatele. Později začaly stejným způsobem emitovat obligace i firmy. Úroky z těchto dluhopisů jsou osvobozeny od daně. Možnost vydávat obligace v nominální hodnotě jedné koruny skončila změnou zákona s rokem 2013.

Veřejnost se o obligace začala zajímat v souvislosti s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), který nakoupil tento typ dluhopisů své tehdejší firmy Agrofert za 1,5 miliardy korun. Babiš byl kvůli transakci kritizován a ve středu vláda schválila jeho návrh zákona, podle něhož by se od roku 2018 začal výnos z korunových dluhopisů danit. Sobotka ale vyjádřil pochybnosti o tom, zda se zákon podaří do voleb projednat v parlamentu.

ČTK, ia
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Notino vyráží na zteč: Největší český e-shop s kosmetikou se chystá ovládnout německý trh

Prezidentský kandidát Horáček jede v boji o Hrad naplno, Drahoš náskok těžko dohání. A potřebuje sehnat více peněz

Ukrajinská tajná služba zabavila počítače firmě českého podnikatele Fialy. Společnost prý používala špionážní software

Technologické firmy těží z rozvoje cloudu a mobilní reklamy. Microsoftu, Alphabetu i Amazonu rostl zisk

Sobotka dává Babišovi ultimátum do konce dubna, aby vysvětlil své kauzy. Podle Babiše to je volební kampaň ČSSD

reklama