V Česku je po teroristických útocích v Belgii vyhlášen první stupeň ohrožení terorismem.

Na svém mimořádném zasedání to schválila vláda. Dosud v Česku platil stupeň nula. České úřady nyní nemají informaci o tom, že by zemi hrozil konkrétní teroristický útok. Nasazeny jsou ale stovky policistů navíc, využita bude i armáda - ministři souhlasili s nasazením 550 vojáků na dobu dvou měsíců.

"Vojáci budou spolu s příslušníky Policie ČR působit ve smíšených hlídkách na letištích, nádražích a dalších místech se zvýšenou koncentrací osob," popsal v tiskovém prohlášení úkol armády náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

V Česku začala po útocích v Bruselu okamžitě platit bezpečnostní pohotovost. Týká se všech českých mezinárodních letišť a přítomnost posiluje policie i v pražském metru. "V souladu s krizovými plány začínají platit zvýšená bezpečnostní opatření," uvedl Milan Chovanec.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) upřesnil, že 350 vojáků se připojí k policistům v Praze, po stovce jich bude působit v Brně a Ostravě. "Budou ozbrojeni. Dáváme k dispozici vrtulník v Kbelích, kdyby bylo potřeba pro monitorování nebo další úkoly," dodal ministr.

Podle současných informací ministerstva zahraničí nejsou mezi mrtvými ani zraněnými Češi. Ministerstvo nicméně stále čeká na další informace od belgické strany.

"Jsme ve spojení s krizovým centrem belgického ministerstva zahraničí. Od nich jsme zatím žádnou konkrétní informaci k identitě obětí nedostali," uvedl zástupce velvyslance Martin Čech s tím, že česká ambasáda v Bruselu aktuální stav ověřuje každých třicet minut.

V hlavním městě Belgie je mnoho českých občanů a další do metropole v době útoků mířili. 

Cestující, kteří přiletěli linkou ČSA do Bruselu jen pár minut předtím, než se na letišti odpálil sebevražedný atentátník, museli strávit na palubě více než dvě hodiny. Podle mluvčího ČSA Daniela Šabíka výbuch nastal během jízdy letadla k terminálu.

"Pojíždění bylo přerušeno, letadlo zůstalo čekat na pojížděcí dráze, pak bylo přesunuto na odstavnou plochu letiště, kde čekalo i s posádkou a cestujícími na palubě. A to z toho důvodu, že než došlo ke zklidnění událostí a bezpečnostní kontrole na letišti, byla paluba letadla nejbezpečnějším místem," vysvětlil Šabík.

Cestující mohli z letadla vystoupit krátce před jedenáctou hodinou. "Prošli důkladnou bezpečnostní kontrolou. Předpokládám, že nyní už opustili prostory bruselského letiště," řekl Šabík.

ČSA po útocích zrušily všechny úterní lety na trase Praha – Brusel. Středeční plán letů je podle Šabíka těžké předvídat, protože čas znovuotevření bruselského letiště se neustále posouvá.

"Pokud se bude posouvat ještě dál, není vyloučené, že budeme muset zrušit i středeční ranní odlet z Bruselu. Nicméně nechci spekulovat, nepředbíhejme události," dodal mluvčí.

O cestujících, kteří čekali na let do Prahy, ČSA kvůli trvajícím bezpečnostním opatřením nemají žádné zprávy. "Byli evakuováni a v této chvíli o nich nemáme žádné informace a nedokážeme se s nimi nijak spojit," řekl Šabík.

Stejně jako je Brusel jedna z hlavních evropských metropolí, je i centrální bruselské letiště Zaventem jedním z klíčových evropských letišť. Jen v loňském roce jím prošlo 23,5 milionu cestujících. Téměř všechny lety jsou odbavovány v jedné velké odbavovací hale, ve které kolem osmé hodiny ranní vybuchly dvě bomby.

České ministerstvo zahraničí se rozhodlo vyzvat své občany, aby odložili veškeré cesty do Bruselu. Doporučí také, aby zvážili cestu do dalších částí Belgie. Po zasedání krizového štábu na ministerstvu zahraničí to řekla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva.

Belgie po úterních explozích zvýšila v celé zemi varování před teroristickými útoky na čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň hrozby. Zvýšená bezpečnostní opatření po výbuchu v Bruselu se týkají také všech mezinárodních letišť v Česku.

Jaderná elektrárna Temelín dopoledne zvýšila stupeň ochrany.