Většina vrcholových českých politiků souhlasí s nočním útokem amerických vojsk na Sýrii. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) doufá, že rychlá reakce amerického prezidenta Donalda Trumpa pomůže tomu, aby se v Sýrii už neopakovaly útoky chemickými zbraněmi. Nasazení těchto zbraní označil na Twitteru za nepřijatelný zločin.

K ukončení konfliktu v Sýrii je ale podle něj stále třeba spolupráce mezi Západem a Východem.

"I nadále je zřejmé, že k definitivnímu ukončení války v Sýrii bude potřebná široká dohoda, zahrnující syrskou vládu i opozici, Západ, Rusko i Írán," napsal Sobotka.

V podobném duchu se vyjádřil i ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

"Ta tragická událost s více než stovkou mrtvých a zhruba čtyřmi stovkami lidí ohrožených na životech, to je mezinárodní zločin a útok takové brutality, že tu odpověď nepovažuji za žádným způsobem přemrštěnou," řekl ministr.

I ministerstvo zahraničí vnímá americký zásah v Sýrii jako snahu předejít dalším chemickým útokům proti civilistům.

"Česká republika chápe vojenský zásah USA jako snahu předejít dalším chemickým útokům v Sýrii proti civilnímu obyvatelstvu. ČR silně odsuzuje barbarský útok v provincii Idlib a požaduje okamžité vyšetření útoku ze strany Organizace pro zákaz chemických zbraní ve spolupráci s Radou bezpečnosti OSN," napsalo ministerstvo na Twitteru.

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek pak americký zásah přirovnal k úderu pěstí.

"Spojené státy podnikly vojenský útok na letiště v Sýrii, což je taková věc, která připomíná nepředvídatelný úder pěstí. Když je to nepředvídatelné, tak to vyvolává bouřlivé reakce," prohlásil ministr v proslovu na Pražském studentském summitu.

Také podle vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) je vojenská akce, která zamezí dalšímu zabíjení civilistů, namístě. "Je ale velká škoda, že si prezident Trump nesedl s Putinem kvůli syrské občanské válce k jednacímu stolu hned po své inauguraci," napsal s tím, že politická řešení jsou vždy lepší než ta vojenská.

Předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek ocenil, že USA nejdou cestou izolacionismu. "Souhlasím, že je třeba zvěrstva ukončit," dodal.

Podobně reaguje i většina opozičních politiků. Podle předsedy ODS Petra Fialy nelze použití chemických zbraní tolerovat. Navíc je podle něj situace v Sýrii bez amerického zásahu neřešitelná.

"Donald Trump trestá Asada za chemický útok v Sýrii. Má můj respekt," napsal na Twitter předseda TOP 09 Miroslav Kalousek s tím, že na takové zločiny musí přijít rychlá odpověď.

"Byl to správný signál ve správnou chvíli, protože není možné tolerovat použití chemických zbraní nikomu a nikde na světě. Je strašná škoda, že Rusko v Radě bezpečnosti blokuje přijetí rezoluce v této věci. Teď je ten správný čas, kdy by mezinárodní mocnosti měly zasednout a konflikt v Sýrii řešit u jednacího stolu a ujednotit se na postupu," řekl předseda STAN Petr Gazdík.

Americký úder zatím ostře odsoudili pouze komunisté. "Odsuzuji útok vedený ze strany USA. Vypálení raket Tomahawk bez výsledků mezinárodního vyšetřování chemického útoku je jen kovbojským ukazováním svého ega," napsala na Twitteru europoslankyně Kateřina Konečná.

Akce podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nemá souhlas Rady bezpečnosti OSN.

"Destabilizuje to tu situaci a oddaluje řešení konfliktu," řekl. Předpokládá, že se kvůli zásahu ještě v pátek sejde Rada bezpečnosti. "Není jasné, odkud se vzalo to rozhodnutí o útoku, mně to někdy připadá, že ve Spojených státech ještě dál působí síly, které tam zbyly po (exprezidentovi) Baracku Obamovi," uvedl Filip.

Spojené státy v noci na pátek zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib.

Spojené státy vypálily střely s plochou dráhou letu Tomahawk ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří. Podle různých zdrojů jich bylo 50 až 60. Americký zásah podpořily Británie i Francie, Rusko ho odsoudilo.