Krátce před čtvrtou hodinou začal na půdě Poslanecké sněmovny vysvětlovat ministr financí Andrej Babiš kauzu Čapí hnízdo. Téměř po hodině a půl dlouhém proslovu označil za vlastníky sporné stavby v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratra jeho partnerky. Po vystoupení ministra financí následovaly výstupy koaličních i opozičních poslanců. Promluvil i premiér Bohuslav Sobotka, který navrhl počkat, dokud se neuzavře vyšetřování dotační kauzy českou policií a Evropským úřadem proti podvodům (OLAF). Právě se závěrem počkat na výsledky evropského úřadu navrhla ČSSD krátce po osmé hodině mimořádnou schůzi sněmovny přerušit. 

"Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky," oznámil Babiš na mimořádné schůzi sněmivny a dodal, že nespáchal žádný dotační podvod.

"Jsem přesvědčený, že vlastnictví Farmy Čapí hnízdo nemělo žádný dopad na získání dotace, dokonce podle  dotačních specialistů jsem já osobně, a ne společnost, mohl být stoprocentním akcionářem firmy. Neměl jsem důvod nic skrývat. Dotace byla provedena podle platných pravidel, nespáchal jsem žádný dotační podvod," dodal Babiš.

Babiš řekl, že bude v politice pokračovat. "Není důvod, aby naše koaliční vláda nefungovala dál," prohlásil ministr s tím, že to závisí i na koaličních partnerech.

Sněmovna by měla požádat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby ministra financí Andreje Babiše (ANO) kvůli podezření z dotačního podvodu zbavil odpovědnosti za audity evropských dotací. Dolní komoře to ve středu navrhl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ještě dál šel předseda ODS Petr Fiala, podle něhož by měl Babiš rezignovat na svou vládní funkci. Vicepremiér a ministr financí to ale odmítl.

Premiér Bohuslav Sobotka ke kauze nic nového neřekl. Je podle něj potřeba počkat, jako dopadne vyšetřování české policie a bruselských úřadů."Vystoupení, která zde zazněla, nezměnily můj názor v celé věci. Není možné, abych já jako předseda vlády suploval vyšetřovatele nebo soudce," řekl Sobotka. "Není možné, aby premiér, kdokoli z koalice nebo sněmovny nahrazoval vyšetřovatele, státní zástupce, či dokonce soudce, dodal ve středu poslancům Sobotka. 

Smyslem kauzy je mě vyštvat z politiky, tvrdil Babiš

V prvních desítkách minut se věnoval rekapitulaci svého působení v politice a nabídl výčet kauz, kterými se ho podle něj opoziční strany snažily očernit. V proslovu dementoval zvýhodňování ministrovy firmy Agrofert poté, co vstoupil do politiky. Podle Babiše má kauza Čapí hnízdo jediný cíl: přimět ho, aby skončil ve vládě a i v celé české politice.

"Vím, že tady štvu hodně lidí. Řekněte mi ale, kdo tu megakampaň platí? Chci tomu člověku jménem Čapího hnízda poděkovat, protože taková reklamní kampaň by vyšla na 300 milionů korun," rozčiloval se Babiš ve sněmovně. 

Mluvil například taky o biopalivech, v nichž čelil podezření ze střetu zájmů, o dotacích a o odvodech jeho skupiny Agrofert do státního rozpočtu, nebo o návrzích, které směřují k dalšímu omezení podnikání členů vlády. Babiš pochválil působení nynější vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL i výsledky svého působení v čele ministerstva financí.

Konflikt na začátek

Už v úvodu sněmovní debaty ke kauze Čapí hnízdo se poslanci pravicové opozice přeli s předsedající Jaroslavou Jermanovou (ANO) o pořadí řečníků k návrhu programu mimořádné schůze. Jermanová ohlásila, že jako první promluví ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš, který v případu figuruje. Pravice trvala na tom, že důvody ke schůzi by měla uvést ona, když ji vyvolala.

"Nejsme ani na schůzi ANO, ani na valné hromadě Agrofertu," prohlásil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Vyzýval místopředsedkyni Sněmovny Jermanovou, aby dodržovala dosavadní zvyklosti. Ke Stanjurovi se připojil také předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého Babiš ani nemůže vědět, k čemu má vlastně vystoupit. Nabízel, jak řekl, kompromis, že za navrhovatele schůze z řad poslanců TOP 09, ODS a Úsvitu vystoupí jen předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Společnost Farma Čapí hnízdo patřila do roku 2007 do Babišova koncernu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby farma jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun. Firma z koncernu Agrofert by ji podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu.

Babiš později několikrát odmítl, že by byl vlastníkem Čapího hnízda v době, kdy měla farma dotaci získat. Ovšem podle několika indícií se k jeho vlastnictví sám přiznal. Například v dokumentu Matrix AB označil Čapí hnízdo za "nejlepší projekt, co kdy vymyslel". Tento výrok upoutal na farmu pozornost. V současnosti otázku dotací vyšetřuje evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) i česká policie.

Fakt, že Čapí hnízdo vždy skutečně patřilo Andreji Babišovi, naznačuje už to,  že se kolem projektu objevovali ministrovi lidé, ať už z rodiny, nebo z firmy. Navíc 450milionový projekt navrhl Babišův dvorní architekt Jiří Javůrek a jeho kancelář SGL.

Pravice Babiše viní z účelového obcházení dotačních pravidel, neboť Agrofert by jako velká skupina neměl na evropský příspěvek nárok. Babiš prohlásil, že má čistý štít a že se na středeční sněmovní debatu těší. Situaci bude v pondělí večer na mimořádném zasedání probírat i předsednictvo jeho hnutí ANO.