Ministerstvo zdravotnictví může vypsat tendr na zajištění letecké záchranné služby v šesti regionech. Po několika odkladech se ve středu na podmínkách soutěže shodla vláda. Ve čtyřech zbývajících regionech bude službu zajišťovat armáda a policie, řekl novinářům ministr Svatopluk Němeček (ČSSD). Hodnotu zakázky ministerstvo předběžně určilo na 1,2 miliardy.

Veřejná zakázka má být podle ministra vypsána na čtyři roky počínaje 1. lednem 2017.

V průběhu ostré debaty o vymezení tendru, která se v posledních týdnech odvíjela od požadavků na snížení ceny ze strany ministra financí Andreje Babiše (ANO), se vládní partneři shodli, že v budoucnu by vrtulníky záchranné služby měl kvůli nižším nákladům provozovat pouze stát. Kvůli vypršení současných smluv se soukromými firmami Alfa-Helicopter a DSA ale není možné změnu uskutečnit ihned.

"Máme společnou vůli, aby postupně provoz v ČR převzal a garantoval do budoucna stát," komentoval rozhodnutí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předseda koaličních lidovců, vicepremiér Pavel Bělobrádek konstatoval, že se podařilo nalézt pro všechny koaliční strany přijatelný kompromis.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle smluv z roku 2008 v hodnotě 3,128 miliardy korun v současnosti létají vrtulníky pro pacienty z osmi soukromých základen. Jedná se o základny Ostrava, Olomouc, Brno, Jihlava, Liberec, České Budějovice, Hradec Králové a Ústí nad Labem.

V Praze a Plzni obstarávají službu ministerstva vnitra a obrany. Od 1. ledna 2017 budou po nové dohodě resortů vnitra a obrany zajišťovat leteckou záchrannou službu i v Českých Budějovicích a Brně. Z osmi soukromých stanovišť tak dvě v novém tendru ubudou.

Němeček má do srpna letošního roku vypracovat a kabinetu předložit také analýzu možností zabezpečení letecké záchranné služby po roce 2019. Pracovat by na ní měli experti ministerstev zdravotnictví, obrany, vnitra, financí, Úřadu vlády a Asociace krajů.