reklama

Audit mi dá za pravdu, já ani hejtman jsme nic špatného neudělali, říká Zimolův kamarád Bláha

  • Podnikatel a manažer Martin Bláha nese podíl na politickém pádu svého přítele hejtmana Jiřího Zimoly.
  • Bláha, který pro Zimolu staví chalupu na Lipně, tvrdí, že celou záležitost podcenil, a audit potvrdí, že se ničeho špatného nedopustil.
  • Nyní nabídl, že skončí v Jihočeských nemocnicích, kam se dostal díky Zimolovi a kde měl od roku 2009 příjmy 35,7 milionu korun.
jarvis_58f79bb5498e0baf30c27361.jpeg Ničeho jsem se nedopustil. Martin Bláha dychtivě čeká na audit, který ho má prý očistit. Foto: ČTK

Nadprůměrné příjmy v holdingu Jihočeské nemocnice "proslavily" manažera a podnikatele Martina Bláhu tak, jak si určitě nikdy nepřál.

Vedle končícího hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly se právě Bláha stal nejsledovanější postavou celé kauzy, ve které stále zůstávají nejasnosti. "Vše objasní audit, který jsem zadal, vydržte, dokud nebude hotový, prosím o trpělivost," odrážel Bláha otázky v rozhovoru, který poskytl HN. Na něm je, aby vysvětlil, jak to bylo mezi ním a Zimolou, když pro hejtmana staví chalupu a zároveň i díky hejtmanovi pobíral velké peníze za působení v nemocnicích − od roku 2009 inkasoval téměř 36 milionů korun v hrubém.

"Otevřeně říkám, že jsem celou záležitost ohledně chalupy a nemocnic vůbec nedocenil. Byl jsem naivní a nečekal jsem, co všechno se kolem toho bude dít vzhledem k tomu, že jsme já ani hejtman nic špatného neudělali," tvrdí.

Zimola za celou kauzu už pyká − po více než osmi letech v čele kraje se rozhodl rezignovat, protože jen tak mohla jeho sociální demokracie dál zůstat u vlády a mít i post nejvyšší.

Odchod ale patrně čeká také Bláhu, protože koaliční i opoziční politici dávají najevo, že ho už v čele nemocnic nechtějí. "Pan Bláha, pokud vím, nabídne svou pozici k nejbližšímu datu," avizovala Ivana Stráská, která bude patrně novou hejtmankou za ČSSD.

Vlastní podnikání

Už ve třetím ročníku vysoké školy se stal Martin Bláha daňovým poradcem. Nejdříve podnikal jako fyzická osoba, později si založil firmu.

Druhá jeho firma funguje dodnes, jde o e-shop na nákup kontaktních čoček.

V současnosti působí tento e-shop v 15 zemích a podle Bláhy je pro něj zhruba srovnatelným zdrojem příjmů jako z nemocnic, kde měl čistý příjem za posledních osm let kolem 25 milionů.

Působení v nemocnicích

V roce 2009 jej oslovil hejtman Jiří Zimola, s kterým jsou řadu let přátelé, zda by se nestal členem představenstva Jihočeských
nemocnic.

Postupně se stal Bláha šéfem holdingu a v roce 2013 ještě ekonomickým ředitelem Nemocnice České Budějovice.

Kauza Lipno

Kauza s chalupou vypukla letos, kdy vyšlo najevo, že Bláha koupil pozemky a staví na Lipně čtyři chalupy, z nichž jedna je pro Zimolu. Oba tvrdí, že Zimola za vše řádně platí podle uzavřené smlouvy.

Bláha potvrzuje, že svou funkci skutečně nabídl. "Dal jsem funkci šéfa představenstva k dispozici, protože chci pomoci nově tvořené koalici, kterou považuji za dobrou a slušnou alternativu pro občany. A já bych nechtěl být její případnou překážkou," říká.

Ovšem na dotaz, zda tedy odejde úplně z nemocnic, reaguje zdrženlivě. "Jsem ochoten uvažovat o pokračování v práci ekonomického ředitele Nemocnice České Budějovice. Ovšem jen tehdy, pokud o to bude mít nová koalice zájem."

Při rozhovoru nepůsobí jako někdo poražený, kdo by se měl těžko vyrovnávat s odchodem z velmi dobře placené funkce, nebo kdo nese podíl na hejtmanově politickém pádu. Ze všeho nejvíce mluví o "svých" Jihočeských nemocnicích a o tom, jak dobře na tom tyto nemocnice jsou. Ekonomické výsledky skutečně ukazují, že patří k nejlepším v zemi, což několikrát opakuje i Bláha. Zejména když přijde řeč na jeho hodně nadstandardní příjmy.

"Nadprůměrné odměny odpovídají nadprůměrným výsledkům, které máme," prohlašuje sebevědomě a vzápětí přichází s čísly. Za poslední roky dal podle něj nemocniční holding do mezd o miliardu navíc, z vlastních zdrojů proinvestoval skoro čtyři miliardy a průměrný roční zisk celé skupiny byl 59 milionů korun.

Politici z hnutí ANO, kteří patří k největším kritikům výše odměn, čísla nezpochybňují. Namítají však, že Bláha možná až příliš šetřil na materiálním vybavení.

"Nedovedete si představit, kolik mám e-mailů od zdravotních sester a řadových lékařů, že nemocnice fungují podle čísel, ale ne podle kvality. Například se údajně nedezinfikují sály tak, jak by měly, vzrůstá počet pacientů s infekcemi, kupuje se méně kvalitní materiál," říká končící náměstkyně hejtmana za ANO Lucie Kozlová.

Martin Bláha připouští, že s dezinfekcí problém je, ale už ho řeší.

"Tento problém ve spolupráci s dodavateli vyřešíme. Ušetřili jsme za poslední roky obrovské sumy peněz, ale vždycky se držíme toho, že nakupujeme pro pacienty maximální kvalitu," tvrdí.

Martin Bláha o odměnách: My jsme se nemocnicím rozhodně vyplatili
Martin_Blaha_o_odmenach_v_nemocnicich_My_jsme_se_nemocnicim_rozhodne_vyplatili.png

I když Bláhovy peníze ovlivnily konec hejtmana Zimoly, nejzásadnější jsou nejasnosti ohledně toho, zda Bláha nevracel Zimolovi štědrost na odměnách tím, že pro něj levně pořídil chalupu.

Bláha to opakovaně kategoricky odmítá, na detailní dotazy ohledně smluv a stavby ale nedává až tak přesvědčivé odpovědi.

Buď se odkazuje na zmiňovaný audit, nebo říká, že už si detaily nepamatuje.

"Nepamatuji si spoustu věcí z minulosti, skoro vůbec už pak detaily. Jsem člověk, který žije budoucností. Ani ve snu mě nenapadlo, že kolem toho bude takový humbuk," říká. Nicméně podle svých slov všechny dokumenty připravil pro auditora a nechce je do té doby veřejně ukazovat. "Garantuji vám, že audit bude udělaný způsobem, který bude naprosto věrohodný, důvěryhodný a nebudou o něm žádné pochybnosti," prohlašuje, ale jméno auditora prozradit nechce. "To vám teď nemůžu říci, dovedete si představit, do jakého by se dostal tlaku? Prosím, hodnoťte ten audit až v okamžiku, kdy ho budeme prezentovat," naléhá. "Pokud auditora vybíral pan Bláha, tak výsledek určitě zpochybníme," reaguje Kozlová z ANO.

Radek Bartoníček
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Notino vyráží na zteč: Největší český e-shop s kosmetikou se chystá ovládnout německý trh

Prezidentský kandidát Horáček jede v boji o Hrad naplno, Drahoš náskok těžko dohání. A potřebuje sehnat více peněz

Ukrajinská tajná služba zabavila počítače firmě českého podnikatele Fialy. Společnost prý používala špionážní software

Technologické firmy těží z rozvoje cloudu a mobilní reklamy. Microsoftu, Alphabetu i Amazonu rostl zisk

Sobotka dává Babišovi ultimátum do konce dubna, aby vysvětlil své kauzy. Podle Babiše to je volební kampaň ČSSD

reklama